natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO se bude zabývat Libyí

  15. března 2011  17:08
  NATO se bude zabývat Libyí
  Severoatlantická rada dnes v Bruselu uspořádá nouzovou schůzi ohledně situace v Libyi. Schůze má být svolána na popud USA. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen přitom několikrát uvedl, že Aliance zvažuje širokou škálu možných opatření proti Libyi, včetně vojenské akce. Jakákoliv intervence, se však má řídit rozhodnutím Rady bezpečnosti OSN.

  Hlavními zastánci zásahu v Libyi jsou Francie a Velká Británie. Ty vyjádřily svoji připravenost zasáhnout, pokud libyjský vůdce Muammar Kaddáfí použije vojenská letadla proti civilistům. Hlavním aliančním odpůrcem vojenské intervence je naopak Turecko.

  Tvrdé boji mezi libyjskými vzbouřenci a silami podporujícími Kaddáfího panují v zemi od poloviny února a vyžádaly si již tisíce životů. Minulý týden začaly Kaddáfího síly povstalce postupně zatlačovat a získaly řadu opěrných bodů na severovýchodě země.

  Čtěte také:
  NATO jedná o situaci v Libyi
  NATO zahájilo permanentní monitorování Libye

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  Ke cvičení NATO v Pobaltí se připojí i Švédsko
  Ke konci března se již po osmé uskuteční letecké cvičení v pobaltském prostoru nazývané Baltic Region Training Event. Letošní ročník se díky první účasti Švédska zaměří na střežení leteckého prostoru a na posílení spolupráce a interoperability s partnerskými národy v regionu.

  Spojenci z NATO tak se Švédskem, které je členem aliančního programu Partnerství pro mír, budou moci nacvičit předávací procedury a zlepšit tak zajišťování bezpečnosti leteckého prostoru nad Baltským mořem. Alianční a švédské kontrolní instituce budou hlídat neidentifikovaná letadla či pomáhat letadlům s komunikačními problémy.

  Cvičení BRTE slouží k nácviku dovedností leteckého velení a kontroly a zároveň jsou ukázkou alianční solidarity s Estonskem, Lotyšskem a Litvou. Jejich účelem je i demonstrovat, jak NATO zajišťuje bezpečnost aliančního leteckého prostoru.

  Zdroj: NATO

  ---

  Vrchní představitelé USA jednali o Afghánistánu
  Americký prezident Barack Obama se sešel s ministrem obrany Robertem Gatesem a vrchním velitelem v Afghánistánu generálem Davidem Petraeusem, aby prodiskutovali situaci v Afghánistánu. Předmětem schůzky bylo i zhodnocení efektivity vojenské ofenzívy, posilování afghánských bezpečnostních sil a předávání odpovědnosti za bezpečnost v zemi do afghánských rukou.

  "Na schůzce došlo i k diskuzím o plánu, který počítá se začátkem stahování amerických sil z Afghánistánu již od letošního července, či o cestě, která ještě zbývá do úplného předání odpovědnosti Afgháncům," stojí v oficiálním prohlášení Bílého domu.

  Setkání tří nejvyšších amerických představitelů přišlo po nedávné přestřelce mezi USA a afghánským prezidentem Hamídem Karzáím, který tvrdě kritizoval Spojené státy za incidenty, při nichž umírají civilisté.

  Čtěte také:
  NATO připravuje předání afghánských území
  Karzáí: NATO musí zastavit operace v Afghánistánu
  Obama zarmoucen smrtí afghánských civilistů

  Zdroj: AFP (Francie)

  ---

  ‘Kyrgyzstán bude dále spolupracovat s NATO‘
  Kyrgyzstán bude pokračovat ve své spolupráci se Severoatlantickou aliancí, aby nezaostal za Ruskem, Ukrajinou, Arménií a dalšími postsovětskými státy. Prohlásila to prozatímní prezidentka Kyrgyzstánu Roza Otunbajeva: "Na své zahraniční cestě jsem se setkala s generálním tajemníkem NATO. S Aliancí máme společný partnerský program, naším cílem je posílit armádu."

  "Rusko, Ukrajina i Arménie s NATO aktivně spolupracují, nesmíme zaostat," vyzvala Otunbajeva. Kyrgyzská prezidentka si zároveň stěžovala, že jakýkoliv krok její vlády je vnímán tak, že se Kyrgyzstán k něčemu uvazuje. "Máme však právo jednat tak, abychom zvýšili potenciál naší republiky, a to všemi dostupnými prostředky," dodala.

  Čtěte také:
  Svět přislíbil Kyrgyzstánu 1,1 miliard dolarů

  Zdroj: 24.kg (Kyrgyzstán)  

  ---

  Afghánistán: 36 mrtvých po sebevražedném atentátu
  Sebevražedný atentátník, který se vydával za armádního rekruta, se odpálil uprostřed davu u náborového centra afghánské armády ve městě Kundúz. Kromě sebe zabil dalších 36 lidí, včetně pěti dětí. Provincie Kundúz je pro Taliban častým cílem sebevražedných útoků, na podzim byl zavražděn i guvernér provincie.

  Mluvčí Talibanu uvedl, že hnutí přesunulo svoji pozornost právě na severní oblasti Afghánistánu jako je Kundúz. Důvodem má být ofenzíva amerických vojáků na jihu země. Kundúz býval přitom v zimě poměrně klidnou oblastí, podle posledních zpráv to však vypadá, že v provincii dochází v průměru k jednomu útoku denně.

  Zvýšenou aktivitu Talibanu na poli sebevražedných útoků potvrdil pod podmínkou anonymity i jeden velitel Talibanu. Podle něj byli vzbouřenci k této taktice donuceni tlakem afghánských sil. "Naše taktika se změnila, neprovádíme již hromadné útoky, ale preferujeme sebevražedné útoky. Máme mnoho mladých, kteří touží zemřít jako mučedníci," uvedl.

  Čtěte také:
  Taliban zaútočil na velitelství afghánské policie, 19 mrtvých

  Zdroj: The New York Times (USA)

  mdo natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media