natoaktual.cz

Norsko: NATO by nám proti Rusku nepomohlo

24. září 2007  14:55
 

Norsko: NATO by nám proti Rusku nepomohlo
V případě vážného konfliktu s Ruskem se Norsko nemůže spolehnout na pomoc NATO. Podle zprávy, kterou zveřejnila norská státní televize, tento názor zastává norský náčelník generálního štábu Sverre Diesen. Ten se domnívá, že jeho země se může dostat do konfliktu s východní mocností kvůli zásobám ropy a zemního plynu či rybolovným oblastem v severském regionu.

Analytička Julie Wilhelmsenová z norského zahraničněpolitického institutu s tímto stanoviskem souhlasí. Podle Wilhelmsenové je možné představit si situaci, ve které by Norsko kvůli ruské přesile nemohlo prosadit své zájmy. NATO se prý v současnosti nezabývá obranou území jednotlivých členských států, ale zaměřuje se na operace mimo své hranice, jako jsou mise v Afghánistánu nebo v bývalé Jugoslávii, vysvětlila Wilhelmsenová.

Diesen odmítl zveřejněnou zprávu komentovat. Dokument má být předložen vládě na podzim.

Čtěte také:
Norské stíhačky letí cvičně bránit Island
Ruské bombardéry zneklidňují Norsko

Zdroj: Norway Post (Norsko)

---

NATO a EU: Napětí ohledně vojáků
Severoatlantická aliance se cítí být pod tlakem, neboť OSN i EU používají její zdroje, aby naplnily své vlastní obranné závazky. Tím Alianci vzniká nedostatek vojáků. „Je pro nás problém poskytovat jednotky pro všechny mise NATO, EU i OSN,“ řekl mluvčí NATO James Appathurai. Situace se v posledních letech ještě zhoršila, neboť Aliance i EU vytvářejí vlastní síly rychlé reakce.

V případě Aliance má mít tato jednotka  25 tisíc vojáků, Evropská unie udržuje 19 „bojových skupin“ (battle groups) – každá má 1500 vojáků. Většina členů EU je ale také v NATO, což znamená, že státy poskytují vojáky oběma organizacím.

Mezi NATO, které se od skončení studené války snaží znovu definovat svou roli, a Evropskou unií, která se prosazuje na světovém poli a je odhodlána své humanitární a rozvojové cíle podporovat mírovými sbory, v posledních letech panuje mírné napětí. „Vojáci působící v rámci EU nám budou chybět, a naopak,“ postěžoval si jeden z představitelů NATO.

Čtěte také:
NATO možná přehodnotí úlohu NRF

Zdroj: EUobserver (Belgie)

---

Rusko: Vstup Gruzie do NATO ohrozí naše vztahy
Vstup Gruzie do Severoatlantické aliance může silně ovlivnit rusko-gruzínské vztahy, varoval ruský velvyslanec v Gruzii Vjačeslav Kovalenko.

„Moskva bude muset podniknout odpovídající opatření, aby zajistila svou bezpečnost,“ dodal Kovalenko. Velvyslanec hovořil na konferenci pořádané Sdružením pro gruzínsko-ruské přátelství a jednotu.

Čtěte také:
Další jednání představitelů NATO s Gruzií

Zdroj: Interfax (Rusko)

---

ČR možná bude hlídat pobaltskou oblohu
Ministerstvo obrany chce, aby česká armáda ve třetím čtvrtletí roku 2009 hlídala vzdušný prostor pobaltských států.  Informaci o tom přinesl deník Právo. Mise bude údajně stát 450 milionů korun a bude se jí účastnit zhruba sto osob.

V následujících týdnech by se tímto záměrem ministerstva obrany měla zabývat vláda. Konečné rozhodnutí bude ale na parlamentu a padne až příští rok.

Čtěte také:
Česko chce střežit vzdušný prostor Pobaltí
NATO ochrání Pobaltí do roku 2011

Zdroj: Novinky.cz (ČR)

---

Výbuch v Kosovu: 2 mrtví
Dvě osoby zahynuly a dalších jedenáct lidí bylo zraněno při silné explozi v hlavním městě Kosova Prištině. Kosovská policie oznámila, že se výbuch odehrál dvě hodiny po půlnoci v obchodní zóně města, kde bylo otevřeno ještě několik restaurací.

Policie zatím neví, jaký typ výbušniny byl použit ani kdo za útokem stojí. Na vyšetřování se podílejí i členové alianční mise KFOR.

Čtěte také:
NATO: V Kosovu poroste napětí

Zdroj: AFP (Francie)

 

 


 

egi natoaktual.cz
zpět na článek