natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO pošle do Afghánistánu další instruktory

  26. října 2010  14:58
  NATO pošle do Afghánistánu další instruktory
  Členské země Severoatlantické aliance pravděpodobně vyšlou do Afghánistánu dalších 850 vojenských instruktorů, kteří budou cvičit nové příslušníky afghánské armády a policie.

  Vyslání nových instruktorů oznámil americký generál William Caldwell, který v Afghánistánu vede alianční výcvikovou misi. Té do letošního léta chybělo až 1 500 instruktorů a výcvik afghánských bezpečnostních sil se tak zpomalil. V posledních měsících NATO přispělo zhruba 600 instruktory a Caldwell uvedl, že je optimista a věří, že zbylých 850 instruktorů alianční země vyšlou do začátku summitu NATO v Lisabonu.

  Noví instruktoři se zaměří na výcvik specializovaných dovedností jako jsou logistika, údržba a obsluha výzbroje a řízení letového provozu.

  Čtěte také:
  V Afghánistánu chybí výcvikoví experti
  Evropští spojenci zdržují vyslání instruktorů do Afghánistánu

  Zdroj: National Journal (USA)

  ---

  Bývalý velitel mariňáků: Nestanovujte data stažení z Afghánistánu
  Americký generál námořní pěchoty James Conway, který právě odešel do důchodu, pochybuje, že by americké jednotky mohly odejít z afghánského jihu do července příštího roku. Toto datum stanovil prezident Barack Obama jako začátek stahování amerických sil z Afghánistánu.

  Podle generála Conwaye se jednotky mohou začít stahovat z jiných míst Afghánistánu, ovšem vojáci zapojení do protipovstalecké kampaně na jihu Afghánistánu potřebují čas na provedení své práce. Vojáci americké námořní pěchoty provádějí ofenzivní operace v jihoafghánské provincii Hílmand. Další americké a alianční jednotky bojují s Talibanem v provincii Kandahár.

  "Myslím, že naše myšlenkové pochody by měly být: Zůstaneme, dokud nevyhrajeme," zdůraznil Conway s tím, že jinak by Spojené státy daly Talibancům najevo, že stačí pouze vydržet do července 2011, dokud se spojenci z Afghánistánu nestáhnou.

  Čtěte také:
  Mírová jednání odchod z Afghánistánu neurychlí

  Zdroj: USA Today (USA)

  ---

  Írán cvičil Talibance v používání raket země-vzduch
  Íránští vojenští poradci v Afghánistánu cvičili bojovníky Talibanu, jak používat rakety země-vzduch. Kdyby povstalci uměli tyto zbraně efektivně používat, mohlo by to potenciálně změnit průběh války. Klíčovou otázkou nyní je, zda íránská vláda nebo jiní podporovatelé Talibanu dodali tyto systémy jeho bojovníkům.

  "Víme, že Islámské revoluční gardy Talibance učily používat rakety země-vzduch. V současné době není jisté, zda má Taliban přístup ke zbraňovým systémům potřebným k využití tohoto výcviku proti koaličním silám," uvedl vojenský zdroj obeznámený se situací v Afghánistánu.

  Írán údajně vlastní čínské přenosné rakety typu země-vzduch, které by mohly ohrozit koaliční letouny. Alianční jednotky v Afghánistánu drží převahu právě díky využívání vrtulníků a letounů, jež povstalci vyzbrojení hlavně lehkými zbraněmi nejsou schopni sestřelit.

  Čtěte také:
  Írán si kupuje vliv ve vládě Karzáího
  Írán podle odtajněných zpráv podporuje Taliban

  Zdroj: San Francisco Examiner (USA)

  ---

  Karzáí: Peníze z Íránu jsou normální pomoc
  Afghánský prezident Hamid Karzáí potvrdil, že dostává peníze v hotovosti od Íránu, ale trval na tom, že je to "normální". "Přijali jsme hotovost od Íránců, velké sumy peněz. Je to normální. Američané nám také dávají balíky peněz. Jsme vděčni za íránskou pomoc a budeme je o ni prosit i nadále. Nedělejte z této záležitosti případ," uvedl Karzáí.

  Írán podle Karzáího jeho vládě dává 700 000 eur dvakrát ročně. Afghánský prezident prohlásil, že tyto peníze používá na provoz své kanceláře a platy svých zaměstnanců.

  Karzáího slova přišla poté, co bývalý guvernér západoafghánské provincie Nimroz Ghulam Dastgir Azaad oznámil, že byl ze své funkce vyhnán poté, co kritizoval Teherán. Podle Azaada spojenci nebezpečně podceňují destabilizující vliv Íránu v Afghánistánu.

  Čtěte také:
  Írán si kupuje vliv ve vládě Karzáího

  Zdroj: MSNBC (USA)

  ---

  NATO: Na jihu země padlo 15 Talibanců
  Alianční jednotky v Afghánistánu oznámily, že při střetech a náletu na jihu země zabily nejméně patnáct Talibanců.

  Koaliční jednotky vnikly do uzavřeného objektu v distriktu Baghran v provincii Hílmand, ve kterém se měl skrývat vysoký talibanský vůdce zodpovědný za vojenské akce Talibanu v provincii. Během akce zemřeli čtyři Talibanci. Koaliční jednotky objekt zničily poté, co v něm objevily dílnu na výrobu bomb. Alianční nálet pak zabil jedenáct povstalců, kteří napadli pozemní alianční jednotky, které se chystaly místo akce opustit.

  Zdroj: AFP (USA) 

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media