natoaktual.cz

NATO ukončilo protipirátskou misi Ocean Shield u Somálska

24. listopadu 2016  15:43
 
Dánští vojáci z vojenské lodě Esbern Snare dopadli skupinu somálských pirátů. Ilustrační foto. | foto: MARCOM

NATO ukončilo protipirátskou misi Ocean Shield u Somálska

Severoatlantická aliance ukončila svou protipirátskou misi Ocean Shield v oblasti Afrického rohu, neboť od roku 2012 v této oblasti nebyla zadržena žádná pirátská loď. Aliance navíc přesouvá své prostředky do Černého moře na odstrašení Ruska a do Středomoří na boj s ilegálními pašeráky lidí. Všechny lodě a hlídkovací letouny tak opustily oblast Afrického rohu, kde působily od roku 2009 jako součást širšího mezinárodního úsilí zaměřujícího se na boj se somálskými piráty, kteří značně komplikovali světovou lodní přepravu.

„Globální bezpečnostní prostředí se v posledních několika letech dramaticky mění a námořnictvo NATO se mu přizpůsobuje,“ uvedl mluvčí NATO Dylan White. „Aliance posiluje námořní hlídky v Baltském a Černém moři, přičemž se zároveň snaží čelit pašování lidí ve Středomoří,“ dodal White. Počátkem tohoto měsíce NATO rozšířilo své působení ve Středozemním moři, aby pomohlo Evropské unii zastavit zločince pašující uprchlíky ze severní Afriky do Evropy.

Kam dál?
Berlín vyšle až 650 vojáků do alianční operace ve Středomoří
Aliance kvůli uprchlíkům spustí námořní operaci ve Středomoří (9.7. 2016)

Zdroj: The Indian Express (Indie)

---

Kancléřka Merkel: Německo musí zvýšit výdaje na obranu

Německo musí zvýšit výdaje na obranu, aby se přiblížilo ke 2 % HDP, které vyžaduje Severoatlantická aliance, prohlásila německá kancléřka Angela Merkel. Zároveň však dodala, že neočekává splnění tohoto cíle v blízké budoucnosti. „Pokud mluvíme o očekávání našich partnerů v NATO, náš obranný rozpočet ukazuje, že ještě nejsme tam, kde bychom měli být,“ řekla Merkel při projevu v Bundestagu.

„Vím, že máme před sebou ještě velmi dlouhou cestu k dosažení oněch požadovaných 2 % HDP na obranu. Nemohu slíbit, že tento cíl splníme v blízké budoucnosti. Směr naší cesty však musí být jasný,“ uvedla německá kancléřka.

Kam dál?
2 % HDP na obranu by zničily dánský sociální stát (21.11. 2016)
23 členů NATO nedostatečně investuje do obrany (16.11. 2016)
Boris Johnson naléhá na Evropu, aby zvýšila své výdaje na obranu (15.11. 2016)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Berlín a Paříž chtějí zahájit nové rozhovory o Ukrajině

Německo a Francie navrhly další setkání s Ruskem a Ukrajinou s cílem zmírnit násilí na východní Ukrajině. Rozhovory, které proběhly minulý měsíc v Německu, totiž vedly k deeskalaci bojů. „Po posledním setkání došlo na několik dní k významnému zlepšení situace. Teď se však bezpečnostní situace opět zhoršuje, uvedl německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

„I když se nám nepodaří najít finální řešení hned teď, je nutné pokračovat v takovýchto setkáních a rozhovorech, aby se situace nevymkla kontrole,“ řekl Steinmeier. „I když je celý proces náročný a velmi zdlouhavý, nesmíme přerušit naše snahy o implementaci minských dohod,“ dodal německý ministr zahraničí. Rusko a Ukrajina se k návrhu zatím oficiálně nevyjádřily, Steinmeier však doufá, že si uvědomí vážnost situace a přispějí k trvalému uvolnění napětí.

Kam dál?
Kancléřka Merkel jednala s Putinem, Hollandem a Porošenkem o situaci na Ukrajině (19.10. 2016)
NATO tlačí Rusko ke stažení sil z východní Ukrajiny (19.2. 2016)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Bulharský ministr obrany obviněn z neplnění povinností

Bulharský ministr obrany Nikolaj Nenčev je obviněn z nesplnění svých pracovních povinností a z ohrožení bezpečnosti vzdušných sil Bulharska. Minulý rok Nenčev podepsal dva kontrakty týkající se opravy a prodloužení životnosti motorů bulharských stíhaček v hodnotě 3 773 000 euro. Následně však instruoval své zaměstnance, aby nepodnikali žádné kroky k implementaci těchto smluv.

Tato akce měla negativní dopad na bulharskou armádu. Letové hodiny pilotů byly sníženy na 33 hodin ročně, což je v porovnání s alianční minimální hranicí 180 hodin za rok velmi málo. Nedostatečný výcvik pilotů pak vedl ke zvýšení rizika nehod. Piloti byli přetížení a počet připravených letových posádek značně klesl.

Kam dál?
Bulharsko nakoupí od Ruska motory do MiG-29 (11.11. 2016)

Zdroj: Novinite (Bulharsko)

---

NATO chce Saúdskou Arábii a Omán v Istanbulské iniciativě pro spolupráci

Severoatlantická aliance by ráda viděla zapojení Saúdskoarabského království a Ománu do Istanbulské iniciativy pro spolupráci (Istanbul Cooperation Initiative, ICI). Na třetím setkání konzultační skupiny ICI v katarském Dauhá o tom informoval ředitel alianční sekce pro Blízký východ a severní Afriku Nicolas de Santis.

„Významnou rolí regionálního centra v Kuvajtu bude rozvoj spolupráce mezi NATO a Kuvajtem,“ uvedl de Santis. „Toto regionální centrum přispěje k posílení spolupráce s členskými státy ICI a usnadní vstup dalším zainteresovaným zemím jako je právě Saúdská Arábie a Omán,“ dodal de Santis.

Nové regionální centrum v Kuvajtu navíc podle de Santise pomůže zlepšit také spolupráci NATO s Radou pro spolupráci arabských států v Zálivu.

Kam dál?
Kuvajtský šéf bezpečnosti: NATO a Kuvajt úzce spolupracují (14.12. 2015)

Zdroj: Middle East Monitor (Velká Británie)

kko; natoaktual.cz
zpět na článek