natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Makedonie: Rusko musí pochopit, že neexistuje alternativa k NATO a EU

  18. července 2018  13:15

  Makedonský premiér Zoran Zaev s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem | foto: NATO Photos

  Makedonie: Rusko musí pochopit, že neexistuje alternativa k NATO a EU

  Rusko si musí uvědomit, že pro Makedonii neexistuje jiná cesta než plnohodnotné členství v Severoatlantické alianci a Evropské unii, uvedl makedonský předseda vlády Zoran Zaev. Reagoval na dotaz novináře na možné spojení ruského ministerstva zahraničí a obvinění ruských obchodníků z účasti na destabilizaci Makedonie.

  Strategickým cílem státu je spolupráce s Ruskem, doplnil premiér Zaev. „Jsme malou zemí a budeme pracovat na přátelských vztazích s našimi sousedy a všemi zeměmi na světě, což dělá z dneška historickou chvíli, neboť zahajujeme prověřovací proces vstupu do EU,“ prohlásil předseda vlády.

  Kam dál?
  Makedonie dostala pozvánku do NATO. Spojenců bude 30 navzdory Rusku (11.7. 2018)

  Zdroj: B92 (Srbsko)

  ---

  Španělsko musí kvůli novým ponorkám nečekaně předělat přístav v Kartágu

  Příběh nové ponorky španělského námořnictva získává další rozměr – nejdříve to byla vysoká váha plavidla, která zabraňovala plavidlu plout na hladině a vyžádala si prodloužení stroje o 10 metrů. Nárůst rozměrů ovšem ponorce S-80 Plus brání vplout do námořní základny Kartágo v Murcii. Do rozšíření přístavu bude muset ministerstvo obrany investovat 16 milionů eur.

  Vládu čeká v nejbližší době hlasování o dalším navýšení nákladů na novou techniku. Předpokládaná cena za pořízení čtyř ponorek činí 3,9 miliardy eur a oproti původnímu plánu se téměř zdvojnásobila.

  Zdroj: El País (Španělsko)

  ---

  Bulharsko letos předpokládá výdaje na obranu 1,56 % HDP

  Bulharsko v letošním roce pravděpodobně dosáhne výdajů na obranu ve výši 1,56 % HDP, udávají data Severoatlantické aliance. Téměř třetina prostředků bude vynaložena na nákup vybavení, růst výdajů na obranu se od roku 2014 zněkolikanásobil a přesahuje o téměř 9 % průměrný cíl stanovený Aliancí.

  Zatímco celkové výdaje na obranu konstantně rostou, při přepočtu na obyvatele zůstávají v Bulharsku za posledních sedm let mezi nejnižšími v Evropě.

  Kam dál?
  Norsko obnovuje závazek ke zvýšení výdajů na obranu (16.7. 2018)

  Zdroj: Novinite (Bulharsko)

  ---

  Cestou na summit vstoupilo Putinovo letadlo do prostoru NATO, tvrdí Estonsko

  V průběhu letu z Ruska do Finska, kde proběhlo setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem, vstoupil letoun ruského prezidenta bez povolení do vzdušného prostoru Severoatlantické aliance, uvedla estonská armáda. Stalo se tak v oblasti Baltského moře, v místě, kudy často prolétávají ruské vojenské stíhací letouny.

  Ve vzdušném prostoru NATO strávil Iljušin Il-96 zhruba 50 vteřin a zaletěl cca 2,7km do estonského území, uvedl mluvčí estonské armády Roland Murof. Transpondér letounu byl zapnut, nebyl však vyplněn letový plán a neproběhl kontakt s estonskou kontrolou letového provozu. Na dotazy ohledně trasy letu Kreml nereagoval.

  Zdroj: The New York Times (USA)

  ---

  Trump oceňuje schůzku s Putinem, byla údajně „ještě lepší“ než summit NATO

  Summit v Helsinkách s ruským prezidentem Vladimirem Putinem proběhl „ještě lépe“ než schůzka se spojenci ze Severoatlantické aliance minulý týden v Bruselu, oznámil prezident USA Donald Trump. Prohlášení pronesl jen den poté, co otevřeně zpochybnil zjištění vlastních zpravodajských služeb, že Rusko se vměšovalo do voleb v USA v roce 2016. Putin trval na tom, že Moskva má ruce čisté. Můj summit NATO byl „skvělý“, uvedl Trump a informace o urážkách a nedobrém přijetí své kritiky označil za falešné zprávy.

  Kam dál?
  Trumpova vyjádření na cestě Evropou jsou plná nepřesností (17.7. 2018)

  Zdroj: Global News (Kanada)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media