natoaktual.cz

NATO chce na výcvik proti pirátům využít počítačovou hru

23. února 2012  16:14
 

Ukázka ze hry Boarders Ahoy! | foto: ACT NATO

NATO chce na výcvik proti pirátům využít počítačovou hru

NATO se chystá ve výcviku námořníků využít unikátní počítačovou hru Boarders Ahoy, jejímž cílem je zvýšení efektivity vojenského personálu během námořních zásahových operací. Takzvaná vážná hra je určena pro vojáky v operačních oblastech po celém světě a pomůže jim se ve virtuálním světě připravit na zásah proti pirátům – jak se na loď dostat, jak shromáždit posádku, jak provést výslech.

Boarders Ahoy by měla fungovat souběžně s alianční platformou Nexus Virtual World, což instruktorům a studentům umožní ponořit se do interaktivních výcvikových scénářů. Hra, kterou vyvinula studia Caspian Learning, ECS a Bohemia Interactive Simulations pomocí vojenského simulačního softwaru VBSWorlds, je v souladu s referenčním modelem SCORM, a výkon hráčů tak lze monitorovat přes výcvikový systém.

Boarders Ahoy bude přesdstavena tento týden na aliančním workshopu zabývajícím se výcvikem pomocí virtuálního prostředí.

Zdroj: Defence Professionals (Německo), New Security Learning (Německo)

---

Karzáí se snaží o uklidnění situace v zemi

Spálení Koránů americkými vojáky vyvolalo u Afghánců bouřlivou reakci, která vyústila ve dva dny protestů po celém Afghánistánu. V důsledku střetů mezi afghánskými bezpečnostními silami a protestujícími došlo k úmrtí již sedmi lidí, afghánský prezident Hamíd Karzáí proto volá po klidu.

„Lidé mají právo poklidně demonstrovat, ale apeluji na ně, aby se vyhnuli násilí,“ sdělil v prohlášení Karzáí. Po afghánských bezpečnostních silách naopak žádal, aby s protestujícími nebojovaly, ale chránily je. Karzáí dále uvedl, že cítí bolest afghánského lidu při pomyšlení na znesvěcení Koránu, ale žádá ho, aby „trpělivě vyčkal na výsledky vyšetřování“.

V hlavním městě Kábulu demonstrovaly tisícovky Afghánců. Při protestech skandovaly „smrt Americe“, zapalovaly pneumatiky a došlo i k zapálení cisterny. Na místo následně dorazily posily spolu se šéfem policie Mohamedem Ajubem Salangim. „Mají právo protestovat, ale podle zákona. Jsme také muslimové a to, co se stalo, bylo z hlediska islámu špatné,“ prohlásil Salangi.

Kam dál?
Panetta se omluvil za spálení Koránů
Vězni si v Koránech vyměňovali vzkazy, kontrují USA
Allen nařídil vyšetřit likvidaci Koránů na základně u Kábulu

Zdroj: CTV (Kanada)

---

ISAF: Program na reintegraci Talibánců do společnosti funguje

Mezinárodní úsilí k začlenění Talibánců zpět do afghánské společnosti funguje, uvedl britský generál David Hook, vedoucí Programu afghánského míru a reintegrace (APRP). Tohoto programu, který zahájily mezinárodní sily ISAF v roce 2010, se mohou účastnit pouze „skuteční“ povstalci bojující proti vládě, není určen pro zločince a neposkytuje účastníkům právní imunitu.

Účastníci následně absolvují tři měsíce trvající demobilizační program, v jehož v rámci se musí vzdát násilí, zpřetrhat vazby na teroristické skupiny, přijmout ústavu a začít respektovat práva menšin. Podle Hooka je reintegrace důležitou součástí komplexní protipovstalecké kampaně. Programem APRP prošlo již 3100 účastníků.

Kam dál?
Přeběhlíci Talibanu začínají nový život v afghánské armádě

Zdroj: KUNA (Kuvajt)

---

Teroristé, piráti a hlad sužují Somálsko

Zástupci více než 53 států v Londýně diskutují o dalším vývoji v Somálsku, až v srpnu vyprší mandát Přechodné federální vlády. Mezinárodní společenství nechce riskovat, že by v Somálsku, které se potýká s nedostatkem potravin a terorismem, nastalo mocenské vakuum. Státy na konferenci zároveň plánují oživit somálský mírový proces.

Jedním z témat konference bude i nedávné zapojení islámské povstalecké skupiny al-Šabáb do al-Káidy. Spojené státy nebo například Velká Británie s al-Šabábem nejednají, neboť jej považují za teroristickou organizaci. Ten přitom kontroluje velkou část Somálska a pro místní obyvatelstvo je zárukou bezpečnosti. Odborníci tak upozorňují na to, že pouze vojenské řešení v Somálsku nebude fungovat.

Konference se bude zabývat i financováním mírové mise Africké unie AMISOM. Na její činnost nejvíce přispívá Evropská unie, která již před konferencí přislíbila na její provoz další prostředky. Humanitární krize v Africkém rohu si vyžádala již více než 100 tisíc obětí.

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Írán a Rusko se nebudou vměšovat do záležitostí Sýrie

Ruský prezident Dmitrij Medveděv se spolu se svým íránským protějškem Mahmúdem Ahmadínežádem vyjádřil proti mezinárodnímu zasahování do vnitřních záležitostí Sýrie. Oba prezidenti, kteří spolu o „dramatické situaci“ v Sýrii hovořili po telefonu, chtějí, aby krizi vyřešili sami Syřané „mírovým způsobem a bez vměšování cizích zemí“.

„Obě strany se shodly na tom, že hlavním cílem je nyní zamezit občanské válce, která by mohla destabilizovat celý region,“ stojí v prohlášení Moskvy. Rusko a Čína přitom tento měsíc vetovaly rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která požadovala odchod syrského prezidenta Bašára Asada. Podle Ruska byla rezoluce „nevyvážená“ a „snažila se izolovat syrské vedení a protlačit politické řešení zvenčí“.

Kam dál?
Čína: USA a spol. ženou Sýrii do občanské války
Rusko: RB OSN by měla schválit mírovou misi v Sýrii

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

mdo; natoaktual.cz
zpět na článek