natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO zeštíhlí, sníží počet svých agentur

  15. října 2010  23:21

  NATO zeštíhlí, sníží počet svých agentur
  Členské státy Severoatlantické aliance se na listopadovém summitu v Lisabonu pravděpodobně shodnou na zrušení nebo sloučení některých ze 14 aliančních agentur, které zajišťují její chod, uvedl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Státníci podle Rasmussenova očekávání na lisabonské schůzce odsouhlasí "výrazně štíhlejší velitelskou strukturu a významné snížení počtu agentur. Možná až na tři."

  NATO, které již snížilo počet zaměstnanců z 27 000 v roce 1995 na nynějších 13 000, hodlá pokračovat v redukci personálního stavu "pod 9000 lidí, aniž by se zmenšily naše ambice," uvedl generální tajemník.

  Dalším diskusním tématem bude v Lisabonu protiraketové obrana. Podle Rasmussena se členské státy "blíží konsensu", který by měl spočívat ve vybudování systému na obranu všech evropských členů NATO před raketovým útokem, přičemž "Rusku by měla být nabídnuta možnost s Aliancí spolupracovat."

  Čtěte také:
  Aliance plánuje zeštíhlit vojenské struktury
  Osekejme alianční velení, chce Francie

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Britské škrty poškodí NATO, varuje Hillary Clinton
  Do vyjednávání o budoucnosti britských ozbrojených sil, které se pomalu blíží rozuzlení, vstoupila nezvyklým způsobem americká ministryně zahraničí Hillary Clinton. Na své návštěvě Bruselu totiž prohlásila, že avizované škrty v obranném rozpočtu Velké Británie považuje za znepokojivé.

  "NATO je nejúspěšnějším obranným spolkem v historii, ale je ho třeba udržovat. Každá země musí být schopná přiměřeně přispět," uvedla ministryně.

  Britský premiér David Cameron se předtím sešel s náčelníky všech složek ozbrojených sil, aby s nimi prodiskutoval rozsah úsporných opatření, která budou oznámena za několik dní. Největší břemeno škrtů ponese britské letectvo. Námořnictvo sice dostane dvě nové letadlové lodě, ale pravděpodobně s redukovanou výbavou. Armáda pocítí dopad drastického šetření až po roce 2015, kdy se její jednotky začnou stahovat z Afghánistánu.

  Čtěte také:
  Škrty v rozpočtu prý ohrozí vojenské operace Britů

  Zdroj: The Australian (Austrálie)  

  ---

  Hlavní mluvčí NATO bude poprvé žena
  Severoatlantická aliance oznámila, že nejvyšší post v jejím tiskovém oddělení získala poprvé v 61leté historii organizace žena. Na místo tiskové mluvčí totiž Aliance dosadila novinářku Oanu Lungescu. NATO se již léta snaží otevřít horní patra svých struktur, jimž tradičně dominují muži, i ženám.

  Lungescu se narodila v Rumunsku, cestovala a žila v řadě evropských zemí. Mluví plynně anglicky, francouzsky, německy a španělsky. Dosud pracovala na klíčovém novinářském postu monitorujícím dění v Evropě pro BBC World Service. Na pozici mluvčí nahradí Jamese Appathuraie, který však strukturách NATO zůstává.

  Zdroj: Hindustan Times (Indie) 

  ---

  Alianční velitelé schválili směrnice pro výcvik poddůstojníků
  Nejvyšší vojenští představitelé Severoatlantické aliance svým podpisem schválili strategii a pravidla pro program výcviku poddůstojníků NATO. U zrodu iniciativy stál bývalý šéf aliančních sil v Evropě, generál James Jones. Podle jeho vize si Aliance měla vychovat své vlastní kádry od spodních pater vojenských hodností.

  Program vznikl před sedmi lety a v jeho rámci je poddůstojníkům poskytován profesionální výcvik. Vojáci se zdokonalují v oblastech jako je vedení lidí, výkonnost, trénink, vzdělání, vzhled a chování. Iniciativa také vyústila ve vypracování směrnic pro standardizaci školicích metod, které nyní vstoupily v platnost.

  Čtěte také:
  NATO podpořilo vznik semináře pro poddůstojníky

  Zdroj: NATO

  ---

  Poláci odškodní rodiny kvůli hluku stíhaček F-16
  Pět rodin žijících v blízkosti vojenské letecké základny v polských Krzesinách obdrží kompenzaci za nadměrný hluk způsobený prolétávajícími stíhačkami F-16.

  Každá domácnost dostane 100 tisíc zlotých (přes 600 tisíc korun), což by mělo odpovídat nákladům na vybudování zvukotěsných stěn a poklesu hodnoty postižených nemovitostí.

  Zdroj: Polskie Radio (Polsko)

  vtr natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media