natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO nepodnikne kroky, jež by přiblížily Gruzii ke členství v Alianci

  23. června 2014  17:00

  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen na návštěvě Gruzie. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  NATO nepodnikne kroky, jež by přiblížily Gruzii ke členství v Alianci

  Země Severoatlantické aliance pravděpodobně nepodniknou formální krok k přiblížení gruzínského členství v NATO, kvůli strachu z dalšího znepřátelení Ruska. Členské státy NATO se nemohou shodnout, zda Gruzii přizvat k Akčnímu plánu členství (MAP), což by ji přiblížilo ke vstupu do Aliance, ale dále by to také zvyšovalo napětí ve vztazích s Ruskem, jež jsou vystupňované od ruské anexe Krymu.

  Někteří členové NATO si myslí, že přijetí Gruzie do MAP by mohlo vyprovokovat Rusko k odvetě, zatímco jiní naopak tvrdí, že nepřijetí by vypadalo jako ustupování ruskému tlaku. Na rozhodování má také vliv trauma z rusko-gruzínské války v roce 2008, kdy Gruzie přišla o Abcházii a Jižní Osetii. Rusko se netají tím, že je proti vstupu Gruzie do Aliance.

  Kam dál?
  Gruzie očekává přijetí do Akčního plánu členství NATO (14. 1. 2014)
  Gruzie pokročila na cestě k členství v NATO (7. 2. 2014)
  Aliance se neshodne na udělení MAP Gruzii (14. 4. 2014)

  Zdroj:
  The Moscow Times (Rusko)

  ---

  NATO zvažuje ukončení mise Patriot v Turecku

  Představitelé Německa, Spojených států a Nizozemí začali předběžná jednání o ukončení mise Severoatlantické aliance s nasazením střel Patriot v Turecku na konci roku, protože se očekává, že mise do konce roku 2014 splní dané cíle. Německo a Nizozemí věří, že po dokončení transportu syrských chemických zbraní, materiálu a vybavení ze země, nebude pokračování v misi nutné.

  Spojené státy, Německo a Nizozemí vyslaly v roce 2012 na žádost Turecka do země po dvou bateriích protiraketových střel Patriot, aby posílily tureckou vzdušnou obranu proti možným hrozbám ze Sýrie. Tento krok byl interpretován jako snaha o odstrašení.

  Kam dál?
  Pošlete nám střely Patriot, požádalo spojence Turecko (22.11. 2014)

  Zdroj: World Bulletin (Turecko)

  ---

  Nizozemci zvažují účast v misi v Afghánistánu

  Nizozemí zvažuje vyslání skupiny sta vojáků do Afghánistánu v rámci mise Severoatlantické aliance, aby napomohla s výcvikem afghánské policie a vojska. Nizozemští vojáci by byli součástí mise „Resolute Support“ (Rozhodná podpora), již by mělo tvořit dvanáct a půl tisíce vojáků převážně ze Spojených států. Cílem mise bude zajistit, aby se islámští extrémisté nedostali v zemi k moci po odchodu padesáti tisíc vojáků ISAF na konci tohoto roku.

  Nizozemci by byli umístěni poblíž německých vojáků na severu země. Aby se tato mise mohla uskutečnit, musí nový afghánský prezident podepsat mírový a bezpečnostní pakt. Oba kandidáti na prezidenta slíbili, že tak učiní.

  Kam dál?
  Vojáci NATO neopustí Afghánistán úplně, v nové misi ale nebudou bojovat (6. 6. 2013)
  V Afghánistánu zůstane téměř deset tisíc vojáků, oznámil Obama (27. 5. 2014)

  Zdroj: Dutch News (Nizozemí)

  ---

  NATO chválí zastavení palby na Ukrajině a mírový plán

  Severoatlantická aliance chválí zastavení palby na východě Ukrajiny a mírový plán ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Situace na Ukrajině a vztahy s Ruskem budou hlavním tématem nadcházející schůzky ministrů zahraničí členských států Severoatlantické aliance 24. a 25. června.

  Prezident Porošenko vyhlásil zastavení palby na jihovýchodě Ukrajiny od pátku 20. června 22:00 místního času do 27. června 10:00. Zároveň představil mírový plán na urovnání situace na východě Ukrajiny, jenž se skládá z patnácti bodů a zahrnuje „bezpečnostní garance všem účastníkům jednání, upuštění od kriminálního stíhání všech, kdo složí zbraně a nedopustili se vážných zločinů, a propuštění zajatců.“ Plán dále žádá vyklizení nelegálně obsazených budov v Doněcké a Luhanské oblasti a obnovení činnosti správních orgánů v oblasti, vysílání centrální televize a rádia. Dokument navrhuje kroky k decentralizaci moci, sociální reformy a umožnuje předčasné volby.

  Zdroj: ITAR-TASS (Rusko)

  ---

  Ekologické skupiny chtějí po Rasmussenovi důkazy o jejich spojení s Moskvou

  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen obvinil evropské ekologické skupiny bojující proti těžbě břidlicového plynu v Evropě z kontaktů s Kremlem. To si však 45 těchto ekologických organizací z deseti zemí nechce nechat líbit a v otevřeném dopise vyzvaly Rasmussena k předložení důkazů k jeho obvinění – nebo k omluvě.

  Kam dál?
  Rasmussen: Moskva financuje ekologické skupiny, aby Evropa nadále závisela na ruském plynu (20. 6. 2014)

  Zdroj:
  Der Spiegel (Německo)

  ist; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media