natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Německý seriál cílí na zvýšení podpory Bundeswehru

  27. prosince 2017  16:48

  Ilustrační foto. Německá armáda. | foto: Bundeswehr

  Německý seriál cílí na zvýšení podpory Bundeswehru

  Dokumentární seriál Die Rekruten sleduje dvanáct rekrutů německé armády během prvních tří měsíců jejich výcviku. Bundeswehr, který se potýká s historickým nedostatkem vojáků, chce touto cestou přilákat nové síly. Původně internetový seriál skládající se z několikaminutových epizod se stal v Německu velmi populárním. Jeho vysílání zvýšilo počet přihlášek do armády o 20 %, uvedl mluvčí Bundeswehru Dirk Feldhaus. Seriál také začala vysílat německá televize RTL II.

  Dalším cílem seriálu je změnit tradičně skeptický pohled německé veřejnosti na armádu. Důvodem mohou být i hlasy na mezinárodní scéně, které žádají, aby se Německo ujalo vedoucí role v boji proti ruským hrozbám.

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  ---

  Rakouský kancléř navrhuje vojenské zapojení EU při řešení migrační krize

  Evropská unie by měla zvážit další způsoby řešení migrační krize a ukončit neúspěšné pokusy přerozdělování migrantů podle systému kvót, prohlásil rakouský kancléř Sebastian Kurz. Naopak navrhl, aby EU podpořila uprchlíky vytvářením bezpečných zón v zemích jejich původu. „Pokud není (přesidlování migrantů) možné, mělo by jim být pomáháno v bezpečných oblastech na jejich vlastním kontinentu,“ uvedl Kurz. „EU by to měla podpořit, možná i zorganizovat, a postavit se za to vojensky,“ dodal kancléř.

  „Migranti, kteří se vydají do Evropy, nechtějí do Bulharska nebo Maďarska. Chtějí do Německa, Rakouska či Švédska,“ řekl Kurz, který je také velkým kritikem politiky otevřených dveří německé kancléřky Angely Merkel. Kurz dále zdůraznil důležitost ochrany vnějších hranic Evropské unie při řešení migrační krize.

  Kam dál?
  Česko kvůli migrantům uvolní 24 milionů pro libyjskou pobřežní stráž (25.7. 2017)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Britové sledovali ruské lodě v blízkosti svých vod

  Během vánočních svátků britské lodě a helikoptéry zaznamenaly ruská vojenská plavidla, která se přiblížila k jejich teritoriálním vodám, uvedlo britské námořnictvo. Jednalo se nejméně o čtyři ruská plavidla, včetně válečné lodě Admiral Gorškov. Tato loď projela kolem britských vod v neděli a byla doprovázena britskou fregatou St Albans po celou dobu svého pohybu Severním mořem. Loď Admiral Gorškov tvoří součást masivní modernizace ruského námořnictva, zatím však nebyla uvedena do plného provozu.

  K průjezdu lodí došlo jen několik dnů poté, co britská armáda upozornila na aktivitu ruských ponorek v blízkosti podmořských kabelů. „Nebudu váhat při obraně našich vod nebo tolerovat jakoukoli formu agrese,“ prohlásil britský ministr obrany Gavin Williamson k těmto událostem.

  Kam dál?
  Rusko může odstřihnout státy NATO od internetu, varuje britský maršál (15.12. 2017)

  Zdroj: The Washington Post (USA)

  ---

  Schválení dodávek zbraní Ukrajině z USA pobouřilo Rusko

  Přes protesty Moskvy schválila Trumpova administrativa plán umožňující poskytnout bojové zbraně Ukrajině. Nové zbraně budou mimo jiné zahrnovat i protitankové střely Javelin, které mohou být použity proti tankům Ruskem podporovaných separatistů. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov uvedl, že americké rozhodnutí konflikt jen zhorší, a nastínil, že Rusko může být donuceno k reakci. USA podle Rjabkova nemohou dále hrát roli prostředníka mezi stranami konfliktu.

  Americké rozhodnutí přišlo uprostřed diskuzí o vyslání peacekeepingové mise OSN na Ukrajinu. Podmínky jejich vyslání jsou zatím nejisté a Trumpův plán by mohl být pákou při těchto vyjednáváních.

  Kam dál?
  Rusko – americké vyjednávání o Ukrajině nepřineslo žádné výsledky (28.11. 2017)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Putin podpořil vojenskou přítomnost USA v Afghánistánu

  Ruský prezident Vladimir Putin zdůraznil význam role, kterou hraje americká armáda v Afghánistánu. Uvedl to údajně na setkání se skupinou ruských poslanců. Zároveň vyjádřil obavy o zhoršující se bezpečnostní situaci v zemi a uvedl, že v případě nepřítomnosti USA by pravděpodobně byla ještě horší. „Rusko a USA mají složitý vztah, ale musíme k této záležitosti přistupovat objektivně,“ řekl Putin.

  Podle Putina jsou ozbrojenci Tálibánu umístěni po celé afghánské hranici s Tádžikistánem a Uzbekistánem. Ruský prezident také podpořil plán prezidenta Turkmenistánu, který chce přes hranici s Afghánistánem vést systém přenosu plynu do Pákistánu a Indie.

  Kam dál?
  USA vyzdvihují úspěchy afghánských sil a tlačí Tálibán k vyjednávání (18.12. 2017)

  Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

  kpa; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media