natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Moskva: Americký štít je „chybou“

  22. srpna 2007  15:47

  Moskva: Americký štít je „chybou“
  Postavit na svém území americký protiraketový štít by bylo „velkou chybou“. Těmito slovy varoval ruský generál Juri Baluyevsky českou delegaci v Moskvě. Baluyevsky dále doporučil, aby Češi pozdrželi rozhodnutí o radaru až do amerických prezidentských volbeb, které se odehrají za rok.

  Ruský generál se také vyjádřil k hlasům, které kritizují nedávné kroky Moskvy jako snahu narušit mír a klid v západní Evropě. „Jedná se o nepodložená obvinění,“ postěžoval si generál.

  Čtěte také:
  Čeští delegáti jednou jednat s Rusy o radaru

  Zdroj: Telegraph.co.uk (Velká Británie)
   
  ---
   
  Rusko: Incident s raketou byl provokací
  Nedávný incident s raketovým útokem na Gruzii byl záměrnou provokací samotné Gruzie, která se snaží zdiskreditovat Rusko, řekl ruský velvyslanec při OSN Vitalij Churkin. Vycházel z vyšetřování ruských expertů a z „chování našich gruzínských kolegů“. Churkin také předložil detailní vysvětlení, proč Rusko zmíněnou raketu nemohlo odpálit. Gruzie trvá na tom, že Rusko vyslalo svůj letoun nad její území, nicméně na otázku, jak a kdy byla raketa odpálena, odpovědět nedokáže.
   
  Peter Lavelle, politický komentátor z Russia Today tvrdí, že Gruzie incident využívá k tomu, aby přilákala zahraniční pozornost. „Rusko bude roku 2014 pořádat olympijské hry v Soči a poslední věc, kterou si přeje, je kontroverzní událost jako je tato,“ řekl Lavalle. Ve skutečnosti se prý jedná o Jižní Osetii a Abcházii. S blížícími volbami se gruzínský prezident Mikhaijl Saakašvili snaží získat politické body a zahraniční podporu.

  Čtěte také:
  Zpráva: Incident v Gruzii způsobilo ruské letadlo

  Zdroj: Russia Today (Rusko)

  ---

  Povstalci z Dárfúru chtějí vyjednávat
  „Jakmile budou v provincii jednotky OSN, jsme připraveni vyjednávat,“ řekl mluvčí súdánských rebelů z východní části země Yahia Bolad. Rada bezpečnosti OSN již na konci července odsouhlasila vyslání 26 tisíc vojáků v rámci společné mise OSN a Africké unie do súdánské provincie Dárfúr, která je postižena boji a humanitární katastrofou.

  Čtyři roky konfliktu zde zanechaly 200 tisíc mrtvých a více než dva miliony uprchlíků. Bolad trval na tom, aby se případné mise účastnily i západní síly, neboť africké státy, které vysílají své jednotky v rámci Africké unie, mnohdy trpí stejnými problémy jako Dárfúr, tedy diktaturou a porušováním lidských práv.

  Čtěte také:
  Steinmeier: Dárfúr potřebuje víc než vojáky

  Zdroj: Monday Morning (Libanon)

  ---

  Britské stíhačky zahnaly ruský letoun
  Dvě britské stíhačky Eurofighter Typhoon vyletěly nad Atlantik, aby zahnaly ruský bombardér. Tento incident se zařadil do série událostí, které značí rostoucí napětí mezi Ruskem a NATO. Letouny typu Typhoon byly zkonstruovány v době studené války pro letecké boje se sovětskými stíhačkami – podle Britů se tak potvrdila jejich role ve vzdušné obraně.

  První událost podobného typu se odehrála v květnu, kdy se ruský letoun přiblížil k území Skotska a byl následně zahnán britskými stroji Tornado. Minulý měsíc se opakoval totožný scénář hned třikrát, zatímco mezi oběma státy panoval spor o vyhoštění Rusa Andreje Lugovoje, podezřelého ze zavraždění Alexandra Litviněnka, disidenta žijícího v britském exilu.

  Čtěte také:
  Rusko obnoví letecké hlídky

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  ---
   
  Němci odložili hlasování o Afghánistánu
  Německý parlament rozhodne o prodloužení mandátu svých zvláštních jednotek v Afghánistánu později, než se předpokládalo. Kancléřka Angela Merkelová totiž vyslechla požadavek Sociálních demokratů, kteří požadovali více času, aby mohli tuto otázku projednat. Hlasovat se původně mělo 12. října.

  Několik sociálnědemokratických poslanců varovalo před svým hlasovaním proti účasti německých zvláštních jednotek na americké operaci Enduring Freedom. Svůj postoj odůvodnili rostoucím počtem civilních úmrtí, která si operace vyžádala.

  Čtěte také:
  Němečtí politici: Naši vojáci musí zůstat v Afghánistánu

  Zdroj: Bloomberg (USA)

   


   

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media