natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO zastavilo výcvik kosovských vojáků

  8. března 2010  16:24

  NATO zastavilo výcvik kosovských vojáků
  NATO pozastavuje výcvik a podporu Kosovským bezpečnostním silám (KSF), ve kterých slouží 2500 vojáků. Aliance tak učinila poté, co se na slavnostní přehlídce k příležitosti 12. výročí smrti vůdce Kosovské osvobozenecké armády objevila ozbrojená čestná stráž. Tím byla porušena dohoda, že se bezpečnostní síly budou soustředit pouze na stavy civilní pohotovosti.

  "Účast na přehlídce byla v rozporu s jejich nevojenským statusem," uvedlo NATO ve své zprávě k incidentu. Podle Aliance bude podpora Kosovským bezpečnostním silám zastavena do té doby, dokud kosovská strana nevykoná nápravu a dokud NATO neobdrží vysvětlení incidentu a garance, že se nic takového nebude v budoucnu opakovat.

  Kosovské bezpečnostní síly byly vybudovány vloni, přičemž jejich určení mělo být omezeno pouze na stavy civilní pohotovosti. KSF tak mohou disponovat pouze lehkými zbraněmi, ale nikoliv těžkými zbraněmi, jako jsou tanky či děla. Jejich vytvoření vyvolalo hněv srbské menšiny v Kosovu, která je prý KSF ohrožována.

  Zdroj: The Associated Press (USA)

  ---

  ‘Muslimské státy by se měly angažovat v Afghánsitánu’
  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen naléhá na muslimské země, aby se angažovaly v Afghánistánu, neboť sdílí podobné kulturní a náboženské hodnoty. Při návštěvě Jordánska, kde se Rasmussen setkal s králem Abdullahem II. a dalšími vrcholnými představiteli, zároveň uvítal jordánskou nabídku cvičit afghánské bezpečnostní síly a oznámil, že dohoda bude brzy uzavřena.

  Rasmussen dále v Jordánsku prohlásil, že alianční síly zůstanou v Afghánistánu "tak dlouhou, jak to bude potřeba, aby byla zajištěna bezpečnost země".

  Zdroj: CTV News (Kanada)

  ---

  Čínský obranný rozpočet roste, i když pomaleji
  Čínský obranný rozpočet se podle návrhu zveřejněném 4. března letos zvýší o 7,5 % na 76,3 miliard dolarů. To je sice o něco nižší růst než v období 1996 až 2008, kdy se meziroční nárůst rozpočtu na obranu pohyboval v průměru okolo 12,9 % a růst HDP byl průměrně 9,6 %, avšak i přesto Čína již před několika lety přeskočila Japonsko, a nedávno i Francii, Velkou Británii a Rusko, uvedl bývalý analytik CIA Richard Bitzinger

  Scott Harold, výzkumník think tanku RAND, se proto ptá, čí obranný rozpočet se v letošním roce také tolik navýšil. Zároveň upozorňuje proč se čínské výdaje na obranu zvýšily o tolik, obzvláště v době, kdy má Čína mnohem lepší vztahy s Tchaj-wanem a současně potřebu obrovských civilních výdajů

  Čínské obranné výdaje se od roku 2000, kdy byly oficiálně na výši 23,7 miliard dolarů, více než ztrojnásobily. Celosvětově tak čínský obranný rozpočet konkuruje pouze americkému. Spojené státy hodlají na obranné výdaje letos vyčlenit téměř 710 miliard dolarů.

  Čtěte také:
  Čína předvedla novinářům výcvik své armády
  Čína: Větší transparentnost ve vojenské oblasti

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Indie a Rusko podepíší vojenskou obchodní dohodu
  Ruský exportér zbraní kontrolovaný státem Rosoboronexport a indické ministerstvo obrany nejspíše podepíší tři kontrakty na vojenskou technologickou spolupráci ve výši čtyř miliard dolarů. Dohody o modernizaci letadlové lodi INS Vikramaditya (bývalý sovětský Admirál Gorškov) v hodnotě 2,35 miliard dolarů a o nákupu stíhacích letadel MiG-29K/KUB v hodnotě 1,2 miliard dolarů budou podepsány při březnové návštěvě Indie ruským premiérem Vladimirem Putinem.

  Mezi dalšími dohodami bude i společný projekt obou států zabývající se vývojem stíhacího letounu páté generace či práce na mnohoúkolovém transportním letadlu. Podle zpráv mohou oba státy při Putinově návštěvě Indie podepsat i dohodu o jaderných reaktorech v Kudankulamu a Harpuru, novém jaderném parku v Západním Bengálsku.

  Indie má s Ruskem dlouhou historii společných obranných vztahů. Současný program spolupráce do roku 2010 se skládá až z 200 společných projektů, včetně modernizace INS Vikramaditya.

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  ‘Síly NATO jsou v Afghánistánu blízko vítězství’
  Kanadské rozhodnutí stáhnout vojáky z Afghánistánu přišlo v době, kdy alianční síly směřují k rozhodujícímu vítězství nad Talibanem, uvedl vrchní americký generál David Petraeus. "Síly ISAF a jejich afghánští partneři pracovali vloni velmi tvrdě a vidí tak možný pokrok," řekl Petraeus, ale odmítl komentovat otázku, jaký dopad bude mít stažení Kanady z Kandaháru v roce 2011 na širší alianční misi v Afghánistánu, ale prohlásil, že je vždy příjemné vidět, že ostatní pokračují v misi.

  Petraeus, který dohlíží na operace v Iráku a Afghánistánu, předpověděl, že NATO v Afghánistánu znovuzíská iniciativu, pokud bude následovat podobnou strategii, jako on následoval při svém velení v Iráku. Přesto nezapomíná, že před Aliancí leží obrovské množství těžké práce a tvrdého boje. Zároveň zdůraznil, že ochrana civilistů a pomoc afghánským bezpečnostním silám je pro misi důležitější než zabíjení a zajímání nepřátel.

  Čtěte také:
  Kanada odmítá prodloužit svou misi v ISAF
  NATO plánuje velkou ofenzivu v Kandaháru

  Zdroj: Newstrack India (Indie)

  mdo natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media