natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Šéf ukrajinské agentury pro obnovu země rezignoval

  11. června 2024  15:05
  Šéf Státní agentury pro obnovu a rozvoj infrastruktury Ukrajiny Mustafa Najem rezignoval a obvinil vládu z podkopávání snah jeho podřízených o rekonstrukci země v době války.  

  Ilustrační foto. | foto: @DefenceU

   Tato rezignace je další v sérii významných personálních změn, které otřásly důvěrou západních partnerů podporujících Ukrajinu. Najem tvrdí, že mu premiér Denys Šmyhal zamítl účast na konferenci o obnově Ukrajiny v Berlíně.

  Najemův odchod spolu s rezignací dalších dvou vysokých úředníků vyvolává obavy o schopnost Ukrajiny chránit svoji kritickou infrastrukturu během pokračujících ruských útoků. Následuje též po odvolání bývalého ministra infrastruktury Oleksandra Kubrakova, který měl úzké vazby s lidmi ve Washingtonu. Západní diplomaté a někteří ukrajinští představitelé vyjádřili frustraci nad těmito změnami, které vnímají jako distruptivní a oslabující důvěru v ukrajinskou vládu.

  Politická rivalita je uváděna jako hlavní příčina těchto změn, přičemž ale tamní vláda tvrdí, že Najemova cesta byla zamítnuta kvůli jiné důležité schůzce v Kyjevě. Najem uvedl, že rezignoval kvůli systémovým problémům a překážkám, které mu bránily v efektivním řízení úřadu. Jeho odchod spolu s odvoláním Kubrakova signalizuje vnitřní nesoulad, který může negativně ovlivnit západní podporu a spolupráci.

  Diplomaté ze Spojených států, Německa, Francie a dalších zemí Evropské unie veřejně podpořili Kubrakova a zdůraznili důležitost stabilního vedení pro rekonstrukci Ukrajiny.

  Zdroj: Financial Times(Velká Británie)

  hon; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media