natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO chce v Afghánistánu využívat soukromé firmy

  16. října 2007  12:52

  NATO chce v Afghánistánu využívat soukromé firmy
  NATO by chtělo při své operaci v Afghánistánu využívat více služeb soukromých firem. Aliance zamýšlí objednat soukromé vrtulníky, aby zásobovaly spojenecké jednotky na jihu země. Na tomto kroku se již shodl Vojenský výbor Aliance a nyní to bude předloženo Severoatlantické radě k diskusi.

  Výdaje na využívání soukromých vrtulníků ještě nejsou vyčísleny, ale jistě budou vyšší, než kdyby tyto stroje poskytly členské státy Aliance. NATO žádalo po vládách členských států 20 vrtulníků, ale tomuto požadavku stále nebylo vyhověno.

  Čtěte také:
  Washington frustruje mise NATO v Afghánistánu
  NATO v Iráku ochrání soukromá firma

  Zdroj: Der Standard (Rakousko)

  ---

  Finsko snižuje obranné výdaje
  Finská armáda bude muset snížit své kapacity v závislosti na snížení rozpočtu, prohlásil finský premiér Matti Vanhanen. „O snižování obranných výdajů se usiluje neustále a realita je tedy taková, že asi nebudeme mít odpovídající zdroje k udržení současných vojenských kapacit. Musíme znovu zvážit existující vojenské hrozby a stanovit schopnosti menších ozbrojených sil.“

  „Seriozní diskuse, že by mohla být rozpoutána válka v Evropě, prostě neexistují. Ve Finsku mnoho diskusí obsahuje bojovou rétoriku. To je něco, čemu skutečně nerozumím,“ řekl Vanhanen, který plně podporuje plán admirála Johani Kaskeala na snížení počtu vojáků ve válečném stavu na třetinu z asi 350 tisíc vojáků.

  Cílem je podle Vanhanena moderní vojsko, které dovede ochránit finské území a zároveň  bude zvyšovat své schopnosti účastnit se operací vedených NATO, OSN či Evropskou unií.

  Čtěte také:
  Experti: Ani EU ani NATO negarantují Finsku bezpečnost stoprocentně
  Finsko znovu zváží členství v NATO

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Rusko chce hovořit o protiraketové obraně s NATO
  Rusko chce předložit k diskusi americké plány na vybudování protiraketové obrany v Evropě na Radě Rusko-NATO, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po rozhovorech s německým ministrem zahraničí Frankem-Walter Steinmeierem.

  „Diskuse o společných evropských bezpečnostních problémech ve světle plánovaného budování součástí amerického protiraketového štítu v Polsku a České republice zvýrazňuje význam společného vyhodnocení hrozeb a výzev v Radě Rusko-NATO,“ řekl Lavrov s tím, že je to důležité pro přípravu společných opatření k jejich neutralizaci, aniž by byla narušena strategická stabilita.

  Ministři se dále shodli na tom, že řešení problému s íránským jaderným programem musí být založeno na společných politických a diplomatických opatřeních, v rámci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) a na půdě Rady bezpečnosti OSN.

  Pokud jde o Kosovo, ve společném dokumentu se také uvádí, že obě strany podpořili snahy v rámci formátu Rusko-EU-NATO usilující o model, který by uspokojil zájmy jak Bělehradu, tak i Prištiny.

  Čtěte také:
  Lavrov: Postoje Ruska zůstávají neměnné
  Moskva: Americký štít je „chybou“

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  Zahraniční bojovníci posilují Taliban
  Stovky zahraničních bojovníků povolaných Talibanem a al-Káidou přichází do Afghánistánu, tvrdí vyslanci OSN a Afghánistánu, kteří varovali před omezením sil USA a NATO. „Narůstá tam využívání cizích extrémistických elementů,“ prohlásil Zahir Tanin, afghánský ambasador při OSN.

  „Teď není čas na zakolísání,“ říká Tom Koenings, zvláštní zástupce generálního tajemníka OSN v Afghánistánu. „Státy by měly odolat tlaku na omezování své vojenské přítomnosti.“ V Afghánistánu narostl počet sebevražedných útoků v tomto roce o 50 %, uvedl Koenings před Radou bezpečnosti. „Smutným výsledkem je výrazný nárůst civilních obětí na při nejmenším 1 200,“ dodal Koening.

  Čtěte také:
  Němečtí vojáci zůstanou v Afghánistánu o rok déle
  NATO: Kvůli atentátníkům se nestáhneme

  Zdroj: Bloomberg (USA)

  ---

  Vojáci NATO zraněni po útoku Talibanu
  Dvanáct vojáků sil ISAF v Afghánistánu bylo zraněno, když se při hlídce v provincii Wardak jihozápadně od hlavního města Kábul dostali pod palbu od bojovníků talibanu.

  Většinu jednotek ISAF v provincii Wardak tvoří turečtí vojáci.

  Čtěte také:
  Násilí v Afghánistánu: Horší než kdykoli dříve

  Zdroj: ABC Radio Australia (Austrálie)


   

  tku natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media