natoaktual.cz

NATO a OSN odsuzují letecké útoky na nemocnice a školy v Sýrii

16. února 2016  16:15
 

Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

NATO a OSN odsuzují letecké útoky na nemocnice a školy v Sýrii

Členské země Severoatlantické aliance a Organizace spojených národů odsoudily letecké útoky na syrské nemocnice a školy, které proběhly 15. února a zabily desítky civilistů. Turecko a Francie označily útoky za „válečné zločiny“ a Ankara z nich viní Rusko. Mluvčí Kremlu uvedl, že s těmito útoky nemají ruské síly nic společného. Trval na tom, aby za primární zdroj informací o tomto případu byla považována prohlášení oficiálních představitelů syrského režimu.

Zdroje OSN uvádí, že během útoků bylo zabito až 50 civilistů, včetně dětí. Mělo dojít k nejméně pěti útokům na zdravotnická zařízení a dvě školy v severosyrských provinciích Sýrie Aleppo a Idlíb. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun odsoudil útoky jako „nehorázné porušení mezinárodního práva“ a dodal, že „vrhají stín“ na snahy o ukončení pětileté občanské války v Sýrii.

Kam dál?
NATO Putinovi: Ruské bombardování v Sýrii maří mírová jednání (8.2. 2016)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR/USA)

---

Cameron kritizován za povolení prodeje českých letounů L-159 do Iráku

Mnoha otázkám musí nyní čelit britský premiér David Cameron, který zrušil dlouhotrvající zákaz vývozu českých bojových letounů L-159 do Iráku. České bitevníky disponují citlivou radarovou technologií britské výroby, což někteří považují za možné riziko pro národní bezpečnost Velké Británie. Ukázalo se, že zrušení zákazu bylo spojeno se snahou o získání podpory České republiky v jednáních o reformě Evropské unie.

Kam dál?
Polsko ustoupí v otázce migrantů, pokud Británie podpoří větší přítomnost jednotek NATO v Polsku (4.1. 2016)
Prodáme Iráku 15 letounů L-159 za 750 milionů, schválila vláda (9.3. 2015)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Turecké stíhačky narušily vzdušný prostor Řecka

Turecké bojové letouny opakovaně narušily řecký vzdušný prostor, uvedla státní tisková agentura v Aténách (ANA). Stalo se tak v době příprav námořních operací Severoatlantické aliance v Egejském moři namířených proti pašerákům migrantů. Podle ANA byl vzdušný prostor narušen šesti bojovými letouny a dopravním letadlem námořnictva v celkem 20 případech.

Vše se mělo odehrát v blízkosti východních a středních egejských ostrovů. Po příletu řeckých stíhaček proběhly ve dvou případech imitované souboje, k ostré střelbě nedošlo. Dvě z tureckých stíhaček nicméně byly vyzbrojeny. Ačkoliv jsou oba státy spojenci v NATO, mají mezi sebou územní spory o území v Egejském moři.

Kam dál?
NATO zahájí námořní misi proti pašerákům lidí (12.2. 2016)
Turecko oceňuje podporu NATO poté, co ruský letoun narušil jeho vzdušný prostor (2.2. 2016)

Zdroj: Yahoo News (USA)

---

Orgány NATO jednaly o přípravách summitu ve Varšavě

Severoatlantická rada se sešla s členy Parlamentního shromáždění NATO k diskusi priorit letošního summitu Severoatlantické aliance ve Varšavě. Diskuse byla součástí pravidelných konzultací mezi oběma organizacemi, došlo také k debatě o přizpůsobování Aliance novým bezpečnostním hrozbám. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga budou hlavními tématy summitu právě rovnováha a přizpůsobování.

NATO potřebuje zajistit rovnováhu v reakcích na výzvy přicházející z jihu a východu. Stoltenberg zdůraznil, že silný odstrašující postoj je spojen s ochotou NATO k dialogu s partnery jiného názoru, než má Aliance, například s Ruskem. Naplnění závazku k investicím do obrany, vytvořeného na summitu ve Walesu, pomůže Alianci dosáhnout těchto cílů.

Kam dál?
Summit NATO ve Varšavě je prioritou polského ministra obrany (12.1. 2016)

Zdroj: NATO

---

Saúdská Arábie zahájila mezinárodní vojenské cvičení

Saúdská Arábie pořádá velké mezinárodní vojenské cvičení s účastí 20 států. Akce pojmenovaná North Thunder se koná na severovýchodě země, zapojily se do ní muslimské a arabské státy. Podle Saúdské tiskové kanceláře se jedná o největší vojenské cvičení v historii regionu, zahrnuje letecké, námořní i pozemní síly. Kromě Saúdské Arábie se cvičení účastní Jordánsko, Bahrajn, Senegal, Omán, Katar, Spojené arabské emiráty, Súdán, Kuvajt, Maledivy, Maroko, Pákistán, Čad, Tunisko, Komorské ostrovy, Džibutsko, Malajsie, Egypt, Mauretánie a Mauricius.

Kam dál?
Saúdská Arábie nabízí nasazení svých pozemních jednotek v Sýrii (5.2. 2016)

Zdroj: CNN (USA)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek