natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO rozšíří afghánskou operaci

  29. září 2006  23:33

  NATO rozšíří afghánskou operaci
  Mírové síly Severoatlantické aliance ISAF převezmou zodpovědnost i za východní část Afghánistánu a budou tak působit v celé zemi. Zároveň bude do ISAF začleněno na 12 tisíc Američanů, kteří už v Afghánistánu působí. Jednotky NATO tak budou čítat až 32 tisíc vojáků. Podle představitelů aliance by k uskutečnění tohoto rozhodnutí mělo dojít v několika týdnech.

  Aliance se zároveň snaží přimět své evropské členy k vyslání dalších 2 500 vojáků, protože v posledních měsících neustále dochází ke zvyšování počtu povstaleckých útoků. V některých oblastech u pákistánské hranice počet útoků vzrostl až třikrát. Z nedostatečného boje proti povstalcům se rovněž navzájem obviňují prezidenti Afghánistánu a Pákistánu Hamíd Karzáí a Parvíz Mušaraf.

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  ---

  Američané opouští Island
  Poslední američtí vojáci sloužící na Islandu zítra odjedou zpět do vlasti. Americká armáda tak po 65 letech opouští Island. Na tomto ostrově měla až deset tisíc vojáků. USA však i nadále budou bránit Island jednak na základě vzájemné smlouvy z roku 1951 a jednak jako spojenci v Severoatlantické alianci.

  Spojené státy bránily Island, který nikdy neměl vlastní armádu, před nacistickým Německem a posléze před Sovětským svazem od července 1941 s krátkými přestávkami až dosud. Jednalo se především o ochranu námořních cest před konvenčními vojenskými hrozbami, které nyní už neexistují.

  Zdroj: Blackanthem

  ---

  Ministři zahraničí jednají s Rusy
  Ministři zahraničí členských států Severoatlantické aliance se setkají se svým ruským protějškem Sergejem Ivanovem. Rusko je v současnosti rozhořčeno rozhodnutím NATO o prohloubení spolupráce s Gruzií a označilo tento krok za návrat do doby studené války, který poškozuje ruské zájmy a může dále destabilizovat celý kavkazský region.

  Ivanov proto pohrozil vysláním dvou divizí ke gruzínské hranici, jež by měly zajistit ruskou bezpečnost v případě vstupu Gruzie do NATO. Už tak napjaté vztahy mezi Ruskem a Gruzií se ještě zhoršily poté, co Moskva odvolala svého velvyslance, oznámila stažení diplomatů a stěžovala si USA na zadržení pěti úředníků gruzínskými úřady kvůli údajné špionáži.

  Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

  ---

  V Afghánistánu byli zraněni vojáci NATO
  Tři vojáci Severoatlantické aliance a jejich tlumočník byli zraněni v západoafghánské provincii Herát poté, co u jejich vozidla vybuchla nastražená bomba. Jedná se už o druhý útok na vojáky NATO. Při tom předchozím byl poblíž Kábulu jeden voják zabit a další zraněn. Při střetech s ozbrojenci Talibanu v uplynulých devíti měsících zahynulo už přes 2 400 lidí.

  Zdroj: People's Daily (Čína)

  ---

  NATO otevírá kancelář v Srbsku
  Severoatlantická aliance příští měsíc zřídí v Bělehradě styčnou kancelář, která má usnadnit přepravu aliančních vojáků. Oznámil to srbský ministr obrany Zoran Stankovič. Srbsko se rovněž stalo pozorovatelem ve skupině ministrů obrany zemí jihovýchodní Evropy, což ho podle Stankoviče přiblížilo členství v programu NATO Partnerství pro mír.

  Zdroj: Political Gateway (USA)

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media