natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO ochrání Pobaltí do roku 2011

  18. července 2007  14:05

  NATO ochrání Pobaltí do roku 2011
  Severoatlantická aliance bude zodpovědná za ochranu vzdušného prostoru nad pobaltskými republikami minimálně do roku 2011. Prohlásil to generál Raymond Henault, předseda Vojenského výboru NATO, během návštěvy Estonska. Bojová letadla Aliance budou až do té doby křižovat vzdušným prostorem nad Pobaltím, zatímco Estonsko, Lotyšsko a Litva se budou moci připravovat na případné nezávislé mise.

  Protože nemají tyto tři státy vlastní letectva, v ochraně jejich vzdušného prostoru se od roku 2004, kdy do Aliance vstoupily, střídají jednotlivé státy NATO. V dubnu přitom vznesly žádost, aby Aliance byla za jeho ochranu zodpovědná až do roku 2018.

  Čtěte také:
  NATO bude nadále střežit Pobaltí

  Zdroj: People's Daily (Čína)

  ---

  Rusko posílí protiraketovou obranu Moskvy
  Protiraketová obrana okolo Moskvy bude posílena o raketovým systém S-400 Triumph. Prohlásil to mluvčí ruského letectva Alexander Drobyševsky. Tyto rakety, které NATO označuje SA-21 Growler, jsou určeny k sestřelování raket se středním doletem a letadel až na vzdálenost 400 km. Mají tedy dvojnásobný dosah oproti americkému systému Patriot.

  Rakety S-400 byly prvně nasazeny v roce 2001. Rusko je úspěšně vyzkoušelo minulý týden těsně před tím, než odstoupilo od Smlouvy o konvenčních silách v Evropě. Důvodem je zřejmě spor s USA o plánovaném vybudování amerických protiraketových základen ve střední Evropě. Moskva kvůli tomu obvinila Washington, že vyvolává nové závody ve zbrojení.

  Čtěte také:
  Rusko vystoupilo z CFE
  SPECIÁL: Vše o systému raketové obrany

  Zdroj: Gulf Times (Katar)

  ---

  Thajsko chce koupit Gripeny
  Thajsko má zájem o nákup šesti stíhaček JAS 39 Gripen od švédské firmy Saab, kterými chce nahradit svá dosluhující letadla F-16 a F-5E. Saab však vyvrátil, že by už bylo dosaženo dohody. Zájem o Gripeny má Thajsko od roku 2004, kdy chtěla tehdejší vláda pořídit 20 Gripenů. Od té doby udržuje kontakt se Švédy, ačkoli se později přikláněla k pořízení ruských Su-30 Flanker. Další z uvažovaných strojů byly americké F-18 a F-16 nebo francouzské Dassault Rafale.

  Letouny Gripen v současnosti používají letectva Švédska, Česka, Maďarska a Jihoafrické republiky. Podle švédského analytika chce nyní Thajsko koupit celkem 12 místo původně plánovaných 20 Gripenů. V první várce však pořídí zřejmě pouze šest v hodnotě 450 milionů dolarů. Vzhledem k nedostatečné hotovosti thajské vlády je možné, že bude chtít zaplatit v zemědělských produktech, především pak drůbeží.

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Britští poslanci varují před chybami v Afghánistánu
  Mise Severoatlantické aliance v Afghánistánu je podkopávána neochotou členských států poskytnout dostatečný počet vojáků a vážnými strategickými chybami. Ve své zprávě to uvádí komise britských zákonodárců, kteří tak zopakovali varování britských vojenských představitelů. Celá afghánská kampaň by podle nich mohla být ohrožena, pokud klíčové státy NATO budou i nadále odmítat vyslat do bojů další jednotky.

  Zákonodárci kritizovali i pomalý postup v boji proti obchodu s drogami v Afghánistánu. Navzdory zvýšenému úsilí totiž i letos došlo k nárůstu produkce opia. Aliance též nedostatečně informuje místní obyvatele o svých úspěších, díky čemuž se iniciativy v propagandě chopil Taliban.

  Čtěte také:
  Otec zabitého: Ať Kanada v Afghánistánu zůstane
  Francie odchod z Afghánistánu neplánuje

  Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

  ---

  OSN prověřila korejská atomová zařízení
  Severní Korea uzavřela všechna svá jaderná zařízení v komplexu Yongbyon. Potvrdili to inspektoři z Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Kromě vlastního reaktoru se v daném komplexu nachází ještě úpravny paliva, radiochemická laboratoř a nový reaktor ve výstavbě. Inspektoři nyní ještě musí tato zařízení zapečetit a rozmístit u nich kamery, aby je mohli sledovat.

  Severní Korea zastavila provoz jaderného reaktoru výměnou za energetickou a finanční pomoc v hodnotě 300 milionů dolarů. Měl by to být též první nezbytný krok k přerušení korejského atomového zbrojního programu, o kterém v současnosti v Pekingu jednají zástupci obou Korejí, USA, Číny, Japonska a Ruska.

  Zdroj: CNN (USA)

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media