natoaktual.cz

Makedonie očekává v Chicagu pozvánku do NATO

10. ledna 2012  16:53
 

Ilustrační foto. Ukončení alianční operace Allied Harmony v Makedonii v roce 2003. | foto: NATO Photos

Makedonie očekává v Chicagu pozvánku do NATO

Po vyneseném rozsudku Mezinárodního soudního dvora, který v makedonsko-řeckém sporu rozhodl ve prospěch Makedonie, očekávají představitelé makedonského státu, že na nadcházejícím summitu NATO v Chicagu dostane země pozvánku k členství v Severoatlantické alianci, prohlásil náměstek makedonského ministra obrany Emil Dimitriev.

<b>Speciální příloha natoaktual.cz</b>

Makedonie podle něj před summitem mobilizuje všechny své diplomatické zdroje, aby svého cíle dosáhla. Vojenští atašé mají při všech schůzkách zdůrazňovat výrok soudu, podle něhož bylo zemi přijetí do NATO znemožněno navzdory tomu, že splnila všechna kritéria.

Kam dál?
Řecko prohrálo soud s Makedonií. Nemělo blokovat její členství v NATO

Zdroj: EMG (Srbsko)

---

Nová obranná doktrína respektuje americké závazky vůči NATO

Spojené státy se při realizaci nové obranné strategie, která věnuje zvýšenou pozornost Asii a Tichomoří, musí také soustředit na iniciativy „chytré obrany“ (smart defense), jelikož nadále plní své závazky vůči Severoatlantické alianci, prohlásila Julianne Smith, tajemnice náměstka amerického ministra obrany pro Evropu a NATO.

Vytvoření nové rovnováhy v rozmístění sil ve prospěch Asie a Tichomoří podle ní bude vyžadovat, aby Spojené státy přizpůsobily své pozice v Evropě, v souladu s vyvíjející se strategickou situací. Škrty v rozpočtu vytvoří tlak na všechny státy, aby přišly „s inovativním sdílením a společným financováním a nákupem výzbroje a výstroje“, uvedla náměstkyně. 

Její kolega z ministerstva zahraničí Philip Gordon řekl, že „transatlantické vztahy zůstávají nepostradatelným zdrojem stability v nepředvídatelném světě.“ Evropa podle něj zůstává hlavním partnerem USA při zajišťování globální a ekonomické bezpečnosti.

Kam dál?
USA zveřejnily novou obrannou doktrínu
Pentagon shows faith in European allies

Zdroj: Ministerstvo obrany USA 

---

Turecko schválilo nákup stíhaček F-35 a bezpilotních letounů

Turecký sekretariát zbrojního průmyslu schválil nákup dvou stíhacích letounů Lockheed Martin F-35. Turecké vzdušné síly tak získají stíhačky nové generace. Počáteční objednávka dvou kusů by měla být dodána v roce 2015, přičemž o dalších letadlech bude turecká strana jednat „v závislosti na vývoji projektu JSF“, uvádí se v prohlášení sekretariátu.

Ankara by nakonec ráda nakoupila 116 stíhaček F-35A Lightning II, které mají nahradit staré modely McDonnell Douglas F-4E Phantom a Lockheed F-16.

Sekretariát také schválil nákup 10 bezpilotních letounů Anka turecké výroby. Specifikace modelu Anka zní na dlouhé lety ve střední výšce.

Kam dál?
Trh víceúčelových bojových letounů: Východ míchá kartami
Izraelská vláda schválila nákup stíhaček F-35
Norsko nakoupí stíhačky F-35, gripeny neuspěly

Zdroj: Fightglobal (Velká Británie)

---

Nový útok vzbuzuje obavy z infiltrace afghánských sil Talibanem

Afghánský voják začal střílet do svých amerických kolegů, kteří si víkend na základně v jižním Afghánistánu krátili hraním volejbalu. Incident si vyžádal život jednoho příslušníka amerických ozbrojených sil, tři další byli zraněni. Samotný útočník byl posléze zastřelen.

Za poslední tři týdny se jedná už o třetí případ, kdy někdo v uniformě afghánské armády namířil zbraň na alianční vojáky. Při předchozích dvou incidentech se k odpovědnosti přihlásil Taliban. Motiv posledního útoku zatím znám není.

Afghánští vojáci se podobných činů dopouští už několik let a mezi aliančními a afghánskými veliteli rostou obavy z toho, že povstalci nebo jejich sympatizanti pronikají do řad afghánských bezpečnostních sil.

Kam dál?
Další afghánský „voják“ zastřelil příslušníka sil ISAF
Afghánský pilot zastřelil devět Američanů

Zdroj: The Boston Globe (USA)

---

Alianční flotila zajala dvě pirátské lodě. 34 rukojmí osvobozeno

Vojenská plavidla Severoatlantické aliance zajistila dvě plachetnice používané somálskými piráty jako mateřské lodě, z nichž byly vedeny útoky u pobřeží Somálska a Ománu. Při dvou operacích bylo osvobozeno 34 zajatých příslušníků posádky.

V pátek se americkému námořnictvu podařilo u jihozápadního pobřeží Ománu osvobodit 20 indických rukojmí, které unesla skupina devíti pirátů. O den později dánské vojenské plavidlo zasáhlo proti unesené íránské lodi, přičemž osvobodilo pět Íránců a devět Pákistánců držených v zajetí 25 piráty.

Kam dál?
Dánská loď zajala pirátské plavidlo a osvobodila rukojmí
Piráti přišli o koráb, NATO překazilo útok u Somálska

Zdroj: China Daily (Čína)

autor: vtr; editor: pet; natoaktual.cz
zpět na článek