natoaktual.cz

NATO obvinilo Tálibán z narušování mírového procesu v Afghánistánu

10. prosince 2020  20:02
Severoatlantická aliance označila rostoucí počet útoků ze strany Tálibánu za hrozbu pro jednání o míru v Afghánistánu a vyzvala k jejich ukončení.  

Členové afghánské Vysoké mírové rady (ilustrační foto) | foto: ISAF Media

Severoatlantická aliance označila rostoucí počet útoků ze strany Tálibánu za hrozbu pro jednání o míru v Afghánistánu a vyzvala k jejich ukončení. Dodala však také, že i nadále věří, že politická jednání jsou tím jediným, co může přinést skutečný a trvalý mír.

Podle Pentagonu stoupl počet útoků o 50 % za poslední tři měsíce, přičemž značná část z nich se zaměřila na novináře. Rádio Svobodná Evropa pak dodává, že za zvýšením počtu útočných akcí je snaha Tálibánu vylepšit si svou vyjednávací pozici.

Podle stávajících dohod by se zahraniční síly měly z Afghánistánu stáhnout do května 2021. Německý ministr zahraničí Heiko Maas však varoval, že se NATO nesmí ze země stáhnout příliš brzy jen kvůli strachu o pokračování jednání. Zaznívají totiž obavy, že stažení zahraničních sil povede ze strany Tálibánu k pokusu o násilné převzetí moci nad Afghánistánem.

Zdroj: Newsweek (USA)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek