natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Německo zablokuje vstup Černé Hory do NATO

  2. dubna 2014  16:19

  Zasedání severoatlantické rady. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  Německo zablokuje vstup Černé Hory do NATO

  Vláda německé kancléřky Angely Merkel na summitu ve Walesu zabrání vstupu Černé Hory do Severoatlantické aliance. Podle černohorských novin citujících německé vládní zdroje Německo v současnosti nevidí důvod pro rozšiřování Aliance směrem na východ. Informaci také potvrdil mluvčí německé vlády Steffen Seibert. „Pro nás [rozšíření] není na seznamu nezbytných kroků, přestože Černá Hora, Bosna a Hercegovina, Gruzie a Makedonie o členství mají zájem,“ uvedl Seibert.

  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen a premiér Černé Hory se na nedávné schůzce v Bruselu shodli na tom, že by bylo dobré, kdyby se otázka rozšíření Aliance dostala na agendu nadcházejícího summitu.

  Kam dál?
  Bezpečnost regionu nejlépe zajistí NATO, věří Černá Hora (20.2. 2014)

  Zdroj: B92 (Srbsko)

  ---

  Nizozemsko nesouhlasí s polským návrhem na více aliančních vojáků v zemi

  „Na hranicích s Ruskem žádné vojáky NATO nepotřebujeme,“ uvedl nizozemský ministr zahraničí Frans Timmermans v reakci na polský návrh na umístění přibližně 10 tisíc vojáků NATO do Polska. Některé státy Aliance podle všeho nechtějí Moskvu umístěním dvou brigád do blízkosti ruských hranic zbytečně provokovat.

  S tímto návrhem v Bruselu přišel polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski. „Myslím si, že mluvím nejen za polské představitele, ale také za velkou část obyvatel, když říkám, že bychom na svém území rádi viděli větší a stálou přítomnost spojenců,“ uvedl Sikorski a dodal, že „by všichni členové NATO měli mít stejný pocit a stejnou úroveň bezpečí“.

  Kam dál?
  Polsko volá po větší vojenské přítomnosti USA v regionu (24.3. 2014)

  Zdroj: Polskie Radio (Polsko)

  ---

  Rusko se z hranice s Ukrajinou nestahuje, tvrdí NATO

  Severoatlantická aliance tvrdí, že nemá k dispozici jediný důkaz o tom, že by se ruští vojáci začali stahovat z hranice s Ukrajinou. Popřela tak tvrzení Moskvy, podle nějž měly některé jednotky z území odejít. „Naneštěstí nemohu stažení Ruska potvrdit, nic takového jsme neviděli,“ uvedl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

  Moskva v předešlých dnech tvrdila, že z hranice s Ukrajinou odvolá některé vojáky. Podle NATO se však stažení týká jen přibližně tisícovky vojáků z celkem asi 40 tisíc. K pohybu navíc mohli vojáci mít mnoho důvodů včetně rotace jednotek nebo potřebě zásobování.

  Kam dál?
  NATO posílí východní Evropu a vztahy s Ukrajinou (1.4. 2014)
  Ruská armáda posiluje u ukrajinských hranic, varuje NATO (24.3. 2014)

  Zdroj: Wall Street Journal (USA)

  ---

  NATO kvůli Ukrajině přerušilo spolupráci s Ruskem

  Severoatlantická aliance přerušila spolupráci s Moskvou. Po setkání ministrů zahraniční členských států NATO v Bruselu to uvedl generální tajemník Aliance Anders Fogh Rasmussen. Podle německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera závisí budoucnost vztahu mezi NATO a Ruskem také na tom, zda Rusko začne stahovat své vojáky z hranice s Ukrajinou.

  Ministři zároveň nařídili vojenským velitelům, aby vypracovali plány na posílení Aliance kvůli obavám východoevropských členů. Opatření by mohla zahrnovat například vyslání vojáků a vojenského vybavení na území východoevropských spojenců, zvýšení počtu cvičení nebo zrychlení nasazení Sil rychlé reakce NATO.

  Podle amerického ministra zahraničí Johna Kerryho Aliance preferuje diplomatické řešení situace na Ukrajině. „Zároveň je však potřeba dát světu najevo, že NATO bere tento pokus o změnu hranic pomocí síly velmi vážně,“ prohlásil Kerry.

  Kam dál?
  Rušíme vztahy s Ruskem a pomůžeme Ukrajině, rozhodli spojenci (1.4. 2014)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  Protidrogová spolupráce Aliance s Ruskem bude pokračovat, doufá Rasmussen

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen doufá, že NATO bude i nadále spolupracovat s Ruskem v oblasti boje proti drogám a v dalších otázkách spojených s Afghánistánem. Ve spolupráci se „angažují také další země a já doufám, že Rusko v ní chce i nadále pokračovat,“ uvedl Rasmussen po jednání Komise NATO-Ukrajina.

  Přestože Aliance přerušila vojenskou i civilní spolupráci s Ruskem kvůli krizi na Ukrajině, NATO chce pokračovat v politickém dialogu v rámci Rady NATO-Rusko.

  Kam dál?
  Z Afghánistánu se může stát narko-stát, varují v USA (16.1. 2014)

  Zdroj: Voice of Russia (Rusko)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media