natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Obama podporuje rozšíření NATO na východ

  26. března 2009  16:09

  Obama podporuje rozšíření NATO na východ
  Americký prezident Barack Obama při setkání s generálním tajemníkem NATO Jaap de Hoop Schefferem prohlásil, že chce zlepšit vztahy s Ruskem. Zároveň však řekl, že Aliance by se neměla obávat rozšíření svých hranic dále na východ – kroku, proti němuž se ostře staví právě Moskva.

  Obama chce vztahy s Ruskem „resetovat“, ne ovšem na úkor rozšiřování Severoatlantické aliance. Spojené státy americké podporují vstup Ukrajiny a Gruzie do NATO.

  „Je důležité vyslat jasný signál po Evropě, že se budeme i nadále chovat podle ústřední myšlenky Aliance. Tou je přesvědčení, že státy, které usilují o vstup do NATO, mohou do Aliance opravdu vstoupit,“ zdůraznil prezident Obama.

  Čtěte také:
  Rusko vítá konec tlaku na rozšíření Aliance
  USA: Gruzie a Ukrajina jsou roky od členství v NATO

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Německo dá 400 milionů eur na sledovací systém NATO
  Německý parlament schválil příspěvek ve výši 400 milionů eur na vybudování aliančního systému sledování pozemních cílů letadlovými radary (Alliance Ground Surveillance - AGS), který by měl být uveden do provozu v roce 2012. Systém AGS, který Alianci umožní sledovat rozsáhlá území z velké výšky za použití hardwaru včetně bezpilotních letounů, bude umístěn na Sicílii.

  Projekt byl schválen v únoru ministry obrany členských zemí NATO. Sedmnáct zemí, které se ho účastní, za něj zaplatí kolem 1,5 miliardy eur.

  Čtěte také:
  Berlín podpoří průzkumný systém NATO

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Írán přijal pozvánku USA na konferenci o Afghánistánu
  Írán přijal americkou pozvánku na konferenci o Afghánistánu, která se uskuteční příští týden, oznámili její holandští pořadatelé. Pozvánka pro Teherán, o které poprvé hovořila americká ministryně zahraničí Hillary Clinton, je považována za součást vstřícné politiky nové administrativy prezidenta Obamy vůči této islámské republice.

  Holandský ministr zahraničí Maxime Verhagen, který potvrdil informaci, že Teherán pozvánku přijal, prohlásil, že zatím není známo, kdo bude Írán na konferenci v Haagu zastupovat. „Účasti Íránu na konferenci je přikládána nejvyšší důležitost,“ zdůraznil Verhagen, podle nějž pozvánka pro Teherán vyhovuje dvojkolejnému přístupu Evropské unie vůči této zemi. 

  Ačkoli schůzka v Haagu je naplánována pouze na sedm hodin, zúčastní se jí klíčoví diplomaté včetně vyslance OSN pro Afghánistán Kai Eideho, generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna a afghánského prezidenta Hamída Karzáího.

  Čtěte také:
  Podle Íránu Spojené státy v Afghánistánu prohrávají

  Zdroj: AP (USA)

  ---

  Obama prosadí posily pro Afghánistánu jen těžko
  Navýšení počtu amerických vojáků v Afghánistánu bude velmi těžkým úkolem pro administrativu amerického prezidenta Baracka Obamy. Spojené státy se v současné době nacházejí v hospodářské recesi a veřejnost je unavená válkou v Iráku.

  Pumpování miliard dolarů do vzdálené války bylo nepopulární už před zvolením Obamy prezidentem, tudíž vyslání dalších Američanů do Afghánistánu uprostřed globální krize bude obtížným úkolem, obávají se někteří bezpečnostní analytici.

  „Domnívám se, že Američané se nyní soustředí především na své osobní finanční zájmy, a říct jim, že válka v Afghánistánu potrvá ještě dlouho, bude stát spoustu peněz a ještě více amerických životů bude v sázce – to bude těžké,“ vysvětlil profesor zahraniční politiky na American University Gordon Adams.

  Čtěte také:
  Stále více Američanů považuje válku v Afghánistánu za „chybu“

  Zdroj: Fox News (USA)

  ---

  Americká studie navrhuje přemístit F-16 blíže Rusku
  Vysoce postavený podplukovník amerických vzdušných sil Chris Sage se domnívá, že Severoatlantická aliance by měla přemístit své stíhací letouny F-16 do Polska. V současnosti jsou umístěny na letecké základně v Itálii. Sage zveřejnil svůj názor v článku nazvaném „Transformace vzdušných sil USA v Evropě a posílení Polska“, který byl publikován v jarním čísle časopisu Air & Space Power Journal.

  Podle Sage je přestěhování letounů F-16 v národním zájmu Spojených států, protože italská základna postrádá určité výcvikové možnosti, zejména s ostrou municí, a trpí problémy s logistikou kvůli stavebnímu rozvoji regionu. Stále větší část italské veřejnosti také nesouhlasí se zahraniční politikou Spojených států. 

  Naopak Polsko je velkým novým přítelem Ameriky a má méně přísná pravidla pro využívání vzdušného prostoru. Navíc jsou v Polsku hotová vyhovující výcviková střediska. Sage nicméně uznává, že jeho návrh je velmi ambiciózní a stál by více než miliardu dolarů, která byla vyčleněna na rozšíření italské základny.

  Zdroj: Russia Today (Rusko)

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media