natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO v Afghánistánu trápí mediální “doba kamenná”

  9. října 2007  16:54

  NATO v Afghánistánu trápí mediální “doba kamenná”
  Snaha Severoatlantické aliance vést v Afghánistánu “mediální válku” je hendikepována zaostalou technikou a nedostatkem zkušeného personálu. “Na poli médií válčíme s jednou rukou za zády. A co se týče televize, jsme v době kamenné,” postěžoval si generální tajemník Aliance Jaap de Hoop Scheffer na semináři v Kodani. Vysvětlil, že jen pět spojenců z NATO má vlastní vojenské mluvčí. “To znamená, že důstojníci z bojového pole jsou často najednou postaveni před mikrofon,” řekl.

  Podle Scheffera je nutné vytvořit mediální složky, které by poskytovaly televizní a internetové zpravodajství o akcích NATO. Tak by bylo možné rychle reagovat na aktuální dění a uvádět na pravou míru nepravdivé informace. 

  Zprávy o afghánských civilistech zabitých jednotkami NATO poškodily reputaci Aliance, jak v samotném Afghánistánu, tak na mezinárodním poli. Někteří členové NATO se nyní zdráhají poskytnout další posily do konfliktu, který je mezi voliči nepopulární.

  Čtěte také:
  NATO prošetří smrt Afgánců

  Zdroj: MaC News (Velká Británie)

  ---

  NATO PA: Přijmeme Albánii, Chorvatsko i Makedonii
  Členské státy Severoatlantické aliance by měly na svém příštím summitu v Bukurešti, který se odehraje na jaře, přizvat ke vstupu do Aliance trojici balkánských států – Albánii, Chorvatsko a Makedonii.

  K tomu vyzývá dokument, přijatý obranným a bezpečnostním výborem Parlamentního shromáždění NATO (NATO Parliamentary Assembly - NATO PA), které zasedalo v Rejkjavíku.

  Všechny tři zmíněné státy se účastnily Akčního plánu členství – aliančního programu, jehož cílem je pomáhat kandidátským zemím s jejich vnitřními reformami.

  Čtěte také:
  V Chorvatsku začalo vojenské cvičení

  Zdroj: United Press International (USA)

  ---

  Americký senátor: Je třeba s Ruskem spolupracovat
  Rusko, USA a Evropa musí postupovat společně, pokud chtějí vyřešit spor ohledně amerických plánů na vybudování protiraketové obrany ve východní Evropě.

  Na tiskové konferenci ve Washingtonu to prohlásil senátor za Republikánskou stranu Richard G. Lugar. Jeho slova zazněla ve chvíli, kdy se blíží návštěva americké ministryně zahraničí Condoleezzy Rice v Moskvě, kde se bude jednat právě o protiraketovém štítu.

  Čtěte také:
  USA a Rusko budou znovu jednat o radaru

  Zdroj: Russia Today
  (Rusko)


  ---

  Tresty smrti v Afghánistánu: Protesty OSN
  OSN vzneslo protesty proti popravám patnácti Afghánců, které se uskutečnily poté, co v zemi skončilo tříleté moratorium na trest smrti. Popravení se provinili vraždami, únosy a loupežemi – představitelé Afghánistánu ale prohlásili, že se nejednalo o členy povstaleckého hnutí.

  Mluvčí prezidenta oznámil, že Afghánistán bude v popravách pokračovat a dodal, že se bude jednat o varování „pro pachatele zločinů jako je vražda, únos, cizoložnictví nebo znásilnění.“

  Popravy mohou ohrozit přítomnost některých spojenců NATO v zemi. Jedním z prvních kritiků bylo Nizozemsko, které popravy označilo za „velmi nežádoucí“. Je tedy otázkou, jestli země, ve kterých je trest smrti zakázán, mají předávat zajaté povstalce státním autoritám.

  Zdroj: Associated Press (USA)

  ---

  Rusko je „smířené“ se vstupem Finska do NATO
  Vstup Finska do NATO je nevyhnutelný, řekl bývalý ruský velvyslanec v Helsinkách Juri Derjabin v rozhovoru pro finský deník. Země se podle něj stane členem Aliance již po finských volbách, které se budou konat v roce 2011.

  Se vstupem Finska by se hranice Aliance posunuly až těsně k Petrohradu, který dříve býval ruským hlavním městem. „Začínáme si na to zvykat,“ řekl Derjabin a dodal, že „není nic, čím bychom tomu mohli zabránit. Ta doba už skončila.“

  Podle bývalého diplomata se členem NATO stane také Švédsko.

  Čtěte také:
  Finsko znovu zváží členství v NATO

  Zdroj: Bits of News
  (USA)

   

   


   

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media