natoaktual.cz

Ministři NATO mají „plán připravenosti“ pro východní Evropu

4. června 2014  16:32
 

Vlajka Severoatlantické aliance. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Ministři NATO mají „plán připravenosti“ pro východní Evropu

Ministři obrany zemí Severoatlantické aliance se domluvili na „akčním plánu připravenosti“ v reakci na změněné bezpečnostní prostředí po událostech na Ukrajině. Americký prezident Barack Obama slíbil posílení regionální bezpečnosti východní Evropy.

Alianční ministři obrany zároveň zdůraznili, že dřívější dohoda s Ruskem bude respektována. Podle této smlouvy Aliance ani Rusko nesmějí v zemích, jež byly součástí Varšavské smlouvy, a v bývalých sovětských republikách nasadit „ohrožující“ vojenskou sílu.

Prezident Obama při své návštěvě v Polsku oznámil, že americký kongres požádá až o jednu miliardu dolarů na posílení americké přítomnosti ve východní Evropě.

Kam dál?
NATO zvažuje dlouhodobou strategii v reakci na ukrajinskou krizi (3.6. 2014)

Zdroj:
Deutsche Welle (Německo)
---

NATO dokončuje pomocný balíček pro Ukrajinu

Severoatlantická aliance dokončí přípravy balíčku pro Ukrajinu, jenž má pomoci reformovat a modernizovat ukrajinské ozbrojené složky.

„V nadcházejících týdnech dokončíme komplexní balíček dlouhodobých opatření zaměřených na to, aby ukrajinské reformy byly efektivnější a ukrajinské ozbrojené složky silnější,“ uvedl generální tajemník Aliance Anders Fogh Rasmussen. Konečné rozhodnutí ohledně balíčku na pomoc Ukrajině bude učiněno na setkání ministrů zahraničí členských zemí NATO koncem tohoto měsíce.

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (ČR/USA)
---

ČR: Nežádáme posílení NATO v Evropě

Česká republika není mezi zeměmi, jež žádají posílení vojenské přítomnosti Severoatlantické aliance v Evropě, uvedl český premiér Bohuslav Sobotka. „Česká republika není a nebude mezi zeměmi, jež žádají o navýšení přítomnosti vojsk NATO v Evropě,“ uvedl Sobotka.

Česká republika by se mohla zapojit do současných operací způsobených krizí na Ukrajině, konkrétně do leteckého cvičení po boku Spojených států a Polska, informoval ministr obrany Martin Stropnický. „Rádi bychom byli třetí zemí, která se na něm podílí. Máme stíhačky, máme i letištní kapacitu,“ dodal Stropnický.

Zdroj: České noviny
---

NATO: Ruská armáda se stahuje od ukrajinských hranic

Rusko stáhlo většinu své čtyřicetitisícové armády, kterou mělo na hranicích s Ukrajinou, informoval vojenský představitel Severoatlantické aliance.

„Většina vojska se již stáhla,“ informoval nejmenovaný představitel NATO a dodal, že „několik tisíc vojáků je stále v blízkém okolí ukrajinských hranic, ale většina z nich vypadá, že se chystá k odchodu.“

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen už minulý týden informoval, že dvě třetiny ruských sil z odhadovaných čtyřiceti tisíc rozmístěných u hranic s Ukrajinou se již stáhly.

Kam dál?
Putin „stahoval“ vojáky od Ukrajiny už třikrát, upozornil šéf NATO (20.5. 2014)

Zdroj:
Defense News (USA)
---

Americká armáda plýtvá penězi na maskovací vzory uniforem

Bojové uniformy Spojených států amerických budou mít brzy nový maskovací vzor Scorpion, který byl však vyvinut již v roce 2002. Armáda doposud používala velmi drahý „univerzální“ vzor UCP, jenž měl zvládnout maskovat ve všech prostředích, ale vojáci si stěžovali, že nemaskuje nikde.

Po roce 2001, kdy se dramaticky navýšil rozpočet na obranu, měla každá z amerických ozbrojených složek svůj maskovací vzor a některé jich mají i více, což stojí obrovské množství peněz. Od letoška ovšem nemůže žádná složka přijmout nový maskovací vzor, pokud nebude přijat všemi. To ale neznamená, že se nemohou vrátit ke starším vzorům, jako je například Scorpion.

Zdroj: The Economist (USA)

ist; natoaktual.cz
zpět na článek