natoaktual.cz

NATO chce více spolupracovat se zeměmi Středomoří

24. ledna 2014  20:19
 

Severoatlantická aliance | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

NATO chce více spolupracovat se zeměmi Středomoří

Severoatlantická aliance plánuje posílit vojenskou spolupráci s členskými zeměmi aliančního programu Středomořského dialogu, uvedl na závěr dvoudenního zasedání Vojenského výboru NATO jeho předseda generál Knud Bartels. Zasedání započalo schůzkou právě s představiteli států Středomořského dialogu, kteří upozornili na zvýšenou hrozbu terorismu, pašování zbraní a lidí, jež má důsledky pro bezpečnost celého regionu. "Proto jsme se s našimi partnery dohodli, že využijeme fórum Středomořského dialogu k posílení vztahů na vojenské úrovni, abychom tak zlepšili vzájemné porozumění a praktickou spolupráci," komentoval výsledky jednání Bartels.

V průběhu jednání se účastnické státy také dotkly tématu syrské občanské války, díky čemuž si představitelé členských zemí NATO mohli vyslechnout názor na problematiku "z perspektivy států, které jsou ke konfliktu blíže". Program Středomořského dialogu byl zahájen v roce 1994 a v současnosti je jeho členem sedm států regionu, včetně Alžírska, Egypta, Izraele, Jordánska, Mauretánie, Maroka a Tuniska.

Kam dál?
EU chce zavést námořní hlídky do Středozemí (9.10. 2013)
V Lisabonu se koná setkání Středomořského dialogu NATO (4.10. 2013)

Zdroj: KUNA (Kuwait)

---

Skupina Somálců byla odsouzena za útok na íránskou loď

V Keni odsoudili k sedmi letům odnětí svobody za pokus o únos íránské obchodní lodi v Ománském zálivu 24 somálských pirátů. Ti byli zadrženi při útoku v říjnu v roce 2010 nizozemskou vojenskou lodí, která se podílí na misi NATO střežící bezpečí ve vodách kolem východoafrického pobřeží. Somálci byli následně předáni keňské justici, neboť Keňa je společně se Seychelami a Mauriciem jedinou zemí regionu soudící piráty. Soudce Richard Odenyo uvedl, že byl dostatek důkazů usvědčujících 24 Somálců ozbrojených samopaly AK-47, granátomety a dalšími zbraněmi z útoku na íránskou loď.

Ačkoliv množství pirátských útoků ve vodách kolem Afrického rohu od roku 2011 významně pokleslo – především díky zvýšenému množství námořních patrol západních států –,odhaduje Světová banka ztráty pro světovou ekonomiku plynoucí z pirátství až na 18 miliard dolarů. Naposledy zadržela Evropská námořní síla pro Somálsko pět podezřelých pirátů, kteří se snažili unést ropný tanker v oblasti Adenského zálivu, minulý týden.

Kam dál?
Novozélandská fregata se připojí k protipirátské misi NATO (22.1. 2014)
Ukrajinská loď odzbrojila piráty (19.11. 2013)

Zdroj: Mareeg (Somálsko)

---

Rozvíjející se země hromadně nakupují stíhačky

Mezi předními dodavateli vojenské techniky začínají planout obchodní bitvy, v nichž se zástupci firem i představitelé států snaží získat zakázky na dodávku stíhacích letounů do rozvíjejících se zemí. V současnosti například Spojené arabské emiráty plánují nakoupit 60 nových stíhaček až za 10 miliard dolarů. Francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian se již nechal slyšet, že Indie a země perského zálivu si zanedlouho koupí množství francouzských stíhacích letounů Rafale od firmy Dessault. Loni v listopadu jak Le Drian, tak britský premiér David Cameron navštívili státy Blízkého východu, údajně právě s cílem propagovat své stíhací letouny.

O 36 stíhacích letounů za 4,5 miliardy dolarů se uchází i Brazílie, která v současnosti garantuje výhradní vyjednávací práva švédskému Saabu vyrábějícímu stíhačky JAS-39 Gripen. Zemi již navštívil francouzský prezident Francois Hollande, aby podpořil pozici francouzské stíhačky Rafale, která se o zakázku také uchází.

Kam dál?
Spojené arabské emiráty zavádí povinnou vojenskou službu (21.1. 2014)
Brazilské letectvo nakoupí švédské Gripeny (19.12. 2013)
Norský parlament schválil další nákup stíhaček F-35 (16.12. 2013)

Zdroj: Nikkei Asian Review (Japonsko)

---

Tchaj-wan zredukuje své ozbrojené síly

Tchaj-wan plánuje v příštích pěti letech zredukovat své ozbrojené síly ze současných 215 tisíc na stav mezi 170 až 190 tisíci vojáky, prohlásil ministr obrany Jen Ming v náznaku zlepšení vztahů s Čínskou lidovou republikou. Tchajwanský prezident Ma Ying-jiou v daném kontextu upozornil, že ačkoliv si země potřebuje udržet soběstačnost v sebeobraně, je nezbytné pokračovat v dialogu s Pekingem. Dvacetiprocentní pokles členů vojenských sil nicméně nemá narušit zefektivnění ozbrojených sil, jež se v budoucnu mají skládat z menších, ale profesionálnějších jednotek.

Současné snižování stavů se má dotknout námořnictva, letectva i pozemních sil, k jakémukoliv snížení kompetence či úpadku vojenských sil země však dojít nemá. Tchajwanské ozbrojené síly budou i tak relativně početnou armádou vůči počtu obyvatel země, kterých žije na Tchaj-wanu 23 miliónů. Rozsah armády je dán především dědictvím studené války, kdy tchajwanská armáda čítala na svém vrcholu až 600 tisíc vojáků, na 400 tisíc vojáků se snížila až v devadesátých letech a postupně dále zeštíhluje.

Kam dál?
Čína pod palbou kritiky, snaží se získat kontrolu nad oblastí v Jihočínském moři (13.1. 2014)
Japonsko dá kvůli Číně více peněz na obranu (17.12. 2013)

Zdroj: The Standard (Hong Kong)

---

V Česku vychází knížka o radiotechnickém vojsku

Na českém knižním trhu se brzy objeví knížka z pera Martina Káni mapující historii a současnou činnost radiotechnického vojska v Čechách. Součástí monografie, na níž Káňa pracoval šest let, budou vzpomínky jak profesionálních vojáků, tak vojáků vojenské základní služby, nákresy kasáren, opisy rozkazů a nařízení či zážitky z ostrých bojových střeleb. Podnětem k napsání knihy byly Káňovy údajně mylné informace o 52. radiotechnickém praporu, které se objevovaly v médiích. Káňa nakonec sepsal knížku o budování všech v současnosti v Česku fungujících radiotechnických praporech.

Kromě Martina Káni na knížce spolupracovali Libor Slavík z 6. radiotechnické roty a Vladimír Malenovský, který je místopředsedou organizace Paměť a bývalým příslušníkem 3. radiotechnické brigády.

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

dun; natoaktual.cz
zpět na článek