natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  McKiernan: Jih Afghánistánu potřebuje posily

  9. března 2009  13:55
  McKiernan: Jih Afghánistánu potřebuje posily
  Koaliční síly v Afghánistánu nevyhrávají v rozlehlých oblastech na jihu země, prohlásil velitel aliančních a amerických jednotek v této oblasti, generál David McKiernan. Podle něj se tak děje ne vinou koaliční strategie, ale nedostatkem vojáků, kteří by ji naplňovali. Americká vláda se již rozhodla poslat do jihoafghánské provincie Hílmand další posily. Zatím na jihu Afghánistánu operují převážně britští vojáci.

  „Myslím, že americké posily, jejichž většina bude rozmístěna právě na jihu země, by zde letos mohly změnit bezpečnostní podmínky,“ vyjádřil naději generál McKiernan a dodal, že aliančním jednotkám se daří vyhrávat nad povstalci zejména na severu a západě země, ale na jihu a částečně na východě Afghánistánu nejsou tak úspěšní.

  Čtěte také:
  NATO a USA zapojí více Afghánců do operací
  Kanadský generál: V Afghánistánu jsou potřeba další vojáci

  Zdroj: BBC(Velká Británie)  

  ---

  Biden jedná se spojenci o Afghánistánu
  Americký viceprezident Joe Biden bude v Bruselu jednat s aliančními partnery o Afghánistánu a Pákistánu, protože se blíží dokončení revize americké strategie pro tyto dvě země. Za poslední měsíc jde již o druhou Bidenovu cestu do Evropy, což ukazuje, jak vážně Američané berou revizi válečné strategie pro Afghánistán a Pákistán.

  „Nepůjde jen o prázdné mluvení. Konzultace myslíme vážně a na oplátku očekáváme konkrétní nápady a konkrétní pomoc,“ nechal se slyšet vysoce postavený představitel Obamovy administrativy. Biden bude hovořit se Severoatlantickou radou, generálním tajemníkem NATO Jaap de Hoop Schefferem a představiteli belgické vlády.

  Revize americké strategie pro Afghánistán a Pákistán má být hotova před začátkem summitu NATO na začátku dubna.

  Čtěte také:
  Gates: Není možné stanovit konec ISAF
  Biden: I nadále budeme pomáhat Afghánistánu

  Zdroj: AFP (Francie)

  ---

  Británie, Francie a Německo podporují Rasmussena na post šéfa NATO
  Velká Británie, Francie a Německo podpoří při volbě nového generálního tajemníka NATO dánského premiéra Anderse Fogha Rasmussena. Současný generální tajemník Jaap de Hoop Scheffer odejde z funkce letos v červenci a německý list Süddeutsche Zeitung napsal, že kancléřka Angela Merkel, premiér Gordon Brown a prezident Nicolas Sarkozy se dohodli na podpoře Dána Rasmussena.

  Mluvčí německého parlamentu nicméně prohlásil, že Severoatlantická aliance o Schefferově nástupci stále jedná a dosud neučinila žádné rozhodnutí. Mezi dalšími uchazeči o post šéfa NATO se objevují jména polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského, norského ministra zahraničí Jonase Gahr Stoerea a bývalého britského ministra obrany Dese Browna.

  Premiér Anders Fogh Rasmussen vytrvale odmítá, že by se premiérského křesla mohl vzdát již letos a nastoupit do funkce v Alianci. Kdyby v NATO skutečně uspěl, jeho středopravicová Liberální strana by musela vybrat nového dánského premiéra.

  Čtěte také:
  Sikorski blíže kandidatuře na generálního tajemníka NATO
  Dánský premiér údajně nejvážnějším kandidátem na šéfa NATO

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Francie může získat vysoké posty v NATO
  Francie dostane jeden z nejvyšších postů v Severoatlantické alianci a zlepší pozici Evropy v této organizaci, pokud se vrátí do jejích velitelských struktur, zdůraznil francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner před zahájením parlamentního hlasování právě o tomto návratu.

  Francouzský prezident Nicolas Sarkozy by měl tento týden oznámit, zda je jeho země připravena znovu vstoupit do integrovaného aliančního velitelství, které plánuje a řídí alianční operace. Proti tomuto návratu je francouzská opozice a také někteří členové Sarkozyho vlastní strany UMP. Podle nich by tímto krokem Francie ztratila svoji schopnost vystupovat jako protiváha Spojených států.

  Podle ministra Kouchnera Spojené státy již souhlasily, aby Francie vedla Velitelství NATO pro transformaci sídlící ve Virginii a regionální velitelství v Lisabonu, pokud by se navrátila do vojenských struktur Aliance, ze kterých vystoupila za prezidenta Charlese de Gaulla.

  Čtěte také:
  Francie nejednotná ve svém přístupu k NATO
  Sarkozy už chystá návrat do vojenských struktur NATO

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Craddock chválí spolupráci NATO, Afghánistánu a Pákistánu
  „Vítáme zlepšující se vztahy mezi Afghánistánem a Pákistánem a doufáme, že se budou zlepšovat i nadále,“ řekl vrchní velitel aliančních sil v Evropě americký generál Bantz Craddock pákistánským novinářům v Bruselu.

  Podle jeho slov pomáhá zlepšující se spolupráce mezi Severoatlantickou aliancí, Afghánistánem a Pákistánem aliančním silám ISAF lépe kontrolovat afghánské hranice. „Musíme se snažit o zavedení politických setkání této tripartity, nejen vojenských,“ dodal na závěr Craddock.

  Zdroj: Daily Times (Pákistán)

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media