natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO jednalo s Íránem o Afghánistánu

  27. března 2009  18:51

  NATO jednalo s Íránem o Afghánistánu
  Po více než třiceti letech došlo k neformálním rozhovorům mezi Severoatlantickou aliancí a Íránem. Tajné jednání vedená asistentem generálního tajemníka Martinem Erdmannem a íránským velvyslancem Ali-Ashgar Khajiem se zabývala výhradně situací v Afghánistánu. Sám generální tajemník se již několikrát nechal slyšet, že v otázce Afghánistánu by měl být Írán zapojen do regionální spolupráce.

  Írán oznámil, že se hodlá zúčastnit konference Organizace spojených národů o budoucnosti Afghánistánu. Íránský ministr zahraničí Hassan Qashqavi neupřesnil, kdo se bude z íránské strany konference účastnit. Podle informací z Bílého domu neplánuje ministryně zahraničních věcí Hillary Clinton samostatnou schůzku s íránskými představiteli.

  Čtěte také:
  Írán přijal pozvánku USA na konferenci o Afghánistánu
  NATO: Pro zásobování Afghánistánu lze využít i Írán

  Zdroj: Xinhua (Čína)  

  ---

  Lodě NATO na cestě do Asie
  Válečné lodě pěti členských států Severoatlantické aliance navštíví poprvé v historii výsostné vody Pákistánu a Singapuru. Konečnou destinací válečných plavidel je australský přístav Perth.

  „Vyslání válečných lodí do jihovýchodní Asie potvrzuje význam, který mají partneři NATO z celého světa. Součástí bude návštěva přístavu Karáčí v Pákistánu, poté námořní svaz zamíří do Singapuru, kde se na žádost singapurského námořnictva zúčastní exhibice a konference IMDEX 2009,“ stojí ve společném stanovisku členských států Severoatlantické aliance.

  Na cestě k asijským vodám se lodě Aliance zúčastní první fáze protipirátské operace Allied Protector, která bude asistovat mezinárodní snaze bránit jakýmkoliv akcím pirátů mimo pobřeží Somálska. Při svém návratu do evropských kotvišť vykonají válečné lodě druhou fázi námořní operace.

  Čtěte také:
  Flotila NATO vyrazí proti pirátům příští týden

  Zdroj: Hindustan Times (Indie)

  ---

  Merkel: NATO potřebuje novou koncepci
  Německá kancléřka Angela Merkel ve svém prohlášení zdůraznila potřebu změnit bezpečnostní strukturu Severoatlantické aliance. „Aliance potřebuje přizpůsobit svou strategii novým výzvám,“ řekla kancléřka. Navazuje tak na slova generálního tajemníka NATO Jaap de Hoop Scheffera, který nedávno vyzval členské státy, aby využily jubilejní summit k vypracování nové strategické koncepce.

  Merkel tvrdí, že by Aliance měla být otevřená dalším demokratickým státům Evropy, na druhou stranu není nutné budovat „globální NATO“. Dále zdůraznila význam vztahů s Ruskem. Vzájemný vztah mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem by měl fungovat na vzájemné důvěře a spolupráci. Merkel vyzvala Rusko, aby zareagovalo na výzvy nové americké administrativy Baracka Obamy.

  Čtěte taky:
  Scheffer volá po nové strategii

  Zdroj: International Herald Tribune (France)  

  ---

  Británie může vyslat další vojáky do Afghánistánu
  Náčelník britského generálního štábu generál Richard Dannatt oznámil, že je armáda schopna vyslat do Afghánistánu další dva tisíce vojáků. Vojenská přítomnost Velké Británie v Afghánistánu by tak vzrostla na deset tisíc příslušníků ozbrojených sil.

  „Pokud vyšleme další čtyři tisíce vojáků...budeme riskovat, že zvýšíme tlak na armádu, to čeho se snažíme vyvarovat,“ řekl generál. Zdroje uvádějí, že dva tisíce vojáků je strop, který jsou britští politici ochotni schválit. Británie tak nechce stažené vojáky z Iráku vysílat v poměru jedna ku jedné do Afghánistánu. Konečné slovo bude mít britský kabinet.

  I britský ministr obrany John Hutton potvrdil, že vláda zvažuje vyslat další vojáky do Afghánistánu. „Evropa musí dělat více, a je v jejím zájmu aby tak konala,“ řekl Hutton.

  Zdroj: Times Online (Velká Británie)

  ---

  Rozšiřování může omezit akceschopnost NATO
  Německý ministr obrany Franz-Josef Jung řekl, že by další rozšiřování Severoatlantické aliance mohlo mít negativní dopad na její akceschopnost. „ Politika otevřených dveří by vůči státům usilujících o členství v Alianci měla postupovat opatrně. Nová strategie musí jasně vymezit hranice rozšiřování NATO,“ tvrdí Jung.

  Členství Albánie a Chorvatska označil za součást agendy nadcházejícího summitu. Makedonie má stejnou šanci pod podmínkou, že vyřeší dosavadní spor s Řeckem. Jung také potvrdil závěry bukurešťského summitu, že dveře aliance zůstávají nadále otevřené pro Ukrajinu a Gruzii.

  Zdroj: PanArmenian Network (Arménie)

  sin natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media