natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Němci odmítli žádost NATO o vrtulníky pro Afghánistán

  16. srpna 2007  16:28

  Němci odmítli žádost NATO o vrtulníky pro Afghánistán
  Německý ministr obrany Franz Josef Jung odmítnul žádost Severoatlantické aliance na vyslání vojenských přepravních vrtulníků do Afghánistánu s odůvodněním, že potom by Německo nemohlo zajistit plnou schopnost nasazení těchto strojů na severu země. O vyslání přepravních vrtulníků do Afghánistánu požádal na konci července vrchní velitel NATO Německo, Francii, Turecko, Španělsko a Řecko.

  Bundeswehr vlastní dvacet vrtulníků typu CH-53, z nichž osm je nyní v opravě kvůli údržbě. Polovina ze zbývajících dvanácti je podle ministerstva obrany potřeba k výcviku a přípravám na mise. Se zbývajícími šesti musí podle Junga německá armáda operovat na severu Afghánistánu.

  Čtěte také:
  Merkelová: V Afghánistánu musíme pokračovat
  Německo projednává posily pro Afghánistán

  Zdroj: Die Zeit (Německo)

  ---

  Zpráva: Incident v Gruzii způsobilo ruské letadlo
  Ruské letadlo vypustilo raketu, která přistála blízko gruzínské vesnice, aniž by vybuchla a někoho zranila, píše se ve zprávě mezinárodního týmu vyšetřovatelů události z minulého týdne. Experti ze Spojených států, Švédska, Lotyšska a Litvy byli požádáni Gruzií, aby prošetřili okolnosti incidentu. Jejich zpráva byla zveřejněna den předtím, než se zvláštní tým expertů z Ruska, zahrnující vrchního velitele ruských vzdušných sil, pustil do vlastního vyšetřování ve spolupráci s gruzínskými vyšetřovateli.

  Neidentifikovatelný ruský letoun vletěl z ruského do gruzínského vzdušného prostoru celkem třikrát. První vlet netrval více než minutu, dva následující byly mnohem delší a letoun vletěl hlouběji nad území Gruzie, píše se ve zprávě. Experti označili vypuštěnou raketu jako ruskou KH-58. Gruzie nemá letouny schopné vypouštět tento typ raket.

  Gruzie aspiruje na vstup do NATO, avšak alianční předpisy říkají, že země se nemůže stát členem Aliance, pokud má hraniční spory se svými sousedy. Gruzie má takové nevyřešené konflikty dva – se svými separatistickými provinciemi Jižní Osetie a Abcházie, které samostatně vyhlásily nezávislost. Ta nebyla mezinárodně uznána, nicméně oba regiony jsou morálně a finančně podporovány z Moskvy.

  Čtěte také:
  Nezávislý tým vyšetřuje incident v Gruzii
  Rusko prý vypustilo raketu nad územím Gruzie

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Srbsko: USA chtějí z Kosova svůj „satelitní stát“
  Srbsko dále vystupňovalo svoji protiamerickou kampaň prohlášením, že Spojené státy chtějí z jeho separatistické provincie Kosovo vytvořit svůj „satelitní stát“. „Nyní na začátku nových vyjednávání o Kosovu je rozhodující, aby se Spojené státy a NATO vzdaly svého projektu na vybudování satelitního státu z jihosrbské provincie,“ řekl srbský ministr pro Kosovo Slobodan Samardžič.

  Toto prohlášení bylo zatím poslední v sérii obviňování USA z jejich podpory vzniku nezávislého Kosova, kde etničtí Albánci tvoří 90 % z jeho dvou milionů obyvatel. Samardžič dodal, že kosovský stát vytvořený za pomoci Spojených států by „pouze sloužil zájmům Ameriky a místních mafiánských klanů“.

  K jeho slovům se připojila také hlava srbské ortodoxní církve v Kosovu biskup Artemije: „Srbsko by se nikdy nemělo vzdát své provincie za žádnou cenu, i kdyby nás to mělo stát 2 000 let izolace. Západ nám nabízí členství v Evropské unii. Ale k čemu by nám bylo dobré, když bychom spolu s kosovskou nezávislostí ztratili i svoji národní identitu?“

  Kosovo, které mnoho Srbů považuje za kolébku své státnosti a náboženství, je součástí Srbska pouze formálně. Od roku 1999, kdy NATO začalo s leteckou válkou, aby zastavilo útoky na albánské separatisty prováděné srbskou vládou, je společně spravováno Organizací spojených národů a Severoatlantickou aliancí.

  Čtěte také:
  Srbské obavy: Z Kosova bude „NATO země“
  Vyjednavači: Rozdělení země je možností pro Kosovo

  Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

  ---

  Browne: Situace na jihu Afghánistánu se obrací
  Ministr obrany Velké Británie Des Browne řekl, že britská mise na jihu Afghánistánu značně přispěla k obratu směrem k větší stabilitě. Podle svých slov byl opravdu překvapen pokrokem, jakého dosáhli Britové ve snaze o stabilizaci jižního Afghánistánu.

  Browne také uvedl, že existují stopy vazeb mezi Talibanem a Íránem. „Nemám pochyb o tom, že do Afghánistánu jsou Talibanu dováženy zbraně stezkami pašeráků drog. Mám důvod si myslet, že Taliban prochází výcvikem v Teheránu.“ Nicméně podotknul, že Afghánistán nemůže být dlouhodobě stabilní, pokud nebude ve spojení s Pákistánem a Íránem.

  Velká Británie má nyní v Afghánistánu 7 000 vojáků rozmístěných převážně v neklidné jižní provincii Helmand.

  Čtěte také:
  Potvrzeno: Británie pošle další posily
  Británie: Na Afghánistán musí přispět i ostatní

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Velká spojenecká ofenzíva proti al-Káidě začala
  Americké a afghánské jednotky začaly s rozsáhlou operací proti bojovníkům al-Káidy v horách sousedících s Pákistánem. Prohlásil to představitel americké armády poté, co byli tři němečtí policisté chránící svého velvyslance zabiti bombou blízko Kábulu. Na diplomatický konvoj, který byl na cestě do výcvikové základny aliančních a afghánských jednotek, byla na dálku odpálena silniční bomba.

  Ofenzíva probíhá ve skalním komplexu jeskyní a tunelů Tora Bora, kde se měl dříve údajně skrývat terorista Usáma bin Ládin. „Spojenecké jednotky se snaží za pomoci přesné munice zneškodnit muže al-Káidy a další extremistické bojovníky ve východním Afghánistánu,“ řekla mluvčí koaličních sil Vanessa Bowman. „Tento region poskytoval ideální prostředí pro úkryt protivníka, výcvikové základny a plánování útoků zaměřených na nevinné civilisty,“ dodala Bowman, ale neupřesnila, kdy ofenzíva začala nebo jak dlouho ještě potrvá.

  Čtěte také:
  NATO rozšířilo ofenzívu v Afghánistánu

  Zdroj: Swiss Info (Švýcarsko)

   

   

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media