natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO vyzývá své členy k pomoci Pákistánu

  19. října 2005  23:46

  NATO vyzývá své členy k pomoci Pákistánu
  Severoatlantická aliance vyzvala v úterý své členy, aby poskytly technické vybavení a specializované týmy na pomoc Pákistánu. Minulý týden již letecké síly aliance začaly přepravovat humanitární pomoc do země. Podle mluvčího Severoatlantické aliance Jamese Appathuraie se velvyslanci jednotlivých členských státu sejdou koncem týdne, aby schválili pomoc Pákistánu.

  Internetový zpravodajský server Reuters upozorňuje, že NATO má k dispozici Síly rychlé reakce určené na boj proti terorismu, bojové operace, ale i na pomoc při záchranných operacích.  Tyto jednotky mají k dispozici vojenské inženýry a lékaře, ale chybí jim dostatek transportních helikoptér.  Aliance se proto snaží zintensivnit svou snahu o pomoc Pákistánu.  

  Mluvčí NATO odmítl tvrzení, že by aliance jednala pomalu, s tím, že NATO již mobilizovalo letku Boeingů 707, které již dopravují pomoc a dále dopraví několik stovek tun humanitární pomoci.

  "NATO je mezivládní organizací. Nereaguje a nemůže reagovat stejně rychle jako jednotlivé země. Současná pomoc je pro NATO rychlost blesku," řekl Appathurai.

  Zdroj: AlertNet / Reuters (Velká Británie)

  ---

  NATO: Další letecký most do Pákistánu
  NATO ustanovilo druhou základnu, z níž se bude posílat záchranářské vybavení a pomoc do zemětřesení postižených částí Pákistánu. Kromě základny v německém Geilenkirchenu je to nyní i základna Incirlik v Turecku.

  Letecký most z Turecka začal přepravou velkého množství stanů, připrývek a dalšího vybavení, které poskytnutl Úřad vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR).

  Pět nákladních letadel typu C-130 z Francie, Řecka, Itálie a Velké Británie se už nachází na základně Incirlik a na přílet dalších se čeká. 

  Veškeré nabídky pomoci členských států aliance Pákistánu jsou koordinovány prostřednictvím aliančního centra Euro-Atlantic Disaster Response Coordination Centre, jímž nyní přispívá 35 zemí z NATO a partnerských programů aliance.

  Zdroj: NATO a Sify (Indie)

  ---

  NATO: v Kosovu nečelíme koordinované hrozbě
  Severoatlantická aliance potvrdila, že se v západní části Kosova pohybuje skupina ozbrojenců, kteří v noci zastavují a prohledávají projíždějící auta. Podle aliance se však nejedná o novou povstaleckou armádu. Pracovníci OSN byly vyzváni, aby v noci po oblasti necestovali v označených vozidlech.  „Jsou to zločinci. Pokud víme nejsou organizování a také je ani neuznáváme jako organizaci,“ vzkázal zástupce sil NATO v regionu na adresu ozbrojenců.

  Podle místního tisku ozbrojenci vystupují pod názvem Armáda za nezávislé Kosovo a vystupují s požadavkem okamžitého uznání Kosova.  Majetek a pracovníci OSN se stali za posledních šest měsíců cílem sporadických bombových útoků ze strany kosovských radikálů, kteří usilují o úplnou nezávislost Kosova. Tato srbská provincie je od roku 1999 pod faktickou správou OSN.

  Čtěte také na natoaktual.cz:
  (18.10.2005) Zločinci zastavovali dopravu v Kosovu

  Zdroj: AlertNet / Reuters (Velká Británie)

  ---

  Izrael a NATO posilují spolupráci
  Spolupráce mezi Izraelem a NATO se v budoucnu může dočkat dalšího posílení. Očekává se, že důstojník izraeleské armády bude trvale přiřazen k aliančnímu velitelství v Neapoli. Jak upozorňuje internetový server Haaretz, Izrael se již s NATO dohodl na vyslání svého důstojníka, avšak tuto dohodu ještě musí schválit izraelská vláda.

  Neapolské velitelství se zaměřuje na boj proti terorismu v oblasti Středozemního moře. Kromě Izraele ještě s NATO spolupracuje podobným způsobem Jordánsko, Tunisko, Alžírsko a Mauretánie.

  Zdroj: Haaretz (Izrael)

  ---

  Dánská armáda čelí skandálu
  Tiskový odbor dánské armády údajně věděl předem o připravované žalobě proti vyšetřovatelce Annemett Hommelové. Hommelová čelí obvinění z používání mučení při výslechu iráckých zajatců. Dánská vyšetřovatelka musela v roce 2004 odejít z Iráku poté, co proti ní byla vznesena obvinění. Armáda nyní chce prošetřit možnost, že by tiskový odbor mohl vědět předem o žalobě, a tak se na ni lépe připravit. „Toto je zajisté věc, kterou prošetříme,” řekl zástupce Vojenského vyšetřovacího oddělení Jan Mortensen. 

  Zdroj: Copenhagen Post (Dánsko)

  ---

  Armáda ČR pomáhá v Pákistánu
  Čeští profesionální záchranáři pomáhají v odklízení následků zemětřesení v Pákistánu. Mezi patnácti záchranáři z Čech jsou i dva vojenští lékaři, jeden zdravotník a dvě sestry z polní nemocnice Armády České republiky.  Jak upozorňuje server Českého ministerstva obrany všech pět vojáků si prošlo službou v zahraničních misí, zejména pak misí v Afghánistánu. Hlavním úkolem Čechů v Pákistánu je hledání zraněných a nemocných.  Do oblasti brzy odletí armádní speciál se dvěma lékaři a skupinou záchranářů, kteří mají vystřídat stávající tým, píše server ministerstva obrany.

  Čtěte také na natoaktual.cz:
  (20.10.2005)
  Armáda pošle do Pákistánu 30 vojáků

  Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

  jak natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media