natoaktual.cz

Na zrušení nákupu S-400 má Turecko dva týdny, varují USA

22. května 2019  15:28
 
Baterie ruského protivzdušného systému S-400 Triumf | foto: MOD Russia

Na zrušení nákupu S-400 má Turecko dva týdny, varují USA

Do konce prvního červnového týdne musí Turecko zrušit dohodu s Ruskem v hodnotě milionů dolarů a namísto toho nakoupit raketový systém Patriot od společnosti Raytheon ze Spojených států, tvrdí řada lidí obeznámených s touto záležitostí. Jinak bude čelit vyloučení z programu F-35 společnosti Lockheed Martin, propadnutí přislíbených stíhacích letounů F-35, uvalení sankcí ze strany USA a možným následkům v Severoatlantické alianci.

Současná nabídka ministerstva zahraničí USA je nyní pro Ankaru konečnou, uvedlo pro agenturu CNBC více zdrojů na dotaz ohledně možného posouvání termínu.

Kam dál?
Turecko koupí ruské rakety navzdory hrozbě amerických sankcí (21.5. 2019)

Zdroj: CNBC (USA)

---

Ukrajina podepsala s NATO kontrakt o likvidaci úložiště radioaktivního odpadu

V rámci svěřeneckého fondu Severoatlantické aliance byl v Kyjevě podepsán kontrakt o likvidaci úložiště radioaktivního odpadu ve vojenském zařízení Tsibuljovo v regionu Kirovograd, uvedl tiskový odbor ukrajinské státní agentury pro řízení vyloučené zóny. „Agentura NATO pro podporu a zadávání zakázek (NSPA) podepsala dokumenty s dodavatelskou organizací,“ dodává tiskové prohlášení. Mezinárodní výběrové řízení vyhrála společnost NT-Engineering. Projekt v hodnotě 1,5 milionu eur by měl probíhat po dobu 18 měsíců, hlavním přispěvatelem je Německo.

Kam dál?
Plány budoucího prezidenta Ukrajiny: uklidit v parlamentu i armádě (24.4. 2019)

Zdroj: Tass (Ukrajina)

---

Stoltenberg připomíná výročí 50 let britského jaderného odstrašování

Již 50 let udržuje Velká Británie na moři nepřetržitě prostředky jaderného odstrašení, ocenil v dopise premiérce Therese May generální tajemník Severoatlatnické aliance Jens Stoltenberg. Nejméně jedna ponorka královského námořnictva vyzbrojena jadernými střelami hlídkuje pod hladinou za všech okolností od dubna 1969. Operace Relentless je nejdéle trvající britskou vojenskou misí. „Závazek, jež Velká Británie učinila a nadále udržuje, je nezbytným příspěvkem k celkovým snahám NATO o odstrašení i těch nejvážnějších potenciálních hrozeb. Pomáhá chránit všechny spojence v Alianci,“ uvedl Stoltenberg.

Kam dál?
Britské námořnictvo otestovalo nový raketový systém (21.5. 2019)

Zdroj: NATO

---

Agentura NATO investuje 1,4 miliardy eur

Až 1,4 miliardy eur hodlá v následujících 18 měsících uvolnit Komunikační a informační agentura Severoatlantické aliance (NCI) pro obchodní příležitosti. Coby vedoucí odbor v oblasti technologií a kybernetiky pracuje agentura na dodávce technologií a služeb pro státy a velitelství NATO. V uvedeném období plánuje agentura vydávat pobídky nebo udělovat kontrakty v oblasti jakými jsou kybernetická bezpečnost, služby pro zpravodajství, dohled a průzkum a satelitní komunikace.

Kam dál?
Češi skončili druzí na největším kybernetickém cvičení NATO (15.4. 2019)

Zdroj: NATO

---

Řecké stíhačky testovaly vzdušnou obranu Makedonie

Coby součást vstupního procesu do Severoatlantické aliance provedly stíhačky ze sousedního Řecka přelet přes naše území, uvedla Severní Makedonie. Dva lety zkoušely radarové a komunikační pokrytí státu, upřesnilo ministerstvo obrany. Pro ochranu vzdušného prostoru členů s nedostatkem vlastních prostředků vede NATO zvláštní program.

Kam dál?
Estonská vláda schválila přístupový protokol Severní Makedonie k NATO (17.5. 2019)

Zdroj: Fox News (USA)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek