natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO přizívá Rusko do boje s piráty

  30. června 2009  16:28

  NATO přizívá Rusko do boje s piráty
  Severoatlantická aliance oficiálně přizvala Rusko, aby se zapojilo do boje proti pirátům v rámci operace Allied Protector u východoafrického pobřeží. „Rusko je již dávno součástí boje proti pirátství, akorát se ho neúčastní pod záštitou Evropské unie či Aliance. Kapitáni našich lodí spolupracují s veliteli západních flotil přímo,“ prohlásil ruský velvyslanec při NATO Dmitrij Rogozin. Ruské vedení bude muset zvážit všechny okolnosti, finanční podmínky a také bezpečnost ruských námořních plavidel, řekl Rogozin. Popřel však, že by Rusko jednoznačně odmítlo spoluúčast v jakékoliv operaci NATO.

  Rusku byl zároveň umožněn návrat do protiteroristické operace Active Endeavor, ve které mu byla v září minulého roku zablokovaná účast. Rogozin je toho názoru, že ve Středozemním moři nehrozí ze strany teroristů žádné nebezpečí. Na druhou stranu masivní příliv uprchlíků je pro Evropu potencionální hrozbou. Pokud dojde k rekonfiguraci mise a zaměří se na boj proti nelegální migraci, Rusko by možnost opětovné spolupráce vzalo na vědomí, dodal Rogozin.

  Čtěte také:
  NATO a Rusko obnovují vztahy
  Rusko chce proti pirátům bojovat jednotně

  Zdroj: Itar-Tass (Rusko)

  ---

  Kyber válka se blíží, připravme se
  Spojené státy příštích měsících konečně institucionalizují boj proti kyber hrozbám. Americký ministr obrany Robert Gates oznámil, že součástí obranné strategie země bude i nově zřízené velitelství proti kyber terorismu – US Cybercom. Nový úřad bude zabezpečovat ochranu vojenských sítí proti kybernetickému nebezpečí a jeho velitelem se stane dosavadní šéf Úřadu pro národní bezpečnost generál Keith Alexander.

  US Cybercom by měl zahájit svou činnost v říjnu tohoto roku, Gates věří, že do roka by oddělení mělo dosáhnout plných operačních schopností. Obamova administrativa tak čelí zcela novým bezpečnostním hrozbám. Příklad Estonska před dvěma lety ukázal rizika kyber útoků. Stát čelil přímému útoku, který ohrozil webové stránky bank, ministerstev, novin a dalších informačních zdrojů. Kybernetická válka tak doznala nových rozměrů.

  Rostoucí hrozba kyberterorismu dohnala západní státy k činu. V rámci Severoatlantické aliance vznikla specializovaná kyber základna se sídlem v Estonsku s kódovým označením K5. Kybernetická síla Aliance by tak měla odstrašit potencionální “útočníky” před skutečným činem.

  Čtěte také:
  NATO se vrhá na ochranu kyberprostoru. Co (z)může?
  (NQR 1/2009 - zdarma ke stažení zde)
  NATO buduje obranu proti kyberterorismu
  Nejmenší nováček NATO v čele výzkumu kybernetické války

  Zdroj: Guardian (Velká Británie)

  ---

  Rusko chce posílit svou roli tranzitní země
  Moskva je ochotná rozšířit tranzit vojenského materiálu pro vojáky Severoatlantické aliance v Afghánistánu. Rusko má již bilaterální dohody s Německem, Francií a Španělskem a zároveň uzavřelo v roce 2008 smlouvu s Aliancí o přepravě nevojenského materiálu.

  Náměstek ministra zahraničí Alexandr Gruško naznačil, že by se v blízké době mohla Itálie stát další zemí, která by používala ruské území pro tranzit svých zásob do Afghánistánu.

  Čtěte také:
  Základna USA v Kyrgyzstánu zůstává, za úplatu
  ‚Zásoby pro NATO by měly být závislé na boji proti drogám‘

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  Po Airbusu u Afriky pátrají i francouzští vojáci
  Místo pádu Airbusu A310 Jemenských aerolinií u pobřeží Komor prohledávají i průzkumná letadla a válečné plavidlo francouzských ozbrojených sil

  Z Indického oceánu byly již vyloveny ostatky několika osob. Průzkumná letadla údajně našla i trosky havarovaného letadla. Podle údajů komorského ministerstva zahraničí se v letadle nacházelo 142 pasažérů, zejména komorské a francouzské národnosti.

  Čtěte také:
  Po zmizelém Airbusu pátrá i AWACS

  Zdroj: Sky News (Velká Británie)

  ---

  Rusko představí svou novou vizi bezpečnostní spolupráce
  Koncem července předloží Rusko svůj návrh Národní bezpečností strategie zástupcům Severoatlantické aliance, sdělil ruský vyslanec při NATO Dmitrij Rogozin. Národní bezpečnostní plán s platností do roku 2020 byl podepsán ruským prezidentem Dmitrim Medveděvem již v květnu tohoto roku.

  Podle Rohožina by také na zářijové schůzce Rady NATO-Rusko mohla začít debata k ruskému návrhu Smlouvy o evropské bezpečnosti.

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  sin natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media