natoaktual.cz

NATO nakrátko přesune své velitelství z Neapole do Rumunska

6. května 2015  16:24
 

Čeští a slovenští vojáci na misi KFOR. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

NATO nakrátko přesune své velitelství z Neapole do Rumunska

Severoatlantická aliance se chystá načas přesunout Velitelství společných aliančních sil z Neapole do rumunského města Cincu. Přesunutí velitelství je součástí kroků, kterými NATO reaguje na ruské manévry na Ukrajině a na jiné bezpečnostní hrozby.

„Do Rumunska bude velitelství přesunuto na dvanáct dní v červnu 2015 proto, aby podpořilo alianční cvičení, kterého se zúčastní vojáci z jednadvaceti členských států NATO,“ prozradil šéf velitelství admirál Mark E. Ferguson III.

Na velitelství bude pracovat okolo 350 zaměstnanců, kteří zde otestují své schopnosti velet a kontrolovat z předsunuté pozice multinárodní cvičení. V Neapoli se v té době budou starat o ostatní mise (například KFOR), na něž dohlíží již nyní.

Kam dál?
Bulharská vláda provádí kroky potřebné k umístění velitelství NATO v zemi (4.2. 2015)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Obama vyzve k vytvoření protiraketové obrany v Perském zálivu

Americký prezident Barack Obama má příští týden údajně obnovit nátlak na spojence v Perském zálivu, aby v regionu vybudovali protiraketový obranný systém namířený proti íránským raketám. Obama, který bude za týden v Bílém domě pořádat schůzi s představiteli Rady pro spolupráci států Zálivu, se tím snaží tamní státy utvrdit v tom, že z nedávno uzavřené jaderné smlouvy s Teheránem nemusí mít strach. Státy se obávají, že smlouva Írán neodradí od jaderné bomby a že bude i nadále rozšiřovat svůj vliv do zemí jako Sýrie, Jemen a Libanon.

„Obamovu výzvu by mohla doprovázet nabídka nákupu nových zbraní, nabídka ke společným vojenským cvičením a dalším bezpečnostním závazkům,“ informoval americký úředník. Podle státních představitelů ale zatím k žádným finálním návrhům nedošlo.

Státy v Perském zálivu již od USA koupily protiraketové obranné systémy Patriot. Obamova administrativa ale usiluje o to, aby země implementovaly iniciativu z roku 2013, která by arabským státům umožnila koupit vybavení jako radary, senzory a systém včasného varování. S touto iniciativou USA napoprvé neuspěly, nicméně kvůli současné bezpečnostní situaci na Blízkém východě Američané doufají v opak.

Kam dál?
Íránská dohoda o jaderném programu je zároveň kritizována i chválena (3.4. 2015)
USA vyzvou Kanadu, aby vyměnila protiraketové senzory v Arktidě (10.4. 2015)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Speciální přátelství Putina a Kim Čong-una v krizi

Přátelský vztah ruského prezidenta Vladimira Putina a severokorejského lídra Kim Čong-una se ocitl v krizi. A to jen pár měsíců poté, co Rusko a KLDR zahájily „Rok přátelství“ oslavující politické a ekonomické vztahy mezi těmito zeměmi. Kim Čong-un měl navštívit svůj ruský protějšek v rámci květnových oslav konce druhé světové války v Moskvě, místo ale toho oznámil, že se události místo něj zúčastní předseda severokorejského parlamentu.

Podle britských novin Telegraph Kim rozhodnutím nejet do Moskvy demonstroval svou nespokojenost s nepřijetím dohody o dodávce čtyř ruských balistických raketových systémů S-300. Objevuje se i názor, že Kim vyžadoval zvláštní zacházení, které by mu na oslavách v Moskvě umožnilo vyčnívat nad ostatními světovými lídry a které mu Putin odmítl garantovat. International Business Times informovaly, že důvodem Kimovy neúčasti byly jeho obavy z puče, který by se mohl během jeho nepřítomnosti v Severní Koreji odehrát.

Kam dál?
Zrušte cvičení s Jihokorejci a my odložíme jaderné testy, vyzývá Pchjongjang USA (12.1. 2015)

Zdroj: CNBC (USA)

---

Finská armáda začíná komunikovat se svými vojáky v záloze

Finská armáda začala rozesílat dopisy přibližně 900 000 vojákům v záloze. Jedná se o největší kampaň svého druhu uprostřed zvyšujícího se napětí mezi severskými státy a Ruskem ohledně krize na Ukrajině. Armáda oznámila, že cílem této kampaně je zlepšit komunikaci s bývalými armádními branci, jejichž odchod z ozbrojených složek způsobily škrty v rozpočtu. Finsko je jednou z mála evropských zemí, která nemá profesionální armádu.

Tato akce byla naplánovaná již před ukrajinskou krizí, není tedy odpovědí na asertivní chování Ruska. „Účelem kampaně je informovat vojáky v záloze o jejich povinnostech a úkolech v dobách války,“ informoval mluvčí finské armády Mika Kalliomaa.

Kam dál?
Lotyšsko plánuje vojenská cvičení pro vysokoškoláky (24.3. 2015)

Zdroj: Yahoo News (USA)

---

Stoltenberg: Kuvajt je důležitým hráčem Blízkého východu

„Kuvajt hraje klíčovou roli v prosazování regionální bezpečnosti Blízkého východu,“ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „Kuvajt představuje hlas rozumu a v neklidném regionu zmírňuje napětí,“ uvedl Stoltenberg při setkání s předsedou Kuvajtské správy pro národní bezpečnost šejkem Thamerem Ali Al-Sabahem. Na jednání diskutovali o bezpečnostních hrozbách v regionu, bavili se o Sýrii, Iráku, Libyi, Íránu a Jemenu.

K užší spolupráci v boji za mezinárodní mír, stabilitu a bezpečnost přiměly Alianci a Kuvajt nedávné události v regionu. Na jednání se probírala i možnost přiblížení Aliance regionu Perského zálivu, když Kuvajt nabídl v zemi vybudovat alianční regionální centrum.

Kam dál?
V Kataru probíhá konference NATO o zbraních hromadného ničení (3.3. 2015)

Zdroj: Kuwait News Agency (Kuvajt)

gen; natoaktual.cz
zpět na článek