natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Německo by mohlo do Sýrie poslat 1 200 vojáků pro boj s IS

  30. listopadu 2015  16:02

  Vojáci Bundeswehru. Ilustrační foto. | foto: Bundeswehr

  Německo by mohlo do Sýrie poslat 1 200 vojáků pro boj s IS

  Německá vláda bude usilovat o mandát, v rámci kterého by mohla tento rok nasadit do Sýrie své vojáky. Jednotky by byly nasazené především v průzkumných operacích, uvedl náčelník generálního štábu německých ozbrojených sil Volker Wieker. „Z vojenského pohledu bude třeba okolo 1 200 vojáků, kteří by obsluhovali letadla a lodě,“ prohlásil generál Wieker. Dodal, že německé vzdušné síly by dodaly čtyři až šest průzkumných letounů Tornado. O jejich umístění probíhají jednání s Jordánskem a Tureckem. V úvahu by připadala turecká letecká základna Incirlik a jordánská letecká základna v Ammánu.

  Kam dál?
  Boj s IS: Německá vláda chce zasáhnout do konfliktu v Sýrii (27.11. 2015)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Alternativa pro Německo vyzývá ke spojenectví s Ruskem v boji proti IS

  Ke společným operacím NATO a Ruska v boji proti organizaci Islámský stát (IS) nabádá německá pravicová konzervativní strana Alternativa pro Německo (Alternative für Deutschland, AfD). Po teroristických útocích v Paříži se francouzský prezident Francois Hollande snaží rozšířit mezinárodní koalici, která bojuje proti IS.

  Bundeswehr již odsouhlasil větší zapojení v rámci koalice, nicméně AfD se silně zasazuje o spolupráci s Ruskem, které v Sýrii bojuje po boku syrské armády, íránských vojáků a bojovníků z libanonského šíitského hnutí Hizballáh. „Považujeme Rusko za legitimního hráče na mezinárodním poli a důležitého partnera ve společném boji proti islámskému terorismu,“ stojí v rezoluci AfD, která zároveň vyzvala k obnovení diplomatických vztahů Německa se Sýrií. Ty byly pozastaveny v roce 2012.

  Kam dál?
  NATO a Rusko by měly začít opět komunikovat, doporučují experti (25.11. 2015)
  Francie chce po EU pomoc se zničením IS, NATO tím bylo upozaděno (18.11. 2015)

  Zdroj: Stern (Německo)

  ---

  Generál Shirreff: Vzdušné údery v Sýrii jsou zbytečné

  Britské nálety v Sýrii organizaci Islámský stát (IS) neporazí, naopak by mohly být prvním krokem k zapojení Velké Británie do krvavé a zdlouhavé války, varoval bývalý náměstek nejvyššího velitele aliančních sil NATO v Evropě generál Richard Shirreff. Reagoval tak na návrh britského premiéra Davida Camerona zkoordinovat vzdušné údery v Sýrii s místními pozemními jednotkami za účelem znovudobytí města Rakká ovládaného radikály z IS. Shirreff uvedl, že tato vojenská strategie neporazí IS a ani nepomůže k dobytí Rakká.

  „Není to operace, která se dá zvládnout se 70 000 tzv. umírněnými syrskými rebely,“ konstatoval generál Shirreff. „K převzetí kontroly nad městem, které má 350 000 obyvatel, je zapotřebí masivní armáda. Boje ve městech jsou krvavé a vždy vyžadují spoustu vojáků,“ dodal Shirreff.

  Kam dál?
  USA jsou v boji proti IS vojensky limitované (19.11. 2015)
  Cameron: Velká Británie se musí zapojit do bombardování IS v Sýrii (18.11. 2015)

  Zdroj: The National (Skotsko)

  ---

  NATO znovu ujistilo, že i nadále bude Afghánistán vojensky podporovat

  Koalice NATO vedená Spojenými státy potvrdila svůj závazek vůči afghánským bezpečnostním složkám a uvedla, že nemá v plánu odejít, a nechat je tak na bojišti samotné. Vzhledem k nárůstu násilí v Afghánistánu během několika posledních měsíců NATO ujistilo afghánské autority, že bude nadále v rámci mise Resolute Support pokračovat s výcvikem, konzultacemi a asistencí afghánským bezpečnostním složkám při jejich boji proti Tálibánu. NATO uvedlo, že přijme nová opatření, aby při střetech mohlo ochránit civilní obyvatelstvo.

  V Afghánistánu stále slouží okolo 13 000 aliančních vojáků, z toho 9 800 je nasazeno americkou armádou. Předpokládá se, že až 8 000 amerických vojáků tam bude ve své misi pokračovat i po roce 2016.

  Kam dál?
  Afghánské letectvo získá od USA osm dronů (26.11. 2015)
  Tajná zpráva NATO: Buďme aktivnější v Afghánistánu (23.11. 2015)
  V Afghánistánu vypukly intenzivní střety mezi skupinami Tálibánu (9.11. 2015)

  Zdroj: Daily Times (Pakistán)

  ---

  NATO není jednotné v otázce členství Gruzie v Alianci

  Členské státy NATO nejsou jednotné ohledně vstupu Gruzie do Severoatlantické aliance. Zatímco USA považují rozšiřování NATO za velmi důležité, některé země jsou zdrženlivější, neboť si uvědomují, že Rusko vnímá rozšiřování Aliance jako přímé ohrožení své bezpečnosti. Několik evropských zemí také argumentuje tím, že by NATO nebylo schopné bránit tento postsovětský stát při případném konfliktu s Ruskem.

  NATO dalo Gruzii na summitu v dubnu 2008 otevřený slib vstupu do Aliance, který bude diskutován znovu tento týden, až se sejdou alianční ministři zahraničí, aby rozhodli o zahájení přístupových jednání s Černou Horou. „Někteří se bojí, že přizvání Černé Hory do Aliance by mohlo vyslat ke Gruzii špatný signál,“ uvedl jeden z diplomatů NATO. Několik dalších zemí, v čele se Spojenými státy, však považuje Gruzii za jednoho z nejloajálnějších partnerů a otázka jejího členství by měla zůstat na programu.

  Kam dál?
  Černá Hora vysvětluje Rusku, že vstup do EU a NATO je její strategickou prioritou (23.11. 2015)
  Členství Gruzie v NATO zatím není na programu (30.10. 2015)
  Gruzie pokročila ke členství NATO. Pozvánku ke vstupu ale zatím nemá (5.2. 2015)

  Zdroj: Reuters (USA)

  kko; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media