natoaktual.cz

Obama: NATO zůstává pilířem obrany USA i Evropy

5. dubna 2016  16:16
 

Americký prezident Barack Obama | foto: U.S. DOD

Obama: NATO zůstává pilířem obrany USA i Evropy

Severoatlantická aliance zůstává „základním kamenem“ kolektivní obrany Spojených států a Evropy, uvedl prezident USA Barack Obama po schůzce s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Musíme se soustředit na organizaci Islámský stát a potírání terorismu, který prosakuje do Evropy a celého světa, zdůraznili oba představitelé.

„Evropa je v ohnisku mnoha tlaků a napětí v globálním bezpečnostním systému,“ dodal Obama.

Kam dál?
Donald Trump opět kritizoval NATO (4.4. 2016)

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Výcvikovou misi NATO v Afghánistánu zpomalují nelítostné boje

Factbox

natoaktual.cz

Intenzivní boje a nebývalý počet ztrát, které utrpěly afghánské síly v roce 2015, mají za následek zpomalení plánu výcviku vedeného Spojenými státy a Severoatlantickou aliancí, uvedl velitel mezinárodních sil v Afghánistánu generál John Nicholson.

„Vzhledem k vysokým ztrátám musíme přehodnotit časový plán výcviku,“ dodal Nicholson. Změna povahy nepřítele afghánských sil znamenala přerušení jejich výcviku a celoroční boje.

Kam dál?
NATO posílá generála velet aliančním jednotkám v afghánské provincii Hílmand (17.3. 2016)
NATO chce, aby afghánské jednotky méně bránily a více útočily (23.2. 2016)

Zdroj: Reuters (India)

---

Stoltenberg: Afghánistán patří k našim prioritám

„Afghánistán je jedním z hlavních bodů naší agendy, jde o naši největší vojenskou operaci,“ prohlásil generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. V Afghánistánu se ukazuje důležitost jednoty severní Ameriky a Evropy, v reakci na teroristické útoky z 9. září 2011 zde spolu s americkými vojáky bojovaly dlouhá léta jednotky z Evropy a Kanady, zdůraznil Stoltenberg.

Oceňujeme významnou aktivitu, jakou NATO přispělo k našemu úsilí v Afghánistánu, uvedl ke spolupráci Bílý dům.

Kam dál?
USA darují afghánské vládě majetek za miliardu dolarů (29.3. 2016)
Názory na NATO a jeho roli se různí v USA i v ostatních členských zemích (30.3. 2016)

Zdroj: The Hindu (Indie)

---

Jak uklidnit napětí v Jihočínském moři?

Napětí ve sporech o území v Jihočínském moři po schůzce prezidenta Spojených států Baracka Obamy s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem jen těžko opadne. V květnu by měl Stálý rozhodčí soud v Haagu rozhodnout o žalobě Filipín proti Číně, která si mimo jiné nárokuje také mělčinu Scarborough, dlouhodobě nárokovanou Filipínami. Odborníci předpovídají, že čínské teritoriální nároky (Wikipedia) v oblasti budou prohlášeny za nezákonné. Zároveň však neočekávají, že by Čína akceptovala jakékoliv nepříznivé rozhodnutí.

Na pokračující agresi by Spojené státy a jejich spojenci mohli reagovat novými sankcemi a obchodními omezeními. Při opatrném postupu by takové kroky mohly donutit Čínu polevit, a zároveň si zachovat tvář. Nicméně dlouhodobé řešení bude vyžadovat svou strategii, vypracovanou společně s regionálními představiteli. Jen to Čínu přesvědčí, že setrvání v současné pozici není v jejím zájmu.

Kam dál?
Austrálie pronajala Číně přístav, USA se to nelíbí (23.3. 2016)
USA mají na Filipínách nové vojenské základny blízko Jihočínského moře (22.3. 2016)

Zdroj: Defense News (USA)

---

V Oděse zakotvily dvě turecké fregaty

V přístavu ukrajinského města Oděsa zakotvily dvě turecké vojenské lodě. V rámci partnerství mezi ukrajinským ministerstvem obrany a tureckým generálním štábem zde zůstaly na dva dny.

Turecké námořní síly vyslaly fregatu třídy Barbaros pojmenovanou Salih Reis (F-246) a korvetu třídy B Bartın (F-504), po čas kotvení v přístavu byla plavidla otevřena návštěvníkům.

Zdroj: Hurriyet Daily News (Turecko)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek