natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Německo žádá Čínu o pomoc v Afghánistánu

  2. listopadu 2010  16:50

  Německo žádá Čínu o pomoc v Afghánistánu
  Německo apeluje na Čínu, aby více pomohla se stabilizací Afghánistánu. Německý ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg uvedl, že Aliance s Čínou mají stejné zájmy v otázce rychlé stabilizace bezpečného Afghánistánu. Zároveň zdůraznil, že si je vědom toho, že v Afghánistánu není pro Čínu připravena žádná vojenská role.

  Násilí je v Afghánistánu od počátku konfliktu v roce 2001 na svém vrcholu. Díky vysokým ztrátám se některé evropské vlády dostaly pod tlak veřejnosti, která si žádá návrat vojáků domů. Podle plánu by se jednotky měly začít stahovat již od příštího roku. Situací v této středoasijské zemi se bude zabývat i nadcházející summit Severoatlantické aliance v Lisabonu.

  Čtěte také:
  V Afghánistánu letos zemřelo již 600 vojáků ISAF

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Británie a Francie spolu budou spolupracovat ještě těsněji
  Velké Británie a Francie dnes v Londýně podepsaly dohody o spolupráci v oblastech jako jsou vojenská letadla, letadlové lodi či společná vojenská jednotka. Nové obranné a bezpečnostní smlouvy představil britský premiér David Cameron, který Brity ubezpečil, že jsou v souladu s národním zájmem, přičemž neomezí suverenitu Británie.

  Dohoda je na obou stranách vnímána jako šance, jak zajistit dvěma středním jaderným velmocím postavení globálního aktéra i v čase ekonomických těžkostí a úspor. Cameron dodal, že existuje několik oblastí, kde mohou oba státy spolupracovat a navyšovat své schopnosti, přičemž přitom ušetří peníze. Některé citlivé oblasti však zůstávají tabu – jako jaderné zbraně.

  Podle britského ministra obrany Liama Foxe nové smlouvy povedou k nejtěsnějšímu partnerství mezi Británií a Francií vůbec. "Vzájemné vztahy to posílí na všech úrovních, od společných cvičení, přes pořizování vybavení až ke sdílení informací," prohlásil.

  Čtěte také:
  Britové odhalili "černou díru" v obranných výdajích
  Britské škrty poškodí NATO, varuje Hillary Clinton

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Rusko požaduje další informace o protiraketovém štítu
  Rusko očekává, že dostane více informací o aliančním plánu evropské protiraketové obrany ještě před samotným summitem NATO-Rusko, oznámil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Podle Lavrova zajímá Moskvu především to, jak si NATO představuje její případnou úlohu v takovémto systému.

  Rusko se stále obává možného umístění protiraketového systému ve východní Evropě blízko svých hranic, které vnímá jako hrozbu. Lavrov uvedl, že doufá, že "na summitu v Lisabonu obě strany dosáhnou společného porozumění o tom, jaké jsou možné hrozby a odkud pochází".

  Přání Ruska, aby získalo více informací, se nejspíše splní. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen má přiletět na návštěvu Moskvy třetího listopadu, tedy ještě před summitem. Tématem jednání by měl být právě plánovaný protiraketový systém, spolupráce v Afghánistánu a boj proti pirátství a terorismu.

  Čtěte také:
  Summit NATO má nastartovat vztah s Ruskem
  Rusko chce být plně zapojeno do protiraketového deštníku NATO
  Medveděv: NATO a Rusko musí překonat nedůvěru

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  JZ Afghánistán: USA začaly předávat základny Afgháncům
  Americká námořní pěchota začala v kdysi nebezpečném jihozápadě Afghánistánu s předáváním některých základen afghánské armádě. Podle armádních představitelů stojí za plánovaným předáním významný pokles v počtu útoků ozbrojenců v oblasti Nawa a zvýšená schopnost afghánské armády samostatně operovat.

  Američtí mariňáci se však z oblasti nestáhnou úplně, přesunou se na základny v poušti a v hlavním městě Nawa. Mohou tak poskytovat případnou pomoc afghánským jednotkám. Podle amerického velitele Richarda P. Millse tak chce armáda předejít "případnému katastrofickému selhání". Mills zároveň uvedl, že uvažuje pouze o snížení počtu vojáků, a ne o jejich stažení.

  Někteří vojenští představitelé považují předávání základen za důkaz, že je strategie amerického prezidenta Baracka Obamy úspěšná. Vládní představitelé však upozorňují na to, že neschopnost vojáků oblast opustit během dvou let bude naopak vyvolávat otázky, zda-li je strategie správná.

  Čtěte také:
  NATO: Na jihu země padlo 15 Talibanců
  Rasmussen: NATO má v Afghánistánu převahu nad povstalci

  Zdroj: The Washington Post (USA)

  ---

  Vývoj stíhaček F-35 se ještě více zpozdí, obává se Norsko
  Vývoj nového bojového letadla F-35, které plánuje koupit norské letectvo, může být zpožděn ještě více, než se předpokládalo. Podle posledních zpráv to může být až o několik let. Překročena může být i celková cena. Podle původních odhadů měl stát nákup 50 letadel F-35 Norsko 29 miliard norských korun.

  Přitom již letos bylo oznámeno zpoždění vývoje F-35 o 13 měsíců. Podle zpráv stojí za nejnovějším zpožděním problémy s vývojem elektronického softwaru, který má být v letadle použit.

  Zdroj: The Norway Post (Norsko)

  mdo natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media