natoaktual.cz

NATO vybuduje společnou letku tankerů

25. listopadu 2014  17:37
 

České gripeny doplňují palivo z německého tankeru A310 (ilustrační foto) | foto: 211. taktická letka Čáslav

NATO vybuduje společnou letku tankerů

Severoatlantická aliance začala uskutečňovat svůj plán na vytvoření mnohonárodní letky tankerů. Rozhodnutí pořídit letouny určené pro tankování za letu navazuje na předběžnou dohodu deseti evropských zemí, které se na tomto kroku dohodly na konci roku 2012. Pořízení letounů povede Nizozemsko a bude na něj dohlížet Organization for Joint Armament Cooperation (OCCAR). Přesný počet tankerů, které se NATO chystá pořídit, zatím není známý.

OCCAR současně dohlíží na dva další projekty Aliance zaměřené na vzdušné síly – akvizici 170 taktických transportních letounů A400M, o něž se rozdělí Německo, Francie, Španělsko, Velká Británie, Turecko, Belgie a Lucembursko, a také pořízení 184 útočných vrtulníků typu Tiger Německem, Španělskem a Francií.

Kam dál?
Nová stíhačka pro NATO? Airbus nevyloučil spolupráci s Boeingem (24.11. 2014)

Zdroj: Defense Update (Izrael)

---

NATO a EU odsoudily dohodu mezi Ruskem a Abcházií

Severoatlantická aliance a Evropská unie zkritizovaly podpis strategického partnerství mezi Moskvou a Abcházií. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga tato „takzvaná smlouva“ nijak nepřispěje k trvalému a mírovému řešení situace v Gruzii. Aliance ji proto podle něj neuzná. Podle šéfky evropské zahraniční politiky Federici Mogherini zase dohoda porušuje suverenitu a teritoriální integritu Gruzie.

Gruzínská ministryně zahraničí Tamar Beruchashvili označila podepsání dohody za „krok směrem k anexi Abcházie Ruskou federací“ a dodala, že „podpis této smlouvy bude mít negativní dopad na bezpečnost v okupovaných gruzínských teritoriích stejně jako na širší bezpečnost v Evropě“.

Kam dál?
Analýza: Putin nahradil marxismus-leninismus geopolitikou
Rusko na Krymu porušuje lidská práva, tvrdí Human Rights Watch (20.11. 2014)

Zdroj: The Moscow Times (Rusko)

---

Porošenko: Ukrajina bude hlasovat o NATO, jakmile splní přístupová kritéria

Ukrajinci budou v referendu hlasovat, zdali chtějí, aby jejich země vstoupila do Severoatlantické aliance, poté, co Kyjev splní určitá kritéria pro členství v NATO. Oznámil to ukrajinský prezident Petro Porošenko. Během společné tiskové konference s lotyšským prezidentem navíc Porošenko uvedl, že tato kritéria vypracoval, nicméně nijak je neupřesnil.

Sama Aliance tvrdí, že „pro pozvání nových členských zemí ke vstupu do NATO neexistují žádná pevná či neměnná kritéria“. Státy navíc jsou do NATO připuštěny jen tehdy, pokud Aliance věří, že přispějí k bezpečnosti a stabilitě v regionu Severoatlantické aliance.

Kam dál?
Diskuse v Alianci: Steinmeier je proti členství Ukrajiny v NATO (24.11. 2014)
Rusko požaduje záruky, že Ukrajina nevstoupí do NATO (19.11. 2014)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Kábul zrušil zákaz nočních útoků

Vláda nového afghánského prezidenta Ašrafa Gháního potichu zrušila zákaz nočních útoků speciálních jednotek, který zavedla administrativa jeho předchůdce. Speciální jednotky afghánské armády údajně plánují obnovení nočních útoků na příští rok. V některých případech by se těchto útoků v roli poradců mohli zúčastnit také příslušníci amerických jednotek.

Americká armáda dlouho považovala noční zásahy za nejdůležitější taktiku v boji proti ozbrojencům z Tálibánu, a proto USA roky ignorovaly požadavky bývalého afghánského prezidenta Hamída Karzáího na zastavení těchto útoků. Karzáí proto tyto útoky v roce 2013 zakázal.

Kam dál?
Afghánistán souhlasí s další misí NATO. Vojáci dostanou západní dril (24.11. 2014)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Konflikt v Náhorním Karabachu může mít jedině politické řešení, myslí si šéf NATO

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg považuje za jediné možné řešení konfliktu v Náhorním Karabachu politickou dohodu: „K politickému řešení tohoto konfliktu neexistuje žádná jiná alternativa.“ V řešení konfliktu zároveň Stoltenberg nevidí žádnou roli pro NATO. „Aliance podporuje postupy Minské skupiny v jejím úsilí o vyřešení tohoto konfliktu,“ ujistil šéf NATO.

Kam dál?
Ázerbájdžán zlepší svou obranu podle standardů NATO (18.6. 2014)
Appathurai: Konflikt v Náhorním Karabachu si zaslouží více pozornosti (3.10. 2013)

Zdroj: News.az (Ázerbájdžán)

koc; natoaktual.cz
zpět na článek