natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO naléhá na Nizozemce kvůli Afghánistánu

  21. září 2007  13:49

  NATO naléhá na Nizozemce kvůli Afghánistánu
  Severoatlantická aliance zvyšuje svůj nátlak na Nizozemsko, aby se nestahovalo z Afghánistánu. V jihoafghánské provincii Uruzgan, kde se odehrávaly jedny z nejprudších bojů, působí zhruba 1700 Nizozemců. Nizozemský mandát formálně vyprší v srpnu příštího roku a vláda ještě musí rozhodnout o jeho prodloužení.

  Nizozemské opoziční strany připomínají slib předchozí vlády, že vojáci budou v Afghánistánu jen dva roky. Vláda se ale změnila a Nizozemsko nyní čelí rostoucímu diplomatickému tlaku kvůli plánovanému stažení. I generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer v rozhovoru pro jeden z nizozemských deníků poznamenal, že by se Nizozemsko stahovat nemělo.

  Ministr pro rozvoj Bert Koenders ale výroky generálního tajemníka označil za „nepříliš moudré“ a připomenul, že rozhodnutí o osudu mise je kompetencí nizozemské vlády. Koendersovo ministerstvo dohlíží na rekonstrukční práce v Afghánistánu.

  Očekává se, že Nizozemí mandát své misi prodlouží, ale zaměří se více na rekonstrukční práce než na boj.

  Čtěte také:
  Austrálie žádá posily pro Afghánistán

  Zdroj: Radio Netherlands (Nizozemí)
   
  ---
   
  Giuliani chce Izrael v NATO
  Rudolph Giuliani, bývalý starosta New Yorku a současný republikánský kandidát na prezidenta USA, oznámil, že by rád viděl širokou expanzi Aliance. Ke členství by podlě něj měl být přizván i Izrael. Svými výroky pravděpodobně apeloval na židovské voliče v New Yorku a na Floridě.

  Giuliani si podle svých slov uvědomuje, že přijetí Izraele do NATO by mohlo být vnímáno jako provokace. Připomenul ale, že Izrael je demokratický stát a spojenec USA. Giuliani také řekl, že USA by v případě nutnosti měly použít vojenskou sílu proti Íránu.

  Čtěte také:
  Izrael se přiblížil zapojení do misí NATO

  Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

  ---
   
  Kanada uznala sporný název Makedonie
  Kanada uznala „Bývalou jugoslávskou republiku Makedonii“ jakožto „Makedonii“ - užívání tohoto názvu je přitom předmětem sporu s Řeckem, který trvá už 16 let. Makedonie je totiž název jedné ze severořeckých provincií, rodiště Alexandra Velikého, a podle Athén by používání tohoto označení pro státní útvar představovalo teritoriální ambice.

  „Makedonská ambasáda nás informovala, že Kanada uznala Makedonii pod jejím ústavním názvem, což je pozitivní,“ řekl makedonský premiér Nikola Gruevski. „Toto rozhodnutí nás nepotěšilo,“ oznámil naopak mluvčí řeckého ministerstva zahraničí, které prý brzy zkontaktuje Kanadu, aby zdůraznilo svou „neoblomnou“ pozici. Rozhodnutí také podráždilo členy řecké půlmilionové minority v Kanadě.

  Na půdě OSN je tato otázka projednávána od roku 1993, zatím ale nebylo dosaženo výraznějších pokroků. V NATO, EU i OSN se pro Makedonii užívá zkratka FYROM, tedy Former Yugoslav Republic of Macedonia. Řecko jakožto členský stát EU i NATO hrozilo, že zablokuje makedonské členství v těchto organizacích, pokud by do nich chtěl tento stát vstoupit pod sporným názvem.

  Čtěte také:
  Bush ocenil pokrok Makedonie

  Zdroj: Reuters (Kanada)
   
  ---
   
  NATO: V Kosovu poroste napětí
  Alianční zdroje varují, že v Bělehradu i Prištině „roste politický tlak.“ Citovaný zdroj, vysoký představitel NATO, řekl, že se od všech zúčastněných očekává, že zůstanou klidní a budou jednat skrze standardní komunikační kanály.

  Dále uvedl, že násilí by mělo velmi špatné důsledky a nic by ho nemohlo ospravedlnit.

  Čtěte také:
  Moskva varuje Evropu ohledně nezávislosti Kosova

  Zdroj: B92 (Srbsko)
   
  ---
   
  Britští liberálové chválí Pákistán
  Šéf britské Liberálně-demokratické strany Sir Menzies Campbell pochválil Pákistán za podporu, kterou poskytuje alianční misi v sousedním Afghánistánu. Představitelé Pákistánu se účastnili každoroční konference strany v jihoanglickém Brightonu.

  Sir Campbell také zmínil příspěvek pákistánských komunit k rozvoji Velké Británie a poblahopřál Pákistánu k 60. výročí nezávislosti. V této souvislosti připomenul, že oba státy jsou spolu historicky spojeny a že Pákistán hraje stěžejní úlohu v rámci společenství Commonwealth. 

  Čtěte také:
  Pákistán by mohl sdílet zpravodajské informace s NATO

  Zdroj: Associated Press of Pakistan (Pákistán)

   


   

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media