natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO může mít v Polsku více vojáků

  2. června 2014  23:02

  Američtí výsadkáři v Polsku (ilustrační foto) | foto: MON

  NATO může mít v Polsku více vojáků

  Ministři obrany zemí Severoatlantické aliance zváží, zda by nebylo vhodné vzhledem k situaci na Ukrajině navýšit počet vojáků v Polsku, uvedl mluvčí německého ministerstva obrany. Jednalo by se o posílení mnohonárodnostního sboru sídlícího na základně v severopolském Štětíně.

  Na setkání v Bruselu ministři prodiskutují i další opatření související s ruskou aktivitou na Ukrajině. Podle mluvčí Severoatlantické aliance Oany Lungescu by mohlo jít o "posílení vzdušné obrany Pobaltí, nasazení letounů se systémem sledování AWACS nad Polskem a Rumunskem, vyšší počet cvičení a zvýšenou přítomnost lodí NATO v Baltském a Černém moři".

  Kam dál?
  Francouzská špionážní loď odplula z Černého moře (30.5. 2014)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  Bartels Rusku: Velmoci musí jednat zodpovědně

  "Velmoci, a zejména pak členové Rady bezpečnosti OSN, mají zodpovědnost jednat podle mezinárodních norem a zákonů," ostře odsoudil ruskou anexi Krymu šéf Vojenského výboru Severoatlantické aliance Knud Bartels na mezinárodním bezpečnostním summitu "Shangri-la Dialogue 2014". V Asii se Bartels setkal s celou řadou partnerů NATO, aby společně prodiskutovali témata společného zájmu.

  "Angažmá Severoatlantické aliance v Asii je o spolupráci s partnery. Jde o NATO s Asií, ne NATO v Asii," zdůraznil Bartels a uklidnil tak zejména čínskou delegaci. "Pro NATO je velmi důležité zúčastnit se dialogu jako je Shangri-la a setkat se s našimi partnery a spojenci v regionu, kde dynamika bezpečnostních vztahů implicitně ovlivňuje Alianci a její zájmy," dodal Bartels.

  Kam dál?
  Japonsko podepíše smlouvu o spolupráci s NATO (5.5. 2014)

  Zdroj: NATO

  ---

  Parlamentní shromáždění NATO chce Gruzii v Alianci

  Parlamentní shromáždění Severoatlantické aliance vyzvalo členské země NATO, aby na záříjovém summitu ve Walesu zvážily přidělení Akčního plánu členství Gruzii. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen však vzápětí zchladil nadšení vyjádřením, že je "ještě tak trochu předčasné předjímat", co bude v tomto ohledu výsledkem zmíněného summitu.

  Zatímco Parlamentní shromáždění naléhá na členské země, aby "znovu zdůraznily své odhodlání pro politiku otevřených dvěří" a "ocenily pokrok, který aspirující země učinily, aby se staly členy NATO", Rasmussen je přesvědčen, že zmíněný pokrok zajistí Gruzii člentví nepochybně "někdy v budoucnu".

  Kam dál?
  Gruzie stále vyhlíží členství v NATO (30.4. 2014)

  Zdroj: Civil (Gruzie)

  ---

  NATO ve vojenské simulaci cvičí sdílení informací

  Vojáci Severoatlantické aliance si během válečné simulace, která se odehrála v Norsku nedaleko hranice s Ruskem, vyzkoušeli nový systém sdílení důvěrných informací. V simulaci šlo o modelový případ, kdy napětí mezi zeměmi přeroste v ozbrojený konflikt poté, co jedna strana začne podporovat povstalce na sporném území. Podobnost se situací na Ukrajině je podle zástupců NATO "čistě náhodná".

  Simulace se účastnilo více než dva tisíce členů vojenského i civilního personálu z celkem dvaceti zemí. NATO tímto způsobem testovalo využití nového systému sdílení citlivých dat a zpravodajských informací, které by mohly být využity přímo v epicentru boje.

  Kam dál?
  NATO zahájilo vojenské cvičení v Estonsku (6.5. 2014)

  Zdroj: Wall Street Journal (USA)

  ---

  Tálibán po pěti letech propustil amerického vojáka ze zajetí

  Seržant Bowe Bergdahl, jediný americký válečný zajatec držený v Afghánistánu, byl propuštěn výměnou za pětici tálibánských radikálů vězněných na Guantánamu. Zajatci drželi Bergdahla více než pět let. Seržant byl převezen do americké vojenské nemocnice v německém Landstuhlu.

  "Když byl v helikoptéře, napsal na kus papíru ‚SF?‘ [Special Forces?]. Poté, co mu posádka odpověděla ‚ano, dlouho jsme tě hledali‘, se seržant zhroutil," prozradil detaily dramatického předání zajatce zástupce americké armády.

  Kam dál?
  USA nechají v Afghánistánu téměř deset tisíc vojáků (28.5. 2014)

  Zdroj: Times of Malta (Malta)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media