NATO by mělo diskutovat o energetické bezpečnosti
Severoatlantická aliance by se měla zapojit do ochrany energetických zdrojů svých členů. Prohlásil to generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer na setkání ministrů a diplomatů z téměř 50 aliančních a partnerských zemí v makedonském Ohridu. Dodávky paliv totiž ohrožuje mnoho faktorů, od terorismu počínaje po snížení dodávek od nespokojených vývozců konče.
Některé státy požadují, aby NATO zvážilo vojenskou ochranu ropovodů, těžebních plošin či námořních tras, po kterých plují tankery do Evropy a Severní Ameriky. Polsko, které je závislé na ruském importu, zase navrhuje smlouvu o podpoře těch států, jejichž zdroje jsou ohroženy. Další státy, jako například Francie, jsou však proti jakékoli úloze Aliance v otázkách energetické bezpečnosti.
Čtěte také:
Ministři EAPC se setkají v Ohridu
Zdroj: Mercury News (USA)
---
Izraelský ministr chce vojáky NATO v Gaze
Izraelský ministr pro strategické záležitosti Avigdor Lieberman jednal v Bruselu s náměstkem generálního tajemníka NATO Alessandrem Minutem Rizzem o případném vyslání vojáků Aliance do pásma Gazy. Jejich úkolem by bylo zajištění pořádku a zamezení pašování zbraní. Dalšími tématy diskuse pak byly vzdušná obrana, technologický výzkum a rozvoj a zpravodajská spolupráce Izraele a NATO.
Během své cesty po Evropě Lieberman zavítal i do Madridu, kde s expremiérem José Mariem Aznarem jednal o situaci na Blízkém východě, včetně íránské atomové hrozby. Podle Aznara jsou někteří evropští politici pro to, aby se Izrael vypořádal s Íránem sám. Pokud však padne Izrael, dalším cílem radikálních islamistů může být Španělsko a poté i celý svět. Lieberman vyzval ke sjednocení svobodného světa a vypracování komplexní strategie, která by reagovala na hrozbu radikálního islámu.
Čtěte také:
Izraelský ministr chce NATO v Gaze
Izrael se přiblížil zapojení do misí NATO
Zdroj: Ynetnews (Izrael)
---
Taliban posiluje pozice u Kábulu
Bojovníci Talibanu se dostali do těch oblastí Afghánistánu, které už byly považovány za bezpečné, a posilují své řady. Podařilo se jim tak získat strategický přístup do Kábulu, prohlásil plukovník Jonathan Ives, který je zodpovědný za operace v pěti provinciích na severovýchodě země. Taliban podle něj rekrutoval lidi v oblasti vzdálené 30 km od hlavního města. Tento rok v ní byl zaznamenán nárůst počtu povstaleckých bojovníků z 50 na 200.
Ukazuje se tak, že se jedná o region, který koaliční i afghánské jednotky ignorovaly. "Mysleli jsme si, že tato provincie je bezpečná a že tam není žádná hrozba, takže jsme zde neměli bezpečnostní síly. A Taliban v tomto případě vyplnil bezpečnostní vakuum," uvedl Ives.
Čtěte také:
Velitel NATO: Aliance v Afghánistánu vítězí
NATO rozšířilo ofenzívu v Afghánistánu
Zdroj: AlertNet / Reuters (Velká Británie)
---
Turecko má plány zásahu proti Kurdům
Turecko si připravilo podrobné plány na přeshraniční operaci proti kurdským povstalcům, kteří ze severního Iráku útočí na cíle v Turecku. Pokud jednotky USA nebo Iráku proti Kurdům nezakročí, Ankara se bude těmito plány řídit a proti tisícům ozbrojenců zakázané Kurdské strany pracujících (PKK) vyšle vojáky, varoval turecký ministr zahraničí Abdullah Gul.
„Vojenské plány jsou vypracovány do nejmenším detailů. Vláda tyto plány zná a souhlasí s nimi,“ uvedl Gul. Washington však Turecko varoval, že zásah v severním Iráku by mohl destabilizovat i tuto relativně poklidnou část země. USA sice řadí PKK k teroristickým organizacím, ale své jednotky mají příliš vytížené boji proti povstalcům ve středním Iráku.
Čtěte také:
Turecku by měl proti teroru pomoci Irák
Členové NATO prý podporují terorismus v Turecku
Zdroj: AlertNet / Reuters (Velká Británie)
---
USA: Raketová hrozba roste
Hrozba raketového útoku z Íránu nebo Severní Koreje se rychle zvyšuje a je proto nutné vybudovat prvky americké protiraketové obrany ve střední Evropě. Uvedla to Patricia Sanders, výkonná ředitelka americké Agentury pro raketovou obranu, na slyšení v Evropském parlamentu. Severoatlantická aliance nicméně vyzvala k lepšímu vyhodnocení potenciální hrozby, protože neexistuje „žádný odhad bezprostřednosti této hrozby pro Alianci a Evropu“.
Představitel EU pro zahraniční politiku Javier Solana vyslovil obavu, že umístění protiraketových základen na území EU může poškodit vztahy Unie se třetími zeměmi. Další zástupci Unie jsou znepokojeni postojem Česka a Polska, na jejichž území se mají základny nacházet a které vyjednávají s USA samostatně.
Čtěte také:
Bulharsko: O americkém radaru by mělo jednat NATO
SPECIÁL: Vše o systému raketové obrany
Zdroj: Washington Post (USA)