natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO bude nadále zajišťovat bezpečnost v Kosovu

  4. července 2013  16:50

  Rakouští vojáci působící v jednotkách KFOR | foto: Rakouská armáda

  NATO bude nadále zajišťovat bezpečnost v Kosovu

  Severoatlantická aliance bude i nadále pokračovat se zajišťováním bezpečnosti v Kosovu, prohlásil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen na oficiální návštěvě Kosova s tím, že Aliance udělá vše proto, aby byl současný vývoj bezpečnosti v zemi zachován. Rasmussen také zdůraznil, že bude NATO stále podporovat normalizaci vztahů mezi Srbskem a Kosovem, jež byla započata na jaře letošního roku uzavřením společné dohody zprostředkované Evropskou unií.

  Rasmussen se na své návštěvě Kosova setkal mimo jiné s premiérem země Hasimem Tacim, tamními ministry i představiteli alianční mise KFOR. Při té příležitosti se nechal Rasmussen slyšet, že je KFOR připravena pomoct v jakékoliv fázi realizaci dohody mezi Srbskem a Kosovem. Návštěvy Kosova se pak zúčastnilo i několik členů Severoatlantické rady, nejvyššího orgánu Severoatlantické aliance.

  Kam dál?
  Biden naléhal na implementaci dohody mezi Srbskem a Kosovem (11.6. 2013)
  Německo naléhá na Srbsko ohledně kosovské smlouvy (20.5. 2013)

  Zdroj: InSerbia (Srbsko)

  ---

  NATO uspořádá cvičení na Islandu

  Severoatlantická aliance uspořádá příští rok na Islandu cvičení letecké obrany, jehož se zúčastní Norsko, Švédsko, Finsko a Island. Cvičení Iceland Fighter Meet 2014 (IFM14) bude zahrnovat útočné a obranné vzdušné operace i aktivity podpory pozemního personálu. Kromě stíhaček účastnických zemí se do cvičení zapojí i letouny na doplňování paliva ve vzduchu, alianční letouny AWACS či záchranné helikoptéry. Hlavním sponzorem cvičení má být Norsko, jež také zajistí řízení celého cvičení. NATO bude ve cvičení figurovat především jako koordinátor, působit pak bude ze Spojeného centra vzdušných operací v německém Uedemu.

  Cvičení IFM14 bude probíhat paralelně s nasazením norských sil na Islandu, které budou v té době provádět pravidelnou alianční Misi mírové připravenosti, jež má za účel demonstrovat alianční schopnost vzdušné ochrany.

  Kam dál?
  Na Slovensku probíhá logistické cvičení NATO (21.6. 2013)
  NATO zahájilo vojenské cvičení v Pobaltí (3.6. 2013)

  Zdroj: The Russian Times (Rusko)

  ---

  Mongolsko žádá NATO o podporu v obranném vzdělávání

  Mezinárodní tým expertů NATO z vojenských vzdělávacích institucí podnikl na žádost Mongolska návštěvu země, kde měl s představiteli mongolské Univerzity obrany určit její akademické potřeby a nedostatky. Žádost o alianční návštěvu ze strany mongolského ministerstva obrany měla za cíl iniciovat Program na zlepšování obranného vzdělávání mezi Mongolskem a Severoatlantickou aliancí. Návštěva aliančních expertů pak měla vymezit právě oblasti spolupráce a určit potřeby Mongolska pro daný program.

  Prostřednictvím Programu na zlepšování obranného vzdělávání se NATO snaží pomoct svým partnerům v budování a rozvoji vzdělávacích institucí v obranné, bezpečnostní a vojenské oblasti. Partnerství mezi Mongolskem a NATO probíhá od roku 2005 a to na úrovni spolupráce v mírových operacích. Vloni se pak obě strany dohodly na rozšíření vztahů zahájením Programu individuálního partnerství a spolupráce.

  Kam dál?
  NATO posílí spolupráci s Mongolskem (23.3. 2012)

  Zdroj: NATO

  ---

  Cílem Gruzie je stále členství v NATO

  Gruzie se bude i nadále snažit o získání členství v Severoatlantické alianci, uvedl po setkání s představiteli Severoatlantické rady v Tbilisi premiér Gruzie Bidzina Ivanišvili. "Evropská cesta je rozhodnutím gruzínského lidu," prohlásil Ivanišvili, podle kterého Gruzínci demonstrovali svou vůli v referendu v roce 2008, a Gruzie se této volby nehodlá vzdát. Aktuální průzkumy sice ukazují na 60 procentní podporu obyvatel pro vstup do NATO, ta nicméně poklesla z původních 75 procent.

  Gruzínský premiér se také nechal slyšet, že návštěva představitelů Severoatlantické rady a generálního tajemníka NATO v Gruzii byla úspěšná. Ivanišvili nazval Alianci správnou volbou pro bezpečnost Gruzie.

  Kam dál?
  NATO chce po Gruzii demokratické volby (27.6. 2013)
  Gruzínský premiér : Vstoupit do NATO i zlepšit vztahy s Ruskem jsou reálné cíle (15.4. 2013)
  NATO projednává členství Gruzie v Alianci (6.6. 2013)

  Zdroj: Trend (Ázerbájdžán)

  ---

  Karzáí chce od USA záruky před jednáním s Tálibánem

  Afghánský prezident požaduje od Spojených států pevné závazky o přítomnosti amerických vojáků v zemi i příští rok a konkrétní údaje o tom, kolik jich v Afghánistánu USA ponechají. Stejně tak si Karzáí vyžádal od USA bezpečnostní pakt, který by zavazoval Spojené státy k ochraně Afghánistánu před Pákistánem a případně i k vojenské akci proti členům Tálibánu na území Pákistánu. Podle afghánského představitele, jenž hovořil pod podmínkou anonymity, požaduje také Karzáí vedoucí roli v budoucích mírových jednáních.

  Všechny tyto požadavky vycházejí z Karzáího nedůvěry v úmysly Spojených států před nadcházejícími rozhovory s Tálibánem. Ten před nedávnem otevřel svou oficiální kancelář v Kataru určenou právě k oficiálním rozhovorům. Karzáí údajně označil současné jednání USA za "snahy odříznout ho" a upozadit roli afghánské vlády v budoucím vývoji.

  Pokud by budoucí jednání byla vedena pouze mezi USA a Tálibánem, obává se prý Karzáí, že by obě strany uzavřely separátní mírovou dohodu. Ačkoliv afghánský prezident stále trvá na vedoucí roli afghánské vlády v jednáních, Tálibán s Karzáím vyjednávat odmítá.

  Kam dál?
  Tálibán odmítá podmínky mírových rozhovorů (2.7. 2013)
  Karzáí chce i přes útoky jednat s Tálibánem (1.7. 2013)

  Zdroj: The New York Times (USA)

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media