natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO: „Kyber-útoky“ jsou hrozbou

  15. června 2007  13:24

  NATO: „Kyber-útoky“ jsou hrozbou
  Je třeba rychle vyřešit hrozbu „kyber útoků“ na klíčové internetové stránky, shodli se ministři obrany zemí NATO během svého setkání v Bruselu. Téma se stalo aktuálním poté, co se estonské počítačové sítě minulý měsíc staly terčem vlny útoků. „Útoky byly vytrvalé, koordinované a jasně zacílené. Měly zřejmé důsledky pro národní bezpečnost a ekonomiku,“ řekl mluvčí NATO James Appathurai.  

  Estonské soukromé i vládní internetové stránky se staly terčem útoků v době, kdy odstranění pomníku ze sovětské éry vyvolalo protesty tamní ruské menšiny a diplomatický střet s Moskvou. Zdálo se, že útoky byly vedeny právě z Ruska, ovšem Kreml jakoukoliv vinu popírá. Estonští představitelé tvrdí, že tato agrese byla vzhledem ke svému potenciálu schopna ochromit klíčovou infrastrukturu země a je srovnatelná s teroristickým útokem.

  Čtěte také:
  Elektronické útoky jsou bezpečnostním problémem

  Zdroj: The Financial Express (Indie)

  ---

  Problém Kypru blokuje spolupráci EU-NATO
  Kyperská republika, která roku 2004 vstoupila do Evropské unie, se chce účastnit spolupráce mezi evropským společenstvím a NATO. Proti tomu se ale staví Turecko, které Kyperskou republiku neuznává. Spor byl jedním z hlavních témat jednání mezi šéfem NATO a představiteli Turecka.

  Generální tajemník Aliance Jaap de Hoop Scheffer si od šéfa turecké diplomacie Abdullaha Gula vyslechl, že Turecko není proti spolupráci mezi EU a NATO, pouze si přeje, aby se odehrávala v rámci existujících mechanismů. Jedná se o takzvanou dohodu „Berlín Plus“, uzavřenou roku 2002, kdy Kypr ještě členem EU nebyl. „Pravidla již byla stanovena roku 2002,“ řekl Gul Schefferovi. Podle něj proto není třeba vytvářet nový institucionální rámec.

  Případný krach jednání mezi EU a NATO by mohl ohrozit plánovanou policejní misi EU v Kosovu. Unijní mise, čítající na 1 500 osob, by měla v provincii spolupracovat s 16 tisíci vojáky NATO. Turecko zároveň žádá, aby Kypr přestal vetovat tureckou žádost o to stát se přidruženým členem unijní Evropské obranné agentury, která si klade za cíl posílit evropský zbrojní průmysl.

  Čtěte také:
  Ankara komplikuje misi EU v Kosovu

  Zdroj: Southeast European Times (USA)

  ---

  Srbsko a Bosna chtějí do NATO co nejdříve
  Ministři obrany Bosny a Srbska, dvou bývalých nepřátel z válek z 90. let, oznámili, že jejich vlády chtějí vstoupit do Aliance v blízké budoucnosti. „Očekáváme, že roku 2010 budeme připraveni,“ řekl nově dosazený ministr obrany Srbska Dragan Šutanovac. On a jeho bosenský protějšek Selmo Cikotic se poprvé účastnili zasedání Rady euroatlantického partnerství v bruselské centrále NATO. Uskupení sdružuje členy Aliance a státy účastnící se programu Partnerství pro mír (PfP). Srbsko, Bosna a Černá hora do PfP vstoupily v listopadu 2006. 

  Čtěte také:
  Srbsko: Nevyměníme Kosovo za členství v EU nebo NATO
  NATO a Bosna: Podpis dohody o spolupráci
  NATO přijímá tři nové členy do PfP

  Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

  ---

  Ruský analytik: NATO rozděluje Ukrajinu
  Vstup Ukrajiny do NATO bude znamenat ochlazení vztahů mezi touto zemí a Ruskem, řekl ruský politolog Sergej Markov. Totéž se prý stalo i v případě Polska, Estonska nebo Litvy. Země je podle Markova rozdělena na západní část, která podporuje vstup do NATO a EU, a východní region, který volá po silnějších vztazích s Moskvou. Ignorování tohoto rozkolu by podle Markova mohlo mít tragické důsledky.

  Čtěte také:
  Ukrajina děkuje USA za podporu vstupu do NATO

  Zdroj: Prensa Latina (Kuba)

  ---

  Juščenko: Putinovy výhrůžky nás motivují ke vstupu do NATO
  Výroky ruského prezidenta Vladimira Putina o americkém raketovém systému ve střední Evropě podpořily naši motivaci vstoupit do NATO, řekl ukrajinský prezident Viktor Juščenko. Putin nedávno oznámil, že pokud USA rozmístí svůj protiraketový systém v ČR a Polsku, Moskva na tyto státy zaměří své střely.

  „Agrese našeho souseda nás nutí více usilovat o vstup do Aliance,“ řekl Juščenko, který podle svých slov upřednostňuje „systém kolektivní bezpečnosti“ jako obranu před současnými hrozbami. „Jisté ruské politické síly chtějí na Ukrajině obnovit předchozí politický režim,“ uvedl Juščenko s tím, že vstup do NATO by Ukrajinu před tímto tlakem ochránil.

  Čtěte také:
  Ukrajinský ministr: NATO je stále prioritou

  Zdroj: Ukrayinska Pravda (Ukrajina)

   

   

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media