natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO zve Putina na summit v Bukurešti

  24. ledna 2008  16:20

  NATO zve Putina na summit v Bukurešti
  Severoatlantická aliance pozvala ruského prezidenta Vladimira Putina na schůzku Rady NATO-Rusko, která proběhne v rámci dubnového summitu NATO v Bukurešti, oznámil mluvčí NATO James Appathurai. „Pomůže to vyčistit vzduch v otázkách, ve kterých se spolu neshodujeme,“ řekl Appathurai.

  Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer, který předsedá Radě NATO-Rusko, navrhl, aby se zasedání konalo v Bukurešti na úrovni hlav států a vlád. Putin pomohl s uskutečněním prvního summitu na takové úrovni v roce 2002, ale od té doby se tohoto fóra neúčastnil. Na posledním summitu NATO v Rize byla Putinova účast očekávána, Putin se ale na poslední chvíli omluvil kvůli „organizačním důvodům“.

  Záležitosti, které problematizují vztah mezi NATO a Ruskem, se týkají ruského odstoupení od Smlouvy o konvenčních zbraních v Evropě (CFE) a sporů ohledně budoucího statusu Kosova. Ke zvýšenému napětí také napomáhá narušování vzdušného prostoru skandinávských zemí ruskými vojenskými letouny.

  Čtěte také:
  Putin možná přijede na summit NATO do Bukurešti

  Zdroj: AFP (Francie)

  ---

  NATO: Vyřešte si spor o jméno Makedonie
  Severoatlantická aliance ve středu požádala Makedonii, aby nalezla rychlé řešení sporu s Řeckem o jméno Makedonie. Řecko se obává, že ústavní jméno Makedonie – Republika Makedonie – předznamenává teritoriální nárok na řecký region Makedonie. Jako jiné mezinárodní organizace proto musí i NATO nazývat Makedonii jako Bývalou jugoslávskou republiku Makedonie.

  „Euro-atlantická integrace také vyžaduje dobré sousedské vztahy,“ uvedl generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer po setkání s makedonským premiérem Nikolou Gruevskim. NATO však v tomto sporu nehraje žádnou úlohu, upozornil scheffer.

  Spor o název Makedonie by mohl mít dopad na nabídku členství v Alianci pro tuto zemi, řekl mluvčí NATO James Appathurai. Rozšíření totiž vyžaduje jednomyslné rozhodnutí členů Aliance. Diskuse mezi oběma zeměmi se podle Appathuraie ubírá v pozitivním duchu, v duchu kompromisu. Gruevski také slíbil zintenzivnit vyjednávání.

  Čtěte také:
  Bulharsko podpoří Makedonii v úsilí o vstup do NATO a EU

  Zdroj: China View (Čína)

  ---

  Ministr představil obranné priority Francie
  Francouzský ministr obrany Herve Morin se zavázal, že udrží vojenské schopnosti Francie, včetně shromažďování zpravodajských informací a schopností k nezávislým akcím, i poté, co vláda přehodnotí strukturu obranného rozpočtu.

  Hlavním závazkem je udržet obranné schopnosti, řekl Morin. Také je důležité zachovat vlastní schopnosti shromažďování zpravodajských informací a velitelství pro nezávislé akce. „Naše autonomie v rozhodování je mimo jakoukoli diskuzi,“ upozornil Morin. Francie nemůže delegovat analýzu a rozhodování na nějakého spojence či mezinárodní organizaci, dodal. Třetí prioritou je, aby Francie udržela věrohodnou sílu v plné šíři vojenských schopností.

  Morin také zopakoval, že obrana bude prioritou francouzského předsednictví EU. „Nenechme upadnout v zapomnění, že by se Evropa mohla stát cílem. Pokud Evropa neučiní další kroky k zajištění své bezpečnosti, kdo to udělá?“ varoval Morin.

  Čtěte také:
  Francie chce těsnější vazby NATO a EU

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Norsko chce novou strategii NATO pro Afghánistán
  Norská vláda plánuje, že na setkání představitelů Severoatlantické aliance příští měsíc ve Vilniusu navrhne, aby byla zformulována nová strategie pro Afghánistán.

  Podle norského návrhu by OSN měla dostat úplnou odpovědnost za koordinaci všech operací v Afghánistánu. Vojenské plánování by se mělo přiblížit civilním strategiím a konkrétní kroky by měly vést k posílení místních autorit.

  Norská koaliční vláda čelí vnitřnímu konfliktu ohledně vojenské účasti v Afghánistánu. Teroristický útok v Kábulu, při němž byl minulý týden jeden Nor zabit a jeden zraněn, obnovil výzvy ke stažení norských jednotek ze země.

  Čtěte také:
  Norsko pošle do Afghánistánu víc vojáků
  Norská vláda rozpolcena kvůli Afghánistánu

  Zdroj: Aftenposten (Norsko)

  ---

  Rice: NATO musí zůstat Ukrajině přístupné
  Americká ministryně zahraničí Condoleezza Rice ve středu naznačila podporu Washingtonu ukrajinskému členství v Severoatlantické alianci. Na setkání s ukrajinským prezidentem Viktorem Juščenkem během Světového ekonomického fóra v Davosu Rice hovořila o vnitřním vývoji na Ukrajině a také o nabídce členství v Alianci, řekl blízký spolupracovník ministryně.

  „Ministryně zopakovala americký pohled na věc, že by NATO mělo nechat otevřené dveře těm evropským státům, které splňují požadavky pro členství,“ uvedl zdroj.

  Rusko sleduje rozšiřování NATO s hlubokou obavou. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že tu není žádný bezpečnostní důvod pro rozšíření a že plány na rozšíření jsou návratem ke studené válce.

  Čtěte také:
  Ukrajina ochotna více spolupracovat s NATO
  Ukrajina se chce na summitu přiblížit NATO

  Zdroj: Reuters (Velká británie)

  ---

  Zpráva: NATO může najít posily pro Afghánistán
  Přesvědčit země Severoatlantické aliance k vyslání dalšího tisíce vojáků do jižního Afghánistánu, aby tam podpořili kanadské síly, „by nemělo být tak obtížné,“ uvádějí členové nezávislého kanadského panelu, který vede John Manley, bývalý kanadský ministr.

  Manley předal tento týden kanadskému premiérovi zprávu o afghánské misi. Zpráva vyzývá Kanadu, aby prodloužila své závazky vůči operaci NATO v Afghánistánu i za horizont plánovaného stažení v roce 2009.

  Manley předpokládá, že by nemělo být tak obtížné najít dodatečné síly. Zatímco jiné země NATO byly dosud zdráhavé v rozmisťování vojáků do nebezpečných oblastí kolem Kandaháru, Manley věří, že se tento postoj bude měnit.

  „Tento film už jsem jednou viděl, když jsem byl ministrem zahraničí a jel jsem na setkání NATO ohledně Bosny,“ řekl Manley. „Zatímco Evropané se v Bosně neangažovali, Kanada tam měla 1800 vojáků … a Evropané tvrdili, že tam jít nemohou. Ale nakonec tam šli. Bosna se stala velice významnou operací pro prestiž NATO a Evropy.“

  Čtěte také:
  NATO: Kanada by v Afghánistánu měla zůstat
  Kanada skončí v Afghánistánu v únoru 2009

  Zdroj: National Post (Kanada)


   

  tku natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media