natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO varuje před ruským „plynovým OPECem“

  14. listopadu 2006  16:26

  NATO varuje před ruským „plynovým OPECem“
  Poradci Severoatlantické aliance varovali NATO před ruskými pokusy o vytvoření plynového OPEC, který by posílil vliv Moskvy na Evropu. Důvěrná zpráva ekonomických expertů NATO, která byla rozeslána všem 26 členům, varuje, že Rusko se může snažit vybudovat plynový kartel s Alžírskem, Katarem, Libyí, státy střední Asie a možná i s Íránem.

  Rusko prostřednictvím energetické politiky sleduje své vlastní politické cíle, především ve vztazích se svými sousedy jako jsou Ukrajina či Gruzie. Moskva to prostřednictvím zástupce mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova odmítla slovy: „Myslím, že autoři tohoto nápadu prostě nepochopili naši tezi o energetické bezpečnosti. Naším hlavním cílem je vzájemná závislost producentů a konzumentů. Jen blázen by si mohl myslet, že Rusko chce vydírat Evropu svým plynem, protože my na našich evropských zákaznících závisíme stejným způsobem jako oni na nás.“

  Zdroj: Financial Times (Velká Británie)

  ---

  Průzkum: Stále více Finů proti NATO
  Podle posledního průzkumu veřejného mínění roste odpor Finů vůči vstupu do Severoatlantické aliance. Ještě loni bylo proti vstupu země do NATO 55% obyvatel, dnes je to už 59%. Hlavním důvodem, proč Finové NATO odmítají, je možnost, že by mohlo být Finsko vtaženo do konfliktu, který se ho netýká. Zároveň mají Finové obavy, že jejich členství v alianci by neúnosně zvýšilo státní rozpočet na obranu. Finové si také myslí, že dostatečnou bezpečnostní zárukou pro ně je už členství v Evropské unii.

  Naopak nejsilnější argument zastánců vstupu severské země do aliance je fakt, že už nyní se Finsko účastní několika mírových misí pod velením NATO. Nejvíce příznivců má ve Finsku NATO v táboře voličů finské konzervativní opozice, ale i zde zastánců vstupu Finska do NATO ubývá. Příští rok se budou ve Finsku konat parlamentní volby a podle průzkumu si lidé přejí, aby strany včas zveřejnily svá stanoviska vůči alianci . Pakliže by se skutečně mělo rozhodnout o vstupu Finska do NATO, většina obyvatel by tak chtěla rozhodnout prostřednictvím referenda.

  Čtěte také:
  Finsko by mohlo vstoupit do NATO
  Finsko a Švédsko chtějí těsnější spolupráci s NATO
  Finský novinář se vyslovil pro vstup země do NATO
  Jakobson: Finsko by mělo vstoupit do NATO
   
  Zdroj: Helsingin sanomat (Finsko)

  ---

  Scheffer členům NATO: Navyšte vojenské výdaje
  Na své návštěvě v Budapešti generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer vyzval členské země NATO, aby zvýšily své vojenské výdaje. Z 26 členů NATO jen sedm států drží svůj vojenský rozpočet nad 2% HDP. „Toto je špatný vývoj pro ambiciózní alianci, která se účastní stále více misí a operací,“ řekl Scheffer.

  Maďarsko se nyní potýká s největším rozpočtovým schodkem ze všech států Evropské unie (více jak 10% HDP) a na obranu dává 1,1% HDP. Maďarský ministr obrany Imre Szekeres řekl, že programy spojené s maďarskými závazky vůči NATO, jako například lékařské evakuační vrtulníky nebo rakety protivzdušné obrany Mistral, budou pokryty ze zvláštních fondů.
   
  Generální tajemník Jaap de Hoop Scheffer s ohledem na blížící se summit aliance v Rize řekl, že na summitu nebudou do NATO přizvány žádné nové země. „Budou tam, jak já říkám, pozitivní signály povzbuzení pro kandidátské státy, především na západním Balkáně… které aspirují na členství v alianci, ale Riga nebude rozšiřovacím summitem,“ řekl Scheffer. 

  Čtěte také:
  Bulharská armáda potřebuje více peněz
  Armádní rozpočet: neřešitelný problém

  Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

  ---

  EU vlažná k výzvám NATO k větší akci v Afghánistánu
  Velká Británie a Nizozemsko vyzvaly Evropskou unii k převzetí odpovědnosti za výcvik afghánské policie, aby tak EU pomohla přetěžovaným silám Severoatlantické aliance v zemi. Šéf evropské společné zahraniční a bezpečnostní politiky Javier Solana řekl, že EU už v Afghánistánu dělá dost a že necítí žádný tlak ze strany USA, ale připustil, že se tímto tématem může EU dále zabývat. Britský ministr obrany Des Browne se vyjádřil, že je tu možnost pro EU, aby podpořila transformaci Afghánistánu a jeho nizozemský kolega řekl, že když EU trénuje policii v Iráku, tak proč ne v Afghánistánu.

  Evropská komisařka pro vnější vztahy Benita Ferrero-Waldner bránila EU slovy, že Komise a EU už překonaly své závazky a svou podporu, které Afghánistánu přislíbily, když už do země vložily 3,7 miliard euro. Javier Solana dodal, že většina států EU už má v Afghánistánu své jednotky v misi vedené aliancí a podílejí se na civilní rekonstrukci a humanitární pomoci v zemi a francouzská ministryně obrany Michele Alliot-Marie zapochybovala nad užitečností policejní mise EU v Afghánistánu.

  Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer takřka denně vyzývá EU, aby se více zapojila do aktivit v Afghánistánu.

  Čtěte také:
  Scheffer: Ať NATO nesoutěží s EU
  Scheffer: Výcvik afghánské policie by měla vést EU
  EU a OSN by měly zvýšit svou roli v Afghánistánu
   
  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Rumsfeld na summit NATO do Rigy nepojede
  Pentagon oznámil, že odstupující americký ministr obrany Donald Rumsfeld nedoprovodí prezidenta George W. Bushe na summit Severoatlantické aliance do Rigy v Lotyšsku tento měsíc. Rumsfeld také zrušil plánovanou předsummitovou schůzku s německým ministrem obrany Franzem Josefem Jungem ve Washingtonu. Na summitu v Rize bude Pentagon reprezentován náměstkem ministra obrany Ericem Edelmanem. Rumsfeld souhlasil, že zůstane v úřadu do té doby, než Senát schválí jeho nástupce, bývalého ředitele CIA Roberta Gatese.

  Čtěte také:
  Summit NATO - Riga 2006

  Experti: Pád Rumsfelda přinese větší zátěž Evropě
  Pád Rumsfelda nemusí být výhrou pro Bagdád

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  jak natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media