natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO je znepokojeno srbskými nacionalisty

  10. května 2007  15:51

  NATO je znepokojeno srbskými nacionalisty
  Evropská unie a Severoatlantická aliance vyzvaly srbské představitele, aby se rychle dohodli na prozápadní vládě. Obě instituce jsou znepokojeny zvolením nacionalisty Tomislava Nikoliče předsedou srbského parlamentu. Nikolič je místopředsedou srbské Radikální strany, která se staví nepřátelsky k NATO i EU. Odmítá také předání generála Ratka Mladiče, který je obviněn z válečných zločinů a genocidy, mezinárodnímu tribunálu.

  Současný premiér Vojislav Koštunica se již od lednových parlamentních voleb snaží na vládě dohodnout s prozápadními demokraty prezidenta Borise Tadiče. Koštunicova podpora Nikoliče tak může být buď předzvěstí dohody s radikály nebo snahou o nátlak na Tadiče, aby přistoupil na Koštunicovi podmínky. Pokud nebude o vládě rozhodnuto do 14. května, budou se konat nové volby.

  Čtěte také:
  V Srbsku může vzniknout prozápadní většina
  Scheffer v Srbsku: Musíte zatknout válečné zločince
  Srbsko chce zabránit nezávislosti Kosova

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Demokraté chtějí prosadit nový válečný rozpočet
  I přes hrozbu veta prezidenta George Bushe chce americká Demokratická strana ve Sněmovně reprezentantů odsouhlasit nový rozpočet pro válku v Iráku. To by znamenalo přerozdělení financí na boje a také červencové hlasování, které by rozhodlo o stažení vojáků. Podle návrhu by bylo pro vojáky v Iráku vyčleněno 43 miliard dolarů. V červenci by pak Kongres hlasoval, zda přidělit dalších 53 miliard na pokračování bojů nebo zda tyto peníze použít na stažení většiny vojáků z Iráku do konce roku.

  Prezident Bush však požaduje bezpodmínečné uvolnění všech peněz na boje. Jeho mluvčí Tony Snow tedy oznámil, že Bush bude v případě schválení tento rozpočet vetovat. Bush naléhá na uvolnění zdrojů také proto, že by nechtěl válku v Iráku předávat dalšímu prezidentovi, zejména ne demokratovi.

  Čtěte také:
  Bush vetoval zákon o stažení z Iráku

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Při náletu NATO údajně zemřelo 21 civilistů
  Bojovníci Talibanu se chtějí pomstít za letecký útok Severoatlantické aliance, při němž údajně zahynulo nejméně 21 civilistů. Guvernér jihoafghánské provincie Helmand Assadullah Wafa, v níž k náletu došlo, uvedl, že mezi zabitými byly též ženy a děti. Povstalci se schovali ve vesnici a místní obyvatele použili jako živé štíty. Počet civilistů, z jejichž smrti je NATO obviněno, tak v uplynulých dvou týdnech vzrostl na 90. Podle amerických jednotek byla letadla NATO navedena na úkryt Talibanu, kde bylo zabito významné množství povstalců, žádní civilisté.

  Vzrůstající počet zabitých civilistů rozčílil afghánské zákonodárce, kteří důrazně varovali velitele Aliance a požadují zastavení bojů a vyjednávání s Talibanem. Horní komora parlamentu, která vyzvala také ke stanovení termínu pro stažení zahraničních vojáků, tak vyjádřila názor, že jednání s povstalci může být účinnější než boj.

  Čtěte také:
  Hamíd Karzáí : Lidé ztrácí trpělivost
  NATO chce snížit civilní ztráty v Afghánistánu

  Zdroj: Daily Record (Velká Británie), Hamilton Spectator (Kanada)

  ---

  Bulharsko posílí svůj kontingent v Afghánistánu
  Bulharský ministr obrany Veselin Bliznakov při oslavách konce druhé světové války oznámil, že Bulharsko zvýší počet svých vojáků v Afghánistánu ze současných 83 na 400. Bulharsko tak vyhoví usnesení Severoatlantické aliance ze summitu v Rize, podle kterého by měly všechny členské státy NATO zvýšit své úsilí v Afghánistánu, aby tím pomohly stabilizovat tamní situaci.

  Ministr Bliznakov upřesnil, že bulharští vojáci budou střežit letiště v Kábulu a Kandaháru. Bulharsko vyslalo první skupinu svých vojáků do Afghánistánu v únoru 2002.

  Čtěte také:
  NATO: Bulharsko by se mohlo zapojit do operací více

  Zdroj: People's Daily (Čína)

  ---

  NRF vylepšují svou komunikaci
  Zástupci všech 26 členských států Severoatlantické aliance se minulý týden setkali na letecké základně v německém Ramsteinu při cvičení Sil rychlé reakce NATO (NATO Response Force - NRF) Allied Reach '07. Toto cvičení prověřilo velení, řízení, logistiku a výcvik NRF na strategické a operační úrovni. Zaměřeno bylo ale především na komunikaci. Ta je při vojenských operacích klíčová. Při úspěšném nasazení NRF tak musí být sladěny různé počítačové systémy.

  Odpovědnost za funkčnost  komunikace mezi jednotkami má Agentura NATO pro komunikační a informační systémy. Systémy pro připojení NRF do sítí NATO musí nejen umožňovat připojení pro telefon a  zabezpečené i nezabezpečené datové služby, ale musí být rovněž snadno přepravitelné. Agentura vyvinula systém založený na komerčních prvcích, který tyto požadavky splňuje. Výsledkem je skládací zařízení LINC, ve kterém jsou zahrnuty všechny prvky pro počítačovou a telefonní síť. Napájeno může být buď generátorem nebo z elektrické sítě.

  Větší varianta LINCu může sloužit až 125 uživatelům, zatímco menší jen 24. Pět těchto systémů už bylo poskytnuto NRF. Jednotky je využívaly při humanitární operaci po zemětřesení v Pákistánu. Přístroje LINC tvořily také páteřní komunikační síť při červnovém cvičení NRF Steadfast Jaguar na Kapverdách.

  Zdroj: Air Force Link (USA)

   

   


  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media