natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO prodloužilo program SALIS s leteckou společností Antonov

  8. ledna 2019  16:45

  Antonov An-124 Ruslan na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  NATO prodloužilo program SALIS s leteckou společností Antonov

  Severoatlantická aliance prodloužila o tři roky smlouvu s ukrajinskou společností Antonov Airlines, která Alianci zajišťuje leteckou přepravu těžkého a rozměrného nákladu. Společnost bude i nadále poskytovat dva letouny AN-124 na základě aliančního programu SALIS. Ten Alianci umožňuje pronajmout letouny pro strategickou přepravu v případech, kdy její standartní poskytovatelé Boeing a Lockheed Martin nemají dostatečnou kapacitu.

  NATO dosud využívalo k přepravě šest letounů AN-124 od společností Antonov a Volga-Dněpr. Ruská společnost Volga-Dněpr však oznámila, že od roku 2019 nebude své služby Alianci poskytovat. Vzhledem k tomu, že smlouva s Antonovem se týká jen dvou AN-124, není jasné, jak NATO nedostatek letounů nahradí.

  Kam dál?
  Ukrajina Alianci nabízí zajištění letecké přepravy místo Ruska (27.4. 2018)

  Zdroj: Jane’s 360 (USA)

  ---

  Zraněným veteránům mohou pomoci kosti z 3D tiskárny

  Pracovníci laboratoře v americké Arizoně doufají, že se jim podaří využít technologii 3D tisku k léčbě zranění kostí u válečných veteránů. „Jejich kosti bychom mohli regenerovat tím, že vytiskneme 3D strukturu konkrétní kosti u konkrétního pacienta a naplníme ji jeho kmenovými buňkami,“ uvedl doktor John Szivek. Tento postup by mohl být využíván především při zranění po výbuchu, kdy často dochází k poškození kostí a následné amputaci.

  Někteří experti na 3D tisk však varují, že i v případě vědeckého úspěchu by byla tato metoda velmi nákladná. Laboratoř na vytvoření 3D tisku kostí získala od ministerstva obrany USA grant 2 miliony dolarů.

  Kam dál?
  NATO se obrací ke startupům a technologiím kvůli vzrůstajícím hrozbám (14.11. 2018)

  Zdroj: Fox News (USA)

  ---

  Armáda USA vyšetřuje smrt kontraktora v Iráku

  Americká armáda zahájila vyšetřování smrti zaměstnance společnosti Lockheed Martin, který spolupracoval s námořní pěchotou USA ve speciální operaci v iráckém Erbílu. Zaměstnanec zemřel ve zdravotnickém zařízení v Německu poté, co byl nalezen v iráckých kasárnách se zraněním hlavy. Námořní pěchota nyní vyslýchá tři své příslušníky, zda ke smrtelným zraněním nedošlo při rvačce.

  „Nediskutujeme detaily probíhajících vyšetřování,“ prohlásil mluvčí Námořní kriminální vyšetřovací služby. Firma Lockheed Martin uvedla, že její zamestnanec byl zraněn mimo bojovou operaci.

  Kam dál?
  V Afghánistánu zahynul další americký voják (26.11. 2018)

  Zdroj: NBC News (USA)

  ---

  Němci ztrácí důvěru ve společenské instituce, včetně armády

  Německá veřejnost ztrácí důvěru ve společenské instituce od armády přes církev až po odbory, ukazuje nový výzkum agentury Forsa. Z 26 zkoumaných institucí se u 22 meziročně snížila důvěra občanů. Špatné výsledky měl především bundeswehr, u kterého došlo ke snížení důvěryhodnosti o 13 % za jeden rok. To může být důsledkem špatného obrazu v médiích, kde bylo často informováno o podfinancování armády a špatném stavu jejího vybavení.

  „Nikdy předtím jsme neviděli tak plošný úpadek důvěry jako tento rok,“ uvedl Manfred Güllner, ředitel agentury Forsa, která tyto průzkumy provádí již více než deset let. „Existuje celkový dojem, že věci nefungují, jak by měly,“ dodal Güllner. Podobný trend se podle něj ukáže i v dalším výzkumu, který se zabývá politickými institucemi.

  Kam dál?
  Velké projekty bundeswehru mají více než 5leté zpoždění (10.12. 2018)

  Zdroj: Financial Times (USA)

  ---

  Izraelské stíhačce odlétl kryt kokpitu za letu

  Izraelské stíhačce F-15 odletěl překryt kabiny během cvičného letu ve výšce více než devět tisíc metrů. Z rozhovoru pilota a navigátora existuje záznam, na kterém je slyšet křik a následný kontakt s řídicí věží. Stíhačka v pořádku přistála na blízké základně. Izraelská armáda poté posádku ocenila za zachování „klidné hlavy“ v extrémním větru, zimě a hluku, kterým byla vystavena.

  Velitel izraelského letectva zakázal vzlétnout dalším stíhačkám F-15, dokud technici tento incident nevyšetří. V Izraeli se něco podobného stalo naposledy v roce 2004, kdy se posádka musela katapultovat z letounu Skyhawk.

  Kam dál?
  Pilot přežil pád letounu do moře nedaleko Havaje (13.12. 2018)

  Zdroj: The Times of Israel (Izrael) 

  kpa; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media