natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO znepokojeno francouzským postupem v Libyi

  4. července 2011  15:29
  NATO znepokojeno francouzským postupem v Libyi
  Poté, co Francie přiznala, že libyjským povstalcům poskytla zbraně a munici, začala Severoatlantická aliance přehodnocovat své vojenské operace ve válkou zmítané severoafrické zemi. NATO dříve prohlašovalo, že Libyjcům zbraně dodávat nebude, nyní však tento slib ztratil na váze.

  Zpráva vyvolala otázky, jestli je francouzský krok v souladu s mezinárodním právem, zejména s rezolucí Rady bezpečnosti OSN číslo 1973, která umožňuje ochranu civilního obyvatelstva Libye "všemi dostupnými prostředky". NATO se nyní pokouší ověřit oprávněnost zbraňových dodávek.

  Britské ministerstvo obrany mezitím prohlásilo, že libyjským povstalcům žádné zbraně neposlalo, ale že ostatní země si mohou rezoluci 1973 "vykládat podle svého".

  Čtěte také:
  Francie poskytla libyjským rebelům zbraně

  Zdroj: The Sydney Morning Herald (Austrálie)

  ---

  Kreml: K stabilizaci Libye povede jen okamžité příměří
  Hlavním tématem nadcházející schůzky Rady NATO-Rusko, která se uskuteční na nejvyšší úrovni v černomořském středisku Soči, bude pokračující občanská válka v Libyi. Situaci v zemi budou v Soči projednávat ruský prezident Dmitrij Medveděv a generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

  "Jedinou možností, jak stabilizovat dění v Libyi, je okamžité příměří a nastartování rozhovorů mezi účastníky konfliktu, s podporou, avšak nevměšováním se, zvnějšku," sdělil reportérům mluvčí Kremlu. Odpovědnost za diplomatické řešení podle něj mají zejména Africká unie a zvláštní velvyslanec generálního tajemníka OSN.

  Čtěte také:
  Rusko varuje Západ před zapojením do syrské krize
  Rusko nepodpoří tvrdší rezoluci OSN o Libyi

  Zdroj: CNN (USA)

  ---

  Průlom ve spolupráci Srbska a Kosova
  Zástupci Srbska a Kosova se o víkendu dohodli na spolupráci v několika praktických oblastech. Byl tak dosažen první krok na cestě k uvolnění napjatých bilaterálních vztahů a také ke vstupu obou zemí do Evropské unie. Rozhovory, zprostředkovávané právě EU, se zaměřily na problémy ovlivňující každodenní život statisíců obyvatel Kosova. Vyhnuly se ale otázce uznání kosovské nezávislosti.

  Podle uzavřených dohod smluvní strany uznají občanské průkazy a doklady o dosaženém vzdělání vydávané oběma státy, což zjednoduší cestování a pohyb pracovních sil, obzvlášť kosovských Albánců hledajících zaměstnání v Srbsku.

  Čtěte také:
  KFOR předalo ostrahu hranic kosovské policii

  Zdroj: Hartford Courant (USA)

  ---

  USA hledají alternativní cesty do Afghánistánu
  Spojené státy rychle posilují letecké zásobovací kapacity, které mají na starosti přepravu materiálu do Afghánistánu. S rostoucí měrou se také snaží využívat tranzitní koridory vedoucí přes země střední Asie. Američané se totiž obávají, že by mohli přijít o hlavní trasy v Pákistánu, kterými se do válkou zmítané země dostávají potraviny, jídlo a vybavení.

  I když Pákistán zatím explicitně odříznutím nepohrozil, zástupci amerického ministerstva obrany poukazují na zhoršení americko-pákistánských vztahů, přiživené neoznámeným vpádem na pákistánské území, při němž byl zabit Usáma bin Ládin. Uzavření pákistánských přístavů by náklady na dopravu materiálu do Afghánistánu několikanásobně zvýšilo.

  Z diplomatických depeší zveřejněných serverem WikiLeaks vyplývá, že Spojené státy v únoru 2009 o otevření zásobovací cesty požádaly Čínu. Jenže protože se tehdy začaly zhoršovat i vojenské vztahy s Pekingem, Číňané odmítli.

  Čtěte také:
  Pákistán odmítl střelbu na Afghánistán
  Tranzit aliančních zásob přes Pákistán obnoven

  Zdroj: The Sydney Morning Herald (Austrálie)

  ---

  Libyjští povstalci odmítli mírový plán AU
  Představitelé libyjských povstalců kategoricky odmítli mírový plán Africké unie (AU), jelikož by podle nich ponechal moc v rukách Muammara Kaddáfího. Plán prý nesplňuje ani jejich základní požadavky.

  Návrh mírového urovnání vzešel z pátečního summitu AU v Rovníkové Guineji. Neobsahoval přímou kritiku Kaddáfího a vyzýval k amnestii za zločiny spáchané během občanské války. Členské státy AU se také shodly, že nebudou respektovat zatykač, který na Kaddáfího vydal Mezinárodní trestní soud.

  Čtěte také:
  ´Libyjci se musí poučit z chyb v Iráku´

  Zdroj: Times of Malta (Malta)

  vtr natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media