natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  OSN chce poslat do Dárfúru až 26 000 vojáků

  1. srpna 2007  13:16

  OSN chce poslat do Dárfúru až 26 000 vojáků
  Rada bezpečnosti OSN jednohlasně přijala rezoluci, která povoluje vyslání společné mise OSN a Africké unie do súdánské provincie Dárfúr. Mírový sbor UNAMID bude tvořen až 26 tisíci vojáků a policistů. Generální tajemník OSN Ban Ki-moon rezoluci označil za „bezprecedentní a historickou“. Připomněl, že mise bude respektovat „nezávislost, jednotu, suverenitu a územní integritu Súdánu.“ Rezoluce nařizuje všem stranám konfliktu okamžité zastavení bojů a uzavření příměří.

  Mise by měla být zahájena nejpozději v říjnu tohoto roku. Generální tajemník bude povinen každý měsíc informovat Radu bezpečnosti o tom, jak jsou úkoly mise plněny.

  Čtěte také:
  Sarkozy vyzval k tvrdým opatřením vůči Dárfúru
  SPECIÁL: NATO pomáhá s přepravou v Dárfúru

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  Kanadští důstojníci: Afghánci se zatím sami neubrání
  Vysocí představitelé kanadské armády pochybují, že jsou afghánské ozbrojené síly připraveny převzít bojovou úlohu ve své zemi po západních jednotkách. Zvyšuje se tím pravděpodobnost, že NATO bude Kanadu žádat, aby prodloužilo svou přítomnost v zemi. Současný mandát vyprší v lednu 2009.

  Kanadští vojenští předáci tím zpochybnili nedávné optimistické výroky ministra obrany Gordona O'Connora. Ten tvrdil, že již příští jaro Afghánci v provincii Kandahár převezmou většinu bojů v první linii. V současnosti jsou to právě Kanaďané, kteří v oblasti vedou náročnou protipovstaleckou operaci proti Talibanu. Generál Rick Hillier také řekl, že výcvik Afghánců „bude trvat dlouho“.

  Tato nejednotnost mezi výroky ministerstva obrany a vysokými důstojníky také mate mezinárodní komunitu i kanadskou veřejnost tvrdí politický analytik Ujjal Dosanjh. Stanoviska Kanady k misi v Afghánistánu podle něj musí být jasná.

  Čtěte také:
  Afghánský policejní šéf: Kanada se nesmí stáhnout

  Zdroj: Globe and Mail (Kanada)

  ---

  Rusko: Rozhovory o Kosovu mohou začít již brzy
  Moskva oznámila, že vyjednávání mezi Srby a etnickými Albánci o budoucnosti Kosova mohou začít již brzy. Zároveň ale varovala před stanovováním „nereálných“ termínů, do kdy musí být jednání zahájena. Na rozhovory by dohlížely USA, Rusko i EU.

  „Hovory mohou začít brzy, samozřejmě pod podmínkou, že budou pečlivě předpřipraveny Kontaktní skupinou,“ řekl mluvčí ruského ministerstva zahraničí. Kontaktní skupinu původně tvořily USA, Velká Británie, Německo, Francie, Itálie a Rusko, minulý měsíc ale bylo její složení zjednodušeno na USA, Rusko a Evropskou unii. Rusko zdůrazňuje, že účastníci hovorů by se měli snažit dosáhnout kompromisu.

  Minulý měsíc Rusko zablokovalo rezoluci OSN o nezávislosti provincie. Kreml trvá na tom, že konečné rozhodnutí musí být předloženo Srbsku k odsouhlasení. Bělehrad ale nezávislost své provincie odmítá a místo ní navrhuje širokou autonomii.

  Čtěte také:
  Západ musí pro Kosovo hledat jinou cestu

  Zdroj: Bloomberg (USA)

  ---

  USA věří, že se Britové z Iráku nestáhnou
  Domnívám se, že Británie žádné stažení svých vojáků z Iráku nepřipravuje, řekl americký generál David Petraeus. O možnosti britského odchodu ze země začala spekulovat média po setkání britského premiéra Gordona Browna s americkým prezidentem George W. Bushem. Mluvčí premiéra nicméně tyto dohady odmítl. Stejně se vyjádřil i Petraeus, podle kterého Britové stažení „nemají v plánu“. Připustil ale, že Londýn plánuje postupné snižování počtu svých vojáků v zemi. V posledních měsících prý k tomuto skutečně došlo, když Britové předali několik svých budov v Basře iráckým bezpečnostním sborům. „Británie chce v dalších měsících v tomto trendu pokračovat,“ vysvětlil Petraeus.

  Čtěte také:
  Brown: Mise v Afghánistánu je důležitější než v Iráku

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  „Ochránce“ Riceové míří do NATO
  Osobní strážce americké ministryně zahraničí Condoleezy Riceové se na podzim stane bezpečnostním šéfem v centrále NATO v Bruselu. Ještě před tím bude ale agent Mike Evanoff ministryni doprovázet na zahraničních cestách do Egypta, Saudské Arábie, Izraele a Palestiny. Riceová je podle Evanoffa „vysoce energická, a být v její přítomnosti je vysoce energizující.“

  Evanoff má prý obzvláštní úctu k ženám, které se snaží rozbourat profesní předsudky. Není divu, jeho matka byla první ženskou příslušnicí policejního sboru u amerického Nejvyššího soudu. Evanoff ve státních službách chránil i jiné vysoce postavené ženy, například princeznu Dianu nebo jordánskou královnu Noor. V minulosti byl ale také regionálním bezpečnostním důstojníkem v Pákistánu či zodpovídal za bezpečnost americké ambasády v bosenském Sarajevu.

  Zdroj: Washington Post (USA)

   

   

   

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media