natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO zneklidňují nové ruské ponorky

  23. srpna 2007  15:45

  NATO zneklidňují nové ruské ponorky
  Plavidla NATO pečlivě sledují testování nové ruské ponorky Amur v Baltském moři a snaží se o ní zjistit maximum informací. Nové ponorky jsou velmi nenápadné stroje schopné zaútočit i na pozemní cíle. Moskva navíc zřejmě získala kontrakty na vývoz těchto plavidel do jiných států, například do Venezuely. Rusko vyváží své zbraně také do Íránu a Súdánu, avšak v těchto případech se neví, jestli projevily zájem i o ponorky.

  Alianční sledování částečně představuje odpověď na znovuzavedení letů ruských bombardérů na dlouhou vzdálenost. Mluvčí ruského letectva Alexander Drobyshevsky nicméně trvá na tom, že za tímto rozhodnutím není nepřátelský úmysl. „Naši piloti nikdy nenarušují vzdušný prostor jiných států a jejich akce nemají agresivní charakter. Není to žádné chrastění šavlemi, všechny naše lety jsme předem nahlásili,“ prohlásil Drobyshevsky.

  Čtěte také:
  Moskva: Americký štít je „chybou“

  Zdroj: Telegraph.co.uk (Velká Británie)

  ---

  Irácký ministr: Hrozí občanská válka
  Pokud se z Iráku stáhnou koaliční síly, hrozí, že v něm propuknou regionální občanské války, varoval irácký ministr zahraničí Hoshyar Zebari. Jeho výroky se shodovaly s projevem amerického prezidenta George W. Bushe, který případné stažení z Iráku přirovnal k americkému ústupu z Vietnamu z roku 1973, jenž podle něj byl „chybou, která si vyžádala životy milionů nevinných civilistů.“ Stažení sil USA z Iráku by podle Zebariho vedlo k „sektářské občanské válce obrovských rozměrů“ a umožnilo by al-Kájdě zřídit v Iráku „přednostní a efektivní základnu“.

  Ministr zahraničí dále upozornil, že ze Sýrie proudí do Iráku desítky sebevražedných atentátníků. Rozhovory s Damaškem by nicméně tento problém mohly vyřešit.

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Rusko posílí svůj zbrojní průmysl
  Ruský prezident Vladimir Putin je odhodlaný učinit z ruského leteckého průmyslu národní prioritu. Prohlásil to během největší letecké přehlídky od rozpadu Sovětského svazu, jeden týden poté, co nechal obnovit lety bombardérů na dlouhou vzdálenost. Rusko by proto mohlo v krátké době znovu začít s výrobou strategických jaderných bombardérů Tu-160 a Tu-95. Moskva chce ale také dosáhnout vedoucího postavení ve výrobě vojenského vybavení a plánuje i výrobu civilních letounů.

  Moskevský analytik Ivan Safrančuk se domnívá, že navzdory svým krokům z poslední doby si Rusko nepřeje konflikt se Západem. „Rusko chce rovnováhu. Chce strategickou rovnováhu s USA,“ řekl.

  Čtěte také:
  Moskva: Americký štít je „chybou“

  Zdroj: Guardian (Velká Británie)

  ---

  Polsko žádá zrušení víz do USA
  Poláci a Američané polského původu již několik let lobují za zrušení víz do USA pro polské občany. Polští politici, nátlakové skupiny a členové amerického Kongresu s vazbami na voliče s polskými kořeny tvrdí, že Polsko si jakožto důležitý člen NATO zaslouží férové jednání. Vízovou povinnost ale mají i občané České republiky, Bulharska, Estonska, Litvy, Lotyšska, Rumunska a Slovenska. Všechny tyto státy jsou stejně jako Polsko členy NATO a přispěly k americkým operacím v Iráku.

  Americký prezident George W. Bush nedávno připustil, že USA mají s Polskem „jedinečný a silný vztah“. Před měsícem Bush přijal zákon, podle kterého mohou mít bezvízový styk jen země, které mají podíl odmítnutých žádostí o vízum menší než 10 procent.

  Zdroj: Business Week (USA)

  ---

  Portugalsko: EU musí být ohledně Kosova jednotné
  Portugalsko vyzvalo všech 27 členů Evropské unie k jednotě ohledně Kosova. Současná předsednická země EU varovala, že pokud bude problém srbské provincie řešen nesprávně, region mohou zachvátit násilnosti. Podle portugalského ministra zahraničí Luise Amada by EU měla „přemostit“ rozpory mezi oběma stranami a pomoci nalézt trvalé řešení krize.

  Nové kolo rozhovorů začne na konci srpna ve Vídni.

  Čtěte také:
  Srbové Alianci: Nepodporujte nezávislost Kosova

  Zdroj: People's Daily (Čína)

   

   


   

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media