Omezení činnosti vlády USA nemá žádný vliv na misi ISAF
Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen uvedl, že omezení činnosti vlády USA nemá žádný vliv na činnost americké armády v Afghánistánu. Amerických armádních představitelů se totiž omezení netýká. Rasmussen zároveň odmítl tvrzení afghánského prezidenta Hamída Karzáího, který řekl, že mise NATO v Afghánistánu není dostatečná.
"Afghánistán ušel za posledních deset let dlouhou cestu díky ohromnému úsilí a obětem vojáků a civilistů z řad mise ISAF. Změny, kterých jsme dosáhli, jsou pozoruhodné a naše investice v podobě prostředků i životů jsou bezprecedentní. To nikdo nemůže popřít a tato snaha by měla být respektována," uvedl Rasmussen na tiskové konferenci v Bruselu.
Kam dál?
OSN naposled prodloužila mandát NATO v Afghánistánu (14.10. 2013)
Zdroj: The Express Tribune (Pákistán)
---
Makedonie a Kosovo posilují vojenskou spolupráci
Makedonie a Kosova podepsaly smlouvu na zlepšení vzájemné spolupráce ve vojenské oblasti, která mimo jiné zahrnuje společná vojenská cvičení nebo setkávání bezpečnostních expertů. Makedonie navíc Kosovu zpřístupní svá výcviková centra. Tímto by měl být posílen mír a stabilita v regionu a obě země se lépe připraví na integraci do struktur Severoatlantické aliance. "Budeme pokračovat v poskytování podpory Kosovu a jeho ministerstvu bezpečnostních složek, abychom byli schopni vybudovat potřebnou vojenskou formaci specifikovanou v plánu Marrti Ahtisaari," uvedl makedonský ministr obrany Talat Dzaferi.
Dohoda je podle některých součástí makedonské snahy o zlepšení vztahů v regionu stejně jako s členskými státy NATO. Tento rok je v plánu osmnáct společných vojenských aktivit včetně výcviku ve vojenském zdravotnickém centru nebo setkání expertů na kyberbezpečnost.
Kam dál?
NATO bude nadále zajišťovat bezpečnost v Kosovu (4.7. 2013)
Pro Makedonii je summit zklamáním, nedostala pozvánku ke vstupu (24.5. 2012)
Zdroj: SE Times (USA)
---
Muž v afghánské uniformě zabil aliančního vojáka
Podle Severoatlantické aliance na východě Afghánistánu zemřel další příslušník ISAF při dalším z řady tzv. vnitřních útoků. Státní příslušnost vojáka Aliance neoznámila a začala s vyšetřováním incidentu. Nejvíce vojáků na východě země jsou však Američané.
Nejméně patnáct zahraničních vojáků letos v Afghánistánu zemřelo v důsledku vnitřních útoků, při kterých na ně útočí příslušníci afghánských ozbrojených složek. Celkový počet úmrtí aliančních vojáků v důsledku vnitřních útoků v minulém roce činil 62.
Kam dál?
Afghánistán není na odchod NATO připraven, varuje Rusko (9.10. 2013)
Zdroj: Fox News (USA)
---
Švédsko se připojí k NRF a cvičení NATO
Severoatlantická rada schválila zapojení Švédska do Sil rychlé reakce NATO (NRF) stejně jako do největšího cvičení Aliance za posledních sedm let s názvem Steadfast Jazz. "Vítám účast Švédska stejně jako Finska a Ukrajiny. Naše vztahy jsou silné a toto je ještě posílí," uvedl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.
Cvičení Steadfast Jazz se uskuteční na několika místech napříč Aliancí na začátku listopadu. Největší části se odehrají v Polsku a Lotyšsku. "Síly rychlé reakce NATO jsou hlavní silou Aliance - schopny rychlé reakce mohou bránit jakéhokoli spojence, mohou být zapojeny kdekoli a mohou se vypořádat s jakoukoli hrozbou. Cvičení Steadfast Jazz zajistí, aby tato vůdčí síla byla připravena k zákroku," uvedl Rasmussen.
NRF se skládají z pozemních, vzdušných, námořních a speciálních sil, které poskytují jednotliví členové NATO pro období jednoho roku a členové mohou začít přispívat poté, co jejich zapojení schválí Severoatlantická rada.
Kam dál?
Američané se poprvé zapojí do Sil rychlé reakce NATO (23.7. 2013)
Zdroj: NATO
---
Čínský systém vzdušné obrany v Turecku je pro NATO jako virus
Zástupci obrany členských států Severoatlantické aliance považují potenciální turecký nákup čínského vzdušného obranného systému a snahu o jeho následné zapojení do alianční obranné architektury za "virus" a za "možná největší zbytečnost". "Alianční systém velení a kontroly... je mnohem důležitější než čínský systém vzdušné obrany v Turecku," uvedl obranný atašé jednoho z předních členských států Aliance. "Uvnitř tohoto kriticky důležitého systému není místo pro Čínu. Neměli bychom si přát dostat virus do systému."
Podle obranných zástupců a analytiků Západu bude hlavním problémem zapojení navrhovaného čínského systému do rozhodujícího aliančního systému "Identifikace přítele a nepřítele" (Identify Friend or Foe), který umožňuje spojeneckým radarovým systémům a letectvu rozpoznat, jestli je zachycené letadlo přátelské nebo nepřátelské.
Kam dál?
I když si Turci čínský raketový systém nekoupí, pro Čínu je objednávka úspěchem (10.10. 2013)
Zdroj: Hürriyet Daily News (Turecko)