natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Moskva varuje Evropu ohledně nezávislosti Kosova

  19. září 2007  17:10

  Moskva varuje Evropu ohledně nezávislosti Kosova
  Jednostranné vyhlášení nezávislého Kosova spustí „řetězovou reakci“ nestability v Evropě. Takto zněla varovná slova ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova během jednání se zástupci EU a USA v Londýně. Účelem londýnských hovorů bylo připravit nové kolo vyjednávání mezi Srby a kosovskými Albánci. „Nevím, jak by jednostranné vyhlášení kosovské nezávislosti mohlo stabilizovat Evropu,“ řekl Lavrov. „Spíše spustí řetězovou reakci.“  Lavrov dále zdůraznil, že při vyjednávání by nezávislost Kosova neměla být vnímána jako předem rozhodnutá záležitost.

  Vlády EU prosazují plán na nezávislost Kosova, která by ovšem poskytovala „záruky“ menšinovým Srbům. Bělehrad je ochoten poskytnout Kosovu „značnou autonomii“, nezávislost ale odmítá.

  Čtěte také:
  Bělehrad žádá bojkot kosovských voleb

  Zdroj: Bloomberg (USA)

  ---

  Karzáí Kanaďanům: Zůstaňte v Afghánistánu
  Kdyby se Kanaďané stáhli z Afghánistánu, zemi by zachvátil chaos, varoval afghánský prezident Hamíd Karzáí. Prezident neobvykle svolal kanadské novináře do svého těžce opevněného paláce v Kábulu, aby jim zapáleně vysvětlil, jaké konsekvence by mělo stažení kanadských vojáků. Zemi by to prý vrhlo zpět do 90. let, kdy občanská válka zabila desetitisíce nevinných. „Afghánistán sklouzne zpět do anarchie a anarchie poskytne útočiště pro teroristy, kteří na vás udeří doma – v Kanadě a USA. Je to takto jednoduché,“ řekl Karzáí v neobvykle bezútěšném prohlášení. „Přítomnost Kanady je nutná až do té doby, než se Afghánistán bude moci ubránit sám, a k tomu v roce 2009 nedojde,“ řekl. Právě roku 2009 vyprší kanadský mandát.

  Prezidenta v následujících měsících čeká obtížné přesvědčování, neboť Kanada zvažuje budoucnost svých dvou a půl tisíc vojáků v zemi, zatímco nizozemský parlament debatuje o stažení svého dvoutisícového kontingentu. To vše v situaci, kdy ani současný stav není dostačující. „Rozhodně potřebujeme stabilní a silnou podporu mezinárodní komunity, a té se nám zatím nedostává,“ postěžoval si Karzáí.

  Čtěte také:
  NATO: Kanada by v Afghánistánu měla zůstat

  Zdroj: Globe and Mail (Kanada)

  ---

  Srbsko se odvrací od Aliance
  Bělehrad se obrací zády k NATO a volí ostrou rétoriku. Srbský premiér například řekl, že jeho země si nemůže podat ruce s organizací, která bombardovala její území. Od zmíněných leteckých útoků NATO uplynulo osm let a srbští nacionalisté jsou s NATO znovu na kordy.

  Podle odborníků si Srbsko volí nebezpečnou cestu izolace. Ostré výroky některých ministrů proti NATO mohou navíc vyvolat konflikt v samotné vládní koalici.

  Čtěte také:
  NATO nechce, aby Srbsko zůstalo bezprizorní

  Zdroj: International Relations and Security Network (Švýcarsko)

  ---

  Další jednání představitelů NATO s Gruzií
  Delegace Parlamentního shromáždění NATO se v Gruzii setkala s tamním ministrem pro řešení konfliktů Davitem Bakradzem a ministrem pro evropskou integraci Giorgim Baramidzem. Bakrazde řekl, že by NATO nemělo považovat vnitřní územní konflikty za překážku pro vstup země do organizace. Vyřešení zmíněných konfliktů totiž nezáleží jen na Gruzii. Jedním z probíraných témat bylo právě řešení územních sporů.

  Čtěte také:
  Gruzie má TV kanál podporující členství v NATO

  Zdroj: Georgian Times (Gruzie)

  ---

  Vláda navrhuje změny ve financování obrany
  Zvláštní vojenské aktivity ČR by měly být financovány z jiných zdrojů, než je běžné pro standardní operace, řekl premiér Mirek Topolánek. Týkalo by se to například českého rekonstrukčního týmu v Afghánistánu. „Je nutné jasně oddělit pravidelné armádní výdaje od zvláštních aktivit, které by měly být hrazeny ze zdrojů mimo rozpočet ministerstva obrany,“ vysvětlil Topolánek. Obranné výdaje se prý netýkají pouze ministerstva obrany.

  Podle informací ministerstva financí tvoří rozpočet ministerstva obrany na příští rok 54 miliard korun. Ačkoliv je toto číslo o jednu miliardu větší, než byl rozpočet na tento rok, v porovnání s hrubým domácím produktem se rozpočet zmenšil – z 1,56 procenta HDP tento rok na 1,46 příští rok. NATO doporučuje, aby členské státy na obranu vydávaly 2 procenta HDP.

  Čtěte také:
  Scheffer členům NATO: Navyšte vojenské výdaje

  Zdroj: České noviny (ČR)

   

   

   

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media