natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Merkelová: V Afghánistánu musíme pokračovat

  23. července 2007  14:34

  Merkelová: V Afghánistánu musíme pokračovat
  Německá kancléřka Angela Merkelová hájila přítomnost německých vojáků v Afghánistánu. Učinila tak den poté, co byl v této zemi nalezen mrtev jeden ze dvou unesených Němců. „Nebudeme reagovat na požadavky Talibanu, nenecháme se vydírat,“ řekla Merkelová. Dodala nicméně, že vládní  krizový tým v Berlíně „dělá vše pro to, aby se podařilo zachránit druhého uneseného německého občana.“

  Kancléřka zdůraznila závazky, které pro Berlín plynou z jeho členství v NATO. Zmínila se také o údajně zvyšujícím se riziku, že se Německo stane cílem teroristického útoku.

  V Afghánistánu působí na tři tisíce německých vojáků. Levicová opozice nicméně odmítá prodloužit jejich mandát a volá po stažení ze země.

  Čtěte také:
  Merkelová podpořila protiraketový štít USA

  Zdroj: International Herald Tribune (Francie)
   
  ---

  Turecko: Vládní strana oznámila vítězství
  Turecká vládní strana oznámila vítězství v parlamentních volbách. Podle vyjádření úřadů získala takřka 47 všech hlasů. Strana AKP tak zřejmě z celkového počtu 550 křesel tureckého parlamentu získá 342 míst. Voleb se účastnilo asi 80 procent osob oprávněných volit.

  V zemi, která je od svého založení roku 1923 striktně sekulární, strana AKP se svými náboženskými kořeny zneklidňuje mnoho lidí. Vláda se dočkala kritiky ze strany opozičních stran také za obnovení bojů s kurdskými rebely u hranic s Irákem. Turecko ale od roku 2003, kdy se Recep Erdogan z AKP ujal vlády, prosperovalo a usilovalo o vstup do EU. Vítězství je pro premiéra zadostiučiněním, neboť předčasné volby svolal poté, co v květnu opoziční poslanci zablokovali jeho rozhodnutí nominovat ministra zahraničí Abdulláha Gula na prezidenta země. Nominace totiž vyvolala masové protesty Turků, kteří se obávali islamizace své země. Vládu tehdy varovala také armáda, která v minulosti již třikrát převzala moc, naposledy v devadesátých letech.
   
  Ačkoliv je Ankara členem NATO, odmítla se podílet na americké invazi do Iráku. Turecko také kritizovalo iráckou vládu za její neschopnost potlačit kurdské separatisty, kteří údajně využívají území na severu Iráku k útokům na Turecko. Ankara již rozmístila své vojáky podél své jihovýchodní hranice, zatímco nejvyšší představitelé armády oznámili, že jsou připraveni provést útok na irácké území.
   
  Čtěte také:
  Turecko má plány zásahu proti Kurdům
  Členové NATO prý podporují terorismus v Turecku

  Zdroj: CNN (USA)

  ---
   
  Zástupci USA a Kosova budou jednat
  Představitelé Kosova budou diskutovat o osudu své provincie s americkou ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou jen několik dnů poté, co OSN odložilo rezoluci, kterou Rusko označovalo za skrytou cestu k nezávislosti regionu a hrozilo, že ji bude vetovat. USA a EU proto podle svých slov přesunou jednání z Rady bezpečnosti OSN na takzvanou Kontaktní skupinu, které se účastní USA, Británie, Francie, Itálie, Německo a Rusko.

  Na jednání se také budou probírat výroky kosovského premiéra Agima Ceku, který oznámil, že Kosovo by mohlo jednostranně vyhlásit nezávislost 28. listopadu.

  Čtěte také:
  Rusko odmítá návrh OSN o Kosovu
  Rusko vyzývá k pokračování kosovského dialogu

  Zdroj: International Herald Tribune (Francie)
   
  ---
   
  Ruské bombardéry zneklidňují Norsko
  Norské stíhačky tento týden hned třikrát vzlétly, aby zkontrolovaly ruské bombardéry letící blízko norského pobřeží. Lety jsou považovány za součást ruského vojenského cvičení, oznámila norská média.

  Norové byli v posledních letech svědky zvýšené vojenské aktivity Ruska podél svého pobřeží. „Od poloviny 90. let došlo k postupnému zvyšování aktivity,“ oznámil mluvčí ministerstva obrany John Inge Oeglaend. Znalci to považují za důkaz, že má ruská armáda nyní více peněz, které může vydat na výcvik.

  Čtěte také:
  Rusko odmítá návrh NATO na jednání o CFE
  Rusko vystoupilo z CFE

  Zdroj: People's Daily (Čína)

  ---

  Kanadská loď míří do rovníkové Afriky
  Kanadská válečná loď Toronto bude působit pět měsíců v deltě afrického Nigeru společně s vojenskými plavidly z Dánska, Německa, Nizozemí, Portugalska a USA. Jedná se o operaci Sextant, která spadá pod alianční Síly rychlé reakce. „Síly rychlé reakce NATO jsou postaveny na předpokladu, že by Aliance měla být připravena vyslat své jednotky kamkoliv, kde došlo ke krizi,“ vysvětlil kapitán Bob Davidson. Lodě NATO budou v místě svého působení mimo jiné provádět cvičení společně s jihoafrickou flotilou.

  Posádka Toronta se zaměří na pozorování a vyhodnocování okolních podmínek – například toho, jak lodní senzory pracují v tamním klimatu. Zaměří se ale také na potírání pirátství a dalších neblahých aktivit, které region sužují.

  Čtěte také:
  Kanada: Více výcviku pro piloty a pozemní letecký personál

  Zdroj: The Chronicle Herald (Kanada)

   

   

   

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media