natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Německo šetří – ukončí brannou povinnost?

  16. srpna 2010  16:21

  Německo šetří – ukončí brannou povinnost?
  Německá vláda údajně plánuje výrazně snížit výdaje na armádu, což by mohlo vést k úplnému konci povinné vojenské služby v Německu, která je nyní šestiměsíční. Pokud by se tak stalo, počty německých vojáků by se dramaticky snížily až o třetinu ze současných 250 000 na 165 000 vojáků, napsal německý deník Suddeutsche Zeitung.

  Podle vládního plánu by Německo mělo do roku 2014 na obranném rozpočtu ušetřit až 8,3 miliard eur, ale zároveň by německá armáda měla být schopna čelit novým bezpečnostním hrozbám. "Bundeswehr musí být rychlý, flexibilní, pohotový a především profesionálnější než dnes," uvedl předseda lobbyistické skupiny německých vojáků Ulrich Kirch.

  Brannou povinnost mnoho Němců vnímá jako "občany v uniformě", kteří slouží jako hradba proti vojenským elitám, které se dostaly k moci během nacistického režimu. Proto by i nadále zůstala povinná vojenská služba součástí německé ústavy.

  Čtěte také:
  Lotyšsko možná znovu zavede brannou povinnost

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo) 

  ---

  Petraeus nechce rychlé stahování koaličních sil z Afghánistánu
  "Nepřišel jsem do Afghánistánu velet elegantnímu odchodu," pustil se velitel aliančních sil v Afghánistánu generál David Petraeus do kampaně, která má přesvědčit skeptickou veřejnost, že koaliční jednotky v Afghánistánu navzdory posledním těžkým měsícům stále mohou uspět.

  Generál Petraeus se staví proti začátku stahování aliančních sil z Afghánistánu v červenci příštího roku, který stanovil americký prezident Barack Obama. Petraeus dokonce připustil, že by Obamu mohl přesvědčovat o ponechání všech stávajících aliančních jednotek v Afghánistánu i příští léto, pokud by to situace v zemi vyžadovala.

  "Prezident ode mě požaduje nejlepší profesionální vojenské rady," zdůraznil Petraeus a jeho slova slibují velkou politickou bitvu o budoucnost amerických a aliančních jednotek v Afghánistánu. Zatímco někteří členové Demokratické strany požadují brzké stahování Američanů z Afghánistánu, zastánci působení koaličních sil v této zemi se obávají, že by takový krok mohl ohrozit celou afghánskou operaci.

  Čtěte také:
  Petraeus uvolnil ruce jednotkám ISAF v Afghánistánu

  Zdroj: The New York Times (USA)

  ---

  V Afghánistánu objeveno velké ropné pole
  Afghánská vláda oznámila, že na severu země bylo objeveno obrovské ropné pole, které údajně může obsahovat až 1,8 miliard barelů této tekutiny. Afghánští představitelé doufají, že tento a podobné objevy by do země mohly přilákat zahraniční investory, až se v Afghánistánu zlepší bezpečnostní situace.

  Ropné pole rozkládající se mezi provinciemi Balkh a Shiberghan bylo objeveno po průzkumu afghánských a zahraničních geologů. Americké ministerstvo obrany letos odhadlo, že Afghánistán disponuje nerostným bohatstvím v hodnotě trilionu amerických dolarů, díky němuž by mohl financovat svoji obnovu. Bezpečnostní situace v zemi, kde navíc není žádná důlní infrastruktura, však zatím většinu investorů od působení v Afghánistánu odrazuje.

  Nevyužité nerostné bohatství Afghánistánu zahrnuje železnou rudu, měď, lithium, zemní plyn a drahokamy.

  Čtěte také:
  Afghánská ropa může ovlivnit rekonstrukční úsilí

  Zdroj: France 24 (Francie)

  ---

  EU znepokojena ruskými raketami v Abcházii
  Vysoká představitelka Evropské unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Catherine Ashton vyjádřila znepokojení nad ruským rozmisťováním protiletadlových raket S-300 v Abcházii. Podle Ashton tak Rusko zvyšuje napětí na Kavkaze a porušuje šestibodovou dohodu vyjednanou francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, která v srpnu 2008 ukončila rusko-gruzínskou válku o Jižní Osetii.

  Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Andrej Nestěrenko naopak prohlásil, že rozmístění ruských raket v Abcházii stabilizuje jižní Kavkaz. Navíc podle něj nebylo ničím překvapivým, protože má ochránit Abcházii a Jižní Osetii před "gruzínskou pomstou".

  Čtěte také:
  Ruské rakety v Abcházii USA nepřekvapují

  Zdroj: Novinite (Bulharsko)

  ---

  V Rusku probíhá protiteroristické cvičení SCO
  Speciální jednotky Ruska, Kyrgyzstánu a Kazachstánu se účastní protiteroristického cvičení Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) v jihoruském regionu Saratov.

  Během první fáze cvičení podniknou ruské, kyrgyzské a kazašské soudní orgány a speciální jednotky koordinované aktivity proti hypotetické teroristické skupině. Ve druhé fázi pak provedou protiteroristickou operaci v některé z velkých budov v Saratově.

  Šanghajská organizace pro spolupráci je bezpečnostní organizace sdružující Čínu, Kazachstán, Kyrgyzstán, Rusko, Tádžikistán a Uzbekistán. Indie, Írán, Mongolsko a Pákistán mají status pozorovatelů.

  Čtěte také:
  SCO není alternativou NATO

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media